Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

V Barmě vyšlo do ulic 100.000 lidí

Svět

  11:03
RANGÚN - Na 100.000 lidí se dnes sešlo v barmské metropoli Rangúnu k další demonstraci proti místnímu vojenskému režimu. K desetitisícům buddhistických mnichů se přidali i další Barmané nespokojení s vládnoucí juntou.

Mniši v ulici Rangúnu. foto: ČTK

Dnešní akce je pravděpodobně největší demonstrací proti juntě od krvavého potlačení prodemokratické revoluce v Barmě v roce 1988. Poslední týden počet účastníků protestů stále stoupá.

Svůj dnešní pokojný průvod zahájili mniši odění v šafránových rouchách modlitbami ve slavné zlaté pagodě Šwedagon, která je nejvýznamnější svatyní v zemi, odkud se vydali na pochod městem, vítáni tisíci přihlížejících.

Také dnes žádali mniši a jejich stoupenci z řad veřejnosti i místních kulturních celebrit národní usmíření, především propuštění členů opozice z vězení, včetně disidentky Do Aun Schan Su Ťij. Ta je držena ve své rangúnské vile, odkud mohla v sobotu demonstranty pozdravit. V neděli jí v tom již policie zabránila.

Opozici pomáhá olympiáda
Manifestace původně začaly 19. srpna kvůli stížnostem na ekonomickou situaci prostých občanů po zvýšení cen paliv a i dnes bylo možné číst na transparentech nespokojenců výzvy ke zlepšení životních podmínek obyvatel. Podle diplomatů a analytiků zatím vojenská vláda přistupuje k demonstracím nečekaně umírněně, zřejmě kvůli tlaku největšího obchodního partnera Barmy - Číny.

Čína, která využívá rozsáhlých zdrojů ropy a zemního plynu v Barmě k podpoře horečného rozvoje své ekonomiky, letos zablokovala v Radě bezpečnosti OSN rezoluci kritizující Rangún za potlačování lidských práv. Současně ale vyvíjí tichý tlak na barmský režim, aby přistoupil na dialog s opozicí a demokratické reformy.

"Peking bude hostitelem olympijských her. Každý ví, že Čína je hlavním zastáncem junty, takže pokud barmská vláda podnikne nějakou akci, ovlivní to image Číny," uvedl jeden z analytiků.

Jak ale celá kampaň skončí, si komentátoři netroufají odhadnout. Ve hře je podle nich řada scénářů od možné politické změny po pětačtyřicetiletém panování vojenské junty až po tvrdý zásah armády podobný akci z roku 1988, při níž bylo zabito asi 3000 lidí.

Autor: