Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Média

V práci se prý nejvíce 'flákáme' po obědě

Zaměstnanci (ilustrační foto)

Zaměstnanci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Co si zaměstnanci v práci jen tak neodepřou? Kávu po obědě a k tomu internet pro soukromé účely. Poobědová relaxace na síti se nezřídka prodlouží až do odpoledních hodin, prokazují čísla z nejnovějšího průzkumu společnosti truconneXion.
  14:30

Pracovní morálka zaměstnanců sice pod vlivem tvrdších podmínek na trhu práce doznala v posledních dvou letech změn k lepšímu, ale stále ještě vykazuje rezervy. Dokazuje to průzkum, který na základě monitorování zaměstnanců AuditPro připravila společnost truconneXion.

Ze sledování využití počítačů u dvou set českých firem v průběhu

Klíčová zjištění

* 54 minut stráví v průměru zaměstnanci denně mimopracovními aktivitami.

* 32,5 min - nejvíce práce na počítači uděláme mezi 11.00 a 12.00.

* 13 min z práce odkrojí mimopracovní činnost na internetu mezi 13.00 až 14.00.)

denní pracovní doby vyplývá, že nejnáchylnější ke zneužívání počítačů jsou zaměstnanci po návratu z oběda mezi 13. a 14. hodinou, píše se ve zprávě společnosti. V tuto dobu jsou počítače využívány k jiným účelům, než by si manažeři a majitelé firem představovali.

"Mezi 13.00 a 14.00 evidujeme markantní nárůst využívání internetu k mimopracovním účelům. Jde jednoznačně o špičku a jediný časový úsek, kdy pracovník na počítači tráví aktivně více času zábavou než prací," komentuje získaná data Robert Kleiner, ředitel pro strategický rozvoj společnosti truconneXion.

Využití internetu během pracovní doby (graf)

Po obědě nečekejte stoprocentní výkony
Psycholog Michal Walter z předsednictva České asociace psychologů práce a organizace (ČAPPO) potvrzuje, že v době po obědě dokáže jen málokdo podávat stoprocentní výkony. Tento čas je proto tradičně považován za nejméně produktivní a je spojován s vyřizováním osobních záležitostí typu soukromé pošty. "Křivka pracovního výkonu opět začne stoupat v odpoledních hodinách, což také souvisí s denním fyziologickým rytmem," vysvětluje Walter obvyklý snímek pracovního času.

Podle průzkumu společnosti však ani v dalším měřeném úseku mezi 14.00 a 15.00 ve sledovaných firmách zábava na internetu významně neklesá. On-line nákupy, návštěvami Facebooku a vyřizováním soukromé pošty v průměru Češi stráví až 10 minut z tohoto hodinového rozmezí.

Dejte zaměstnancům důvěru

Firmy by měly mít podle odborníků pro "siestu" po obědě pochopení. Některé osvícené společnosti již zakomponovaly potřebu relaxace zaměstnanců do své filozofie.

"Zaměstnanci jsou jen lidé a odpočinek potřebují. A v praxi se ukazuje, že když zaměstnavatel do určité míry odpočinek toleruje, výkonnost jeho zaměstnanců se zvýší, a je jedno zda svůj ,volný‛ čas tráví na internetu nebo diskusí s kolegy," říká Jiřího Halbrštáta z personální agentury Manpower.

S názorem personalisty souhlasí i psycholog Michal Walter: "Ať se to někomu líbí, nebo ne, lidé potřebují během pracovní doby také odpočívat. Tento odpočinek jim umožňuje obnovit psychické síly a podávat kvalitní výkony."


"Je jisté, že odpoledne stále ještě pracujeme významně méně než dopoledne. V době od 7.00 do 12.00 soudě podle čísel využití typických pracovních a mimopracovních aplikací stihneme na počítači udělat 63 % naší denní pracovní agendy, tedy bezmála její dvě třetiny," interpretuje výsledky průzkumu Robert Kleiner.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...