Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

USA: Írán by měl přimět syrskou vládu k zastavení násilí

USA

  10:08
BRUSEL/TEHERÁN/WASHINGTON - Írán by vyvinout nátlak na syrskou vládu a přimět Damašek, aby zastavil bombardování civilistů a umožnil otevřít humanitární koridory, uvedli pro agenturu Reuters nejmenovaní američtí představitelé v Bruselu. Teherán však prohlásil, že nepřijme žádnou roli, která "nebude respektovat jeho důstojnost".

Vybombardované Aleppo foto: Reuters

"Jsou zde určité kroky, které by Írán mohl učinit, aby mezinárodnímu společenství ukázal, že to myslí vážně s tím, že chce hrát pozitivní roli," sdělil americký činitel, který si nepřál být jmenován. "Mezi těmito kroky jsou výzvy, aby syrský režim ukončil bombardování vlastního lidu, a rovněž výzvy k vytvoření humanitárního koridoru k civilistům," dodal. Jde údajně zejména o bombardování největšího syrského města Aleppo.

VÍCE ZDE:

Na mezinárodním poli se stále řeší případná účast Íránu na mírových jednáních o Sýrii, která začnou 22. ledna v Ženevě. Podle amerických představitelů je spíše "méně pravděpodobné než pravděpodobné", že bude Teherán na této konferenci hrát nějakou roli. I americký ministr zahraničí John Kerry o víkendu zopakoval, že Washington je proti tomu, aby Íránci měli na jednáních svého oficiálního zástupce. Důvodem je fakt, že země nepodpořila závěr předloňské první konference o Sýrii, kde se mluví o vzniku přechodného kabinetu. Navíc Teherán i nadále poskytuje Damašku vojenskou pomoc.

Írán: Chceme politické řešení konfliktu

Írán zatím nenaznačil, zda některý z výše uvedených kroků podnikne, doplnil nejmenovaný americký činitel. V případě pozitivní odezvy, by mohl hrát při vyjednávání určitou "druhotnou, vedlejší roli", dodal. Proti účasti Teheránu na konferenci jsou údajně i některé další země, mluví se například o Saúdské Arábii.

Na prohlášení Američanů ihned reagovalo íránské ministerstvo zahraničí. Podle jeho mluvčí Teherán podporuje politické řešení, které povede k ukončení občanské války v Sýrii. "Nicméně pokud jde o účast na konferenci Ženeva 2, Íránská islámská republika nepřijme žádný návrh, který nebude respektovat její důstojnost," dodala mluvčí.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf

Ženeva 2

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pondělí rozeslal pozvánky účastníkům ženevské konference, podle agentury AFP mezi nimi však Írán není. To se ale podle mluvčího OSN ještě může změnit. Účast Teheránu bude jedním z hlavních témat jednání mezi ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a jeho americkým protějškem Johnem Kerrym, které se uskuteční 13. ledna.

Mírovou konferenci o Sýrii svolala do Švýcarska Organizace spojených národů. Jednání označované jako Ženeva 2 má připravit politické řešení syrského konfliktu za účasti zástupců vlády i opozice. První konference se konala předloni, byla však bez účasti syrské vlády a syrské opozice. Syrský prezident Bašár Asad se již nechal slyšet, že on sám nedorazí, jeho vláda ale bude na jednáních zastoupena. Účast syrské opozice zůstává nejasná. Zástupci jedné z jejích částí ze Syrské národní rady (SNC) například o víkendu oznámili, že se mírových jednání v Ženevě nezúčastní.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč