Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

V Guineji stříleli do davu demonstrantů. Počet obětí stoupl na 157

Svět

  19:30aktualizováno  29. září 7:53
KONAKRY/BRUSEL - Počet obětí pondělního střetu armády s guinejskou opozicí stoupl na 157. S odvoláním na guinejské zdravotnické zdroje a ochránce lidských práv o tom dnes informovala agentura Reuters. Dosavadní bilance hovořila o 87 mrtvých.

Brutálně potlačované demonstrace v Guineji foto: AFP

Je to poprvé, kdy junta, jež je u moci od prosince, takto brutálně zakročila proti svým kritikům. Její postup vyvolal ve světě ostrou kritiku.

Thierno Maadjou Sow z guinejské organizace ochránců lidských práv řekl, že ani nyní zřejmě není počet mrtvých definitivní. Je založen na údajích z nemocnic, kam ale zřejmě ještě všechna těla nebyla přemístěna. Podle jeho odhadů je zraněno 1250 osob.

Lékaři ve vládní nemocnici sdělili stanici BBC, že jejich oddělení připomínají spíš jatka než nemocnici. Bývalý premiér a nyní opoziční politik Sidya Touré, který se demonstrace zúčastnil, řekl, že vojáci stříleli okamžitě přímo do lidí. "Chtěli nás zabít," prohlásil Touré, který byl sám těžce zraněn do hlavy a s BBC hovořil z nemocnice.

Demonstranti přišli na stadion v Konakry protestovat proti tomu, že vojenský vládce země kapitán Moussa Camara hodlá kandidovat ve volbách.

Protest byl sice rozehnán, ale armáda na silnicích postavila hlídky, v ulicích Konakry je mnoho spálených aut a ve města podle BBC panuje strach.

OSN, EU i Africká unie požadují propuštění politických vězňů

Použití nepřiměřených prostředků proti demonstrantům odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Postup junty kritizoval i nejvyšší diplomat Evropské unie Javier Solana a také Africká unie. Francie odsoudila guinejskou armádu za násilně potlačenou demonstraci.

Solana vyzval juntu, aby "okamžitě propustila zatčené politické oponenty".

Evropský komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Karel de Gucht řekl, že je "strašnými událostmi v Gunieji šokován" a že by viníci měli být postaveni před soud.

Ostrou střelbu do neozbrojených civilistů v Konakry kritizovala Africká unie a také ona požaduje okamžité propuštění zadržených osob.

Pondělní násilí je známkou dalšího prohloubení politické krize v této chudé a nestabilní západoafrické zemi. V jejím čele stojí vojenská junta, proti jejíž vládě opozice stále důrazněji protestuje.

Skupina pučistů vedená Camarou se chopila moci loni 23. prosince. Puč většina obyvatel Guineje přivítala a od čtyřiačtyřicetiletého Camary očekávali změnu. Země na západě Afriky se totiž přes ohromné zásoby nerostných surovin potácela v posledních letech na pokraji ekonomického kolapsu.

Guinea disponuje hojnými zásobami zlata, diamantů, železa a polovinou světových zásob bauxitu. Většina zisků z těžby nerostných surovin však zatím plynula do kapes bývalého prezidenta Lansana Contého, jehož prosincová smrt stála na začátku převratu, a zkorumpovaných členů jeho vlády.

Přes naděje, které převrat vyvolal uvnitř země, a přes slib uspořádání demokratických voleb na konci tohoto roku, mezinárodní společenství vojenský převrat odsoudilo. Členství země v Africké unii i v Hospodářském společenství západoafrických států (ECOWAS) bylo pozastaveno. Také Spojené státy zastavily této africké zemi rozvojovou pomoc.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.