Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Barbarský útok.‘ Autobusem v Istanbulu otřásl obří výbuch, 11 mrtvých

Svět

  8:11aktualizováno  13:49
ISTANBUL - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v reakci na dnešní atentát v Istanbulu řekl, že šlo o "neodpustitelnou" akci a že boj proti terorismus bude pokračovat. Naznačil přitom, že z masakru podezírá separatistické Kurdy, uvedla agentura AFP. Při pumovém útoku namířeném v ranní špičce proti policejnímu autobusu zemřelo 11 lidí a 36 osob utrpělo zranění. Útok jako barbarský čin odsoudil americký velvyslanec v Ankaře.

Bombový útok si vyžádal minimálně dvě oběti na životech. foto: Reuters

Krátce po výbuchu, který autobus převrátil a poničil blízké domy, byla z místa podle turecké tiskové agentury Anadolu slyšet střelba. Policisté začali evakuovat nejbližší budovy a pátrali po dalších náložích. Pyrotechnici na místě nechali vybuchnout podezřelé vozidlo, obchody zůstaly zavřeny.

Policisté se dívají na zdemolovaný autobus.
Bombový útok si vyžádal minimálně dvě oběti na životech.

Erdogan zraněné navštívil v nemocnici a později řekl, že Turecko bude v boji proti teroristům pokračovat až do konce. Před novináři útok označil za „neodpustitelný“. „Není to poprvé, co ta teroristická organizace ve městech páchá útoky,“ poznamenal prezident s poukazem na stranu kurdských separatistů.

Sebevražedný útok v Istanbulu má na svědomí Islámský stát, tvrdí turecký ministr vnitra

„Od teroristů lze útoky, jako byl ten dnešní, očekávat kdykoli,“ prohlásil Erdogan a slíbil, že okolnosti atentátu budou vyšetřeny.

Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu připomenul, že k nejnovějšímu krveprolití došlo druhý den muslimského postního měsíce ramadánu. „Je to chladnokrevně odpálená bomba v době ramadánu,“ řekl. Premiér Binali Yildirim se kvůli útoku sešel s ministrem vnitra.

Velvyslanec USA v Ankaře John Bass atentát odsoudil. „Cítíme smutek nad tím barbarským teroristickým atentátem v Istanbulu. Takové nesmyslné násilí nelze ničím ospravedlnit. Odsuzujeme tento ohavný čin a nadále stojíme po boku Turecka v boji proti terorismu,“ sdělil Bass na twitteru.

Kdo zabíjel?

K akci se zatím nikdo nepřihlásil, ale Ankara podezírá separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK), které řadí k teroristům.

„Byla to hlasitá rána, jako při blesku, ale výloha obchodu se okamžitě roztříštila. Bylo to děsivé,“ popsal novinářům majitel obchodu poblíž místa výbuchu. Tlaková vlna exploze strhla z polic všechno jeho zboží.

Podle některých zpráv se po výbuchu ozvala střelba, kterou zatím policie neobjasnila. „Řekli nám, že stříleli policisté, aby lidi udrželi dál od místa. Měl jsem pocit, že se mi pod nohama třese zem, nikdy jsem nic podobného nezažil,“ citovala agentura Reuters majitele cestovní kanceláře Mustafu Çelika.

Cestovní ruch v Turecku poznamenaly podobné útoky z minulosti. Podle statistik v dubnu poklesl zájem turistů o 28 procent, což je největší propad za 17 let.

Výběr největších teroristických útoků v Turecku

  • 13. března 1999 - Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých. K útoku se přihlásila Strana kurdských pracujících (PKK).
  • 15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.
  • 20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.
  • 11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).
  • 20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes 100 zranil. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.
  • 10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Exploze nastaly před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka organizace Islámský stát (IS).
  • 12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.
  • 17. února 2016 - Teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. Nepřežilo ho 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.
  • 13. března 2016 - Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Úřady z činu viní separatisty z kurdské strany PKK.
  • 19. března 2016 - Při sebevražedném útoku v Istanbulu zemřeli čtyři lidé včetně atentátníka, 20 osob utrpělo zranění.
  • 7. června 2016 - Při pumovém útoku v Istanbulu přišlo podle posledních zpráv o život 11 lidí. Terčem atentátu byl policejní autobus.
Autor: