Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Milion Katalánců hlasovalo o nezávislosti. Madrid požene vládu před soud

Svět

  10:01
BARCELONA - V Katalánsku probíhá neoficiální a nezávazné hlasování o nezávislosti provincie na Španělsku, k urnám zatím přišlo přes milion lidí. Koná se navzdory tomu, že ústavní soud v Madridu hlasování pozastavil. V Gironě na severu si policie předvedla pět lidí, kteří hlasování narušovali. Madrid už dal najevo, že regionální vládu možná požene před soud pro „občanskou neposlušnost“.

„Jsme připraveni na nezávislost,“ hlásají Katalánci na shromáždění před neoficiálními volbami. foto: Reuters

Jedná se fakticky o jakýsi průzkum veřejného mínění, při kterém zájemci ale vhazují od 9:00 do nejméně 20:00 SEČ své hlasy do 6430 uren umístěných v základních a vysokých školách jako při skutečných volbách. V „komisích“ je více než 40 000 dobrovolníků.

V Barceloně a dalších městech se rozhoduje o nezávislosti Katalánska. V...
Tanec Sardana den před volbami sloužil i jako setkání příznivců nezávislosti...
Tanec Sardan den před volbami. Lidé se k typickému katalánskému tanci...
Obchodník s pro-katalánskými výrobky v Barceloně. Na tričku má nápis...

Lidé mají odpovědět na otázku: „Chcete, aby se Katalánsko stalo státem? V případě kladné odpovědi, mohou zaškrtnout i souhlas či nesouhlas s druhou otázkou: „Chcete, aby tento stát byl nezávislý?“ V případě záporné odpovědi na první otázku, už přitom nelze odpovědět na druhou.

Útoky na voliče

V Gironě se několik lidí pokusilo narušit hlasování v jedné ze škol. Útočili na voliče a pokoušeli se zničit urny. Policisté je nakrátko zadrželi a pak propustili na svobodu s tím, že o jejich dalším osudu později rozhodne soudce. Jsou obviněni z násilností a rušení veřejného klidu.

Akci podle agentury RIA Novosti monitoruje osm poslanců z Belgie, Francie, Slovinska, Švédska a Británie. Pozorovatelé mají v plánu navštívit asi 30 hlasovacích míst.

Madrid požene vládu před soud

Konzervativní ústřední vláda v Madridu se snahy Katalánců o plebiscit snaží neustále mařit zejména pomocí ústavního soudu. Podle ní je jakékoli zpochybňování španělské celistvosti neústavní. Premiér Mariano Rajoy v sobotu prohlásil, že nikdo nezničí jednotu Španělska, dokud bude on u moci.

K TÉMATU:

Předseda regionální vlády v Katalánsku Artur Mas v sobotu vyzval své spoluobčany v provincii k široké účasti a upozornil, že jakýkoli zákrok proti „konzultaci“ by byl útokem na demokracii. Madrid ale naznačil, že žádné silové protiopatření nechystá. Chce nicméně sbírat důkazy o tom, že akci organizuje regionální vláda, aby ji mohl pohnat k soudu pro „občanskou neposlušnost“, upozornila televize France 24.

„Navzdory ohromným překážkám jsme byli schopni připravit urny a hlasovat,“ sdělil Mas, když odevzdal hlas v jedné z barcelonských škol. Katalánský kabinet na kritiku, že k akci zneužívá státních budov, odpověděl, že uhradí veškeré náklady spojené s hlasováním.

Autonomie, nebo nezávislost?

U mnoha hlasovacích místností se tvořily fronty a vládla slavnostní atmosféra. „Hlasovala jsme pro nezávislost, protože se cítím odjakživa hlavně Katalánkou. V minulosti jsem tak radikální nebyla, ale to ze mne udělaly zákazy z Madridu,“ řekla agentuře AP 44letá učitelka Núria Silvestreová.

Klasické průzkumy ukazují, že většina Katalánců je pro referendum, ale že jsou velmi rozděleni ohledně toho, zda chtít samostatnost, nebo jen větší autonomii. Ze 7,5 milionu Katalánců jich může hlasovat 5,4 milionu, přičemž musejí být starší 16 let.

Podle agentury AFP by se podle nejoptimističtějších odhadů měly hlasování zúčastnit nanejvýš dva miliony osob. Právě to, jaká bude účast, bude měřítkem pro katalánské zastánce nezávislosti, nakolik má jejich politika podporu.

Autoři: ,