Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Usáma pomáhá prodávat knihu

Svět

  9:33
WASHINGTON/PRAHA - Heslem hasnoucích popových hvězd bývá: I negativní publicita je stále publicita. Většinou pro ni ale musejí udělat něco skandálního. Americkému levicovému aktivistovi, novináři a spisovateli Williamu Blumovi spadla vysloveně do klína, když se jeho pět let stará kniha díky Usámovi bin Ládinovi stala přes noc nevyhlášenou biblí teroristů.

Usáma bin Ládin na videonahrávce z 19.ledna 2006. foto: AFP

Minulý čtvrtek zveřejnila televize Al-Džazíra videozáznam, na němž nejhledanější terorista světa vyhrožoval Americe opakováním 11. září 2001. Na nahrávce, jejíž autenticitu vzápětí potvrdila CIA, bin Ládin ale také řekl: „Pokud hodlá Bush pokračovat ve lhaní a útisku, doporučoval bych vám, abyste si přečetli knihu Darebácký stát, která říká:,Kdybych byl prezidentem, zastavil bych útoky na USA... omluvil bych se... a potom bych oznámil, že americké vměšování se do záležitostí národů po celém světě jednou pro vždy skončilo.‘“

Dva dny poté byla do té doby širší veřejnosti takřka neznámá kniha Darebácký stát: Příručka k jediné světové velmoci (Rogue State: AGuide to the World's Only Superpower) mezi 30 nejprodávanějšími tituly knihkupectví Amazon.com. Usámovo doporučení ji tam katapultovalo z 205 763 místa.

Čím se kniha z roku 2000 bin Ládinovi tak zalíbila? Nepochybně tvrdou kritikou zahraniční politiky USA, a to už od konce 2. světové války. Hlavní důvod, proč Usáma Blumovu knihu vřele doporučil sumarizuje první věta první kapitoly: „Válka proti terorismu je odsouzena k selhání,“ píše Blum v kapitole nazvané „Proč mají teroristé pořád spadeno na Spojené státy“.

320stránková kniha byla přeložena do deseti světových jazyků včetně arabštiny. Sžíravá kritika nenechává nit suchou snad na žádném významnějším americkém státníkovi či veliteli posledních 60 let - namátkou: Bill Clinton, Wesley Clark, George H. W. Bush, Colin Powell. Henry Kissinger, Gerald Ford. A v aktualizované verzi na internetu k nimi přibyla „celá současná Bushova administrativa“.

Blum si odnesl značnou nelibost k americké zahraniční politice z působení na ministerstvu zahraničí v 60. letech, odkud odešel kvůli nesouhlasu s vietnamskou válkou. Poté se živil jako novinář na volné noze a psal mimo jiné o Allendeho vládě v Chile. „Antiamerikanismus vyvolává chování zahraniční politiky USA,“ shrnul Blum svou hlavní tezi pro deník The Washington Post. Proto prý chápe 11. září jako pochopitelnou odvetu, i když s útoky nesouhlasí a považuje je za čin „bandy šílenců“.
72letému autorovi, známému spíš v amerických akademických kruzích, vůbec nevadí, že Darebácký stát už není jeho ale „Usámova kniha“. Bin Ládinovo doporučení ho prý „překvapilo, šokovalo a pobavilo“. Po Usámově doporučení se musely prodat statisíce výtisků knihy, a Blumovi prý proto vůbec nevadí, že mu publicitu a prodejnost zajistil terorista. Netrápil ho ani fakt, že Usáma mylně citoval z jeho úplně jiné knihy. S Usámou „sdílíme určitou nechuť k různým aspektům americké zahraniční politiky“, připustil Blum v rozhovoru pro list The New York Times. Vzápětí však dodal: „Ale za vlády, která by prováděla jeho politiku, bych žít nechtěl."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!