Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Útok na letiště v Istanbulu si vyžádal 41 obětí, většinou Turků. Erdogan ukázal na IS

Evropa

  7:36aktualizováno  15:11
ISTANBUL - Nejméně 41 mrtvých a téměř 239 zraněných si v úterý večer vyžádal útok tří sebevražedných atentátníků na Atatürkově letišti v Istanbulu. Uvedla to stanice CNN s odvoláním na istanbulského guvernéra. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima se na základě dosavadních zjištění zdá, že za masakrem na jednom z nejrušnějších letišť v Evropě stojí radikální hnutí Islámský stát.

Záchranáři ošetřují zraněné po útoku Atatürkovo letiště v Istanbulu. foto: Reuters

Mezi 41 oběťmi je jeden Ukrajinec a jeden Íránec. Většina z mrtvých je zřejmě turecké národnosti. Podle agentury AFP bylo 23 obětí turecké národnosti, dalších 13 obětí jsou cizinci. Mezi cizinci je pět občanů Saúdské Arábie, dva Iráčané, Tunisan, Uzbek, Číňan, Íránec, Ukrajinka a Jordánec. Tři z obětí mají dvojí občanství.

Útok sebevražedných teroristů IS na letišti v Istanbulu: nejméně 36 mrtvých, 147 zraněných

Mezi téměř 150 zraněnými je pak nejméně sedm občanů Saúdské Arábie. Podle saúdskoarabských médií jsou všichni mimo ohrožení života. Mezi zraněnými je také pět Íránců, z nichž jeden bojuje o život. Mezi zraněnými je také jeden ruský občan a jeden Ukrajinec.

Tři sebevražední útočníci se odpálili v úterý kolem 21:00 SELČ v blízkosti vchodu na Atatürkovo letiště v Istanbulu. Před explozemi se střílelo. Podle videa, které koluje na sociálních sítích, se zřejmě jeden z atentátníků odpálil až poté, co byl postřelen policistou a spadl na zem.

Střelbu před výbuchy potvrdil agentuře Reuters i jeden ze svědků. „Přišli jsme k mezinárodním odletům a viděli jsme muže, jak kolem sebe střílí. Střílel na každého, kdo byl před ním. Byl celý v černém a obličej neměl zakrytý,“ popsal vteřiny před explozí jihoafrický turista Paul Roos (77), který se vracel se ženou do Kapského města. Dodal, že poté následovaly krátce za sebou dvě exploze, až pak přestal muž v černém střílet.

V době atentátu byl na letišti podle agentury AFP též kolumbijský gymnasta Jossimar Calvo, který se ještě před svou účastí na olympiádě v Rio de Janeiru chystal letět do jihoturecké Adany na světový pohár. „Jossimar byl na letišti v době atentátu. Dosud o něm nemáme žádné informace, hledáme ho všemi možnými způsoby,“ řekl manažer jedenadvacetiletého gymnasty Juan Carlos Salazar.

Zčásti obnovený provoz

Podle informací je provoz na letišti již zčásti obnoven.Turecké aerolinie ale zrušily 340 odletů a příletů na Atatürkovo letiště. Ovlivní to i spojení s Českou republikou.

Němečtí politici útok v Istanbulu odsoudili

"Chci říct všemu tureckému lidu, že jsme jednotní v boji proti terorismu a budeme se v něm navzájem podporovat," řekla Merkelová v noci na středu na summitu EU v Bruselu.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére podle agentury DPA prohlásil, že ho "brutální a zbabělý útok" v Istanbulu silně zasáhl. "Terorismus znovu ukázal svou nenávistnou tvář a připravil o život nevinné lidi," řekl. "Se svými spojenci budeme vší silou pokračovat v boji proti terorismu," zdůraznil.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky nejsoou mezi oběťmi žádní Češi. Pokud jde o zraněné, ambasáda situaci zjišťuje.

Spojené státy či šéf OSN útok odsoudili. Podle tureckého premiéra přijeli sebevražední atentátníci na letiště taxíkem. Všichni tři začali střílet a poté se vyhodili do povětří.

Svědci tvrdí, že jeden z útočníků v odletové hale hlavního istanbulského mezinárodního letiště střílel z automatické pušky. Turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag již dříve uvedl, že atentátníci kolem sebe rozhodili také několik granátů a do povětří se vyhodili, když na ně začali střílet policisté. Podle svědků a tureckých činitelů se tak stalo v příletové hale, která se nachází o patro níže. „Na základě dosavadních zjištění přišlo o život 36 lidí a mnoho lidí je rovněž zraněno,“ prohlásil premiér Yildirim podle agentury Reuters. Mezi mrtvými jsou podle něj zřejmě i cizinci, zatímco menší počet zraněných je ve vážném stavu. Podle ministra Bozdaga utrpělo zranění celkem 147 lidí.

Na letišti vypukl po explozích zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly nejméně dvě desítky sanitek a množství policistů. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že cílem útoku bylo prolitím nevinné krve oslabit Turecko. Mezinárodní společenství vybídl ke společnému boji proti terorismu.

Útok na letiště v úterý „co nejostřeji“ odsoudil Bílý dům, který ujistil Turecko o své podpoře. Masakr odsoudili také francouzský prezident François Hollande a šéf OSN Pan Ki-mun, který v této souvislosti hovořil o teroristickém činu. Český premiér Bohuslav Sobotka v úterý řekl, že Evropa musí kvůli boji s terorismem posílit spolupráci mezi jednotlivými členskými státy.

Podle představitelů Atatürkova letiště byly po útoku některé příchozí lety odkloněny, byly zrušeny úterní odlety a nebylo jasné, zda budou odloženy také středeční ranní spoje. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) bezprostředně po útoku zrušil všechny lety mezi Spojenými státy a Istanbulem. Nařízení později zrušil.

Policie na istanbulském letišti.
Záchranáři ošetřují oběti úterního útoku na letišti v Istanbulu.

Podle tiskové agentury Dogan v době útoku na letišti přistávalo letadlo s albánským premiérem Edim Ramou. Rama byl poté se svým doprovodem v pořádku převezen do oficiálního místa pobytu, napsala agentura AP. Úterní večerní linka společnosti Turkish Airlines z Prahy přistála v Istanbulu ten den po 22:00 SELČ, tedy po sebevražedném útoku.

Útoky v Turecku

52 mrtvých - 11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno. Za útokem pravděpodobně stál Islámský stát (IS).

41 mrtvých - 28. června 2016 - Střelba a výbuchy na istanbulském Atatürkově letišti připravily o život nejméně 41 lidí a množství dalších lidí utrpělo zranění. Dosavadní zjištění naznačují, že zodpovědnost za masakr nese Islámský stát.

37 mrtvých - 13. března 2016 - Exploze v centru Ankary si vyžádala i přes 100 zraněných. Úřady z činu viní kurdské separatisty z PKK.

33 mrtvých - 20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.

32 mrtvých - 20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC; krom nejméně 32 mrtvých i na 400 zraněných.

28 mrtvých - 17. února 2016 - Výbuch nastraženého vozidla s bombou v centru Ankary byl namířen proti vojenské koloně. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.

27 mrtvých - 15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.

13 mrtvých - 12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.

12 mrtvých - 7. června 2016 - Automobil naložený výbušninou vybuchl poblíž historického centra Istanbulu a místní univerzity v okamžiku, kdy kolem něj projížděl policejní autobus. zahynulo 12 lidí. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!