Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Praze začne retrospektivní přehlídka Ceny Pavla Kouteckého

Slovensko

  19:00
PRAHA - Retrospektivní přehlídka Ceny Pavla Kouteckého představí všechny doposud oceněné filmy této ceny pro české dokumentaristy. Odstartuje v úterý 23. dubna ve 20 hodin v pražském Langhansu – Centru Člověka v tísni.

Z dokumentu Pozemšťané, koho budete volit? foto: Cena Pavla Kouteckého

Každé úterý až do 28. května se  bude postupně promítat všech šest snímků doposud oceněných Cenou Pavla Kouteckého. Po projekci bude vždy následovat debata s tvůrci. Série začíná dokumentem Nízký let Jana Šikla, který jako první tuto cenu obdržel.

Retrospektivní přehlídka Ceny Pavla Kouteckého

Langhans - Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1

23. dubna – Jan Šikl: Nízký let (oceněno CPK 2007)
Snímek vypráví příběh z 60. a 70. let o vztahu Káti a Franty, který byl špičkovým stíhacím pilotem československé armády. Franta Kátě nesmírně imponoval. Byl nejen přitažlivý muž, ale i cílevědomá a rozhodná osobnost. Proto ochotně tolerovala jeho kariéru stíhacího pilota v československé armádě. S rodinou ho následovala i na odborné stáže do SSSR. Frantův sklon k alkoholu však začíná prohlubovat postupné odcizení a manželství končí v troskách. Kariera pilota končí zanedlouho nešťastnou smrtí Franty.

 

30. dubna – Richard Komárek a Filip Remunda: Pulec, králík a duch svatý (oceněno CPK 2008)
Mladý scenárista Richard Komárek připravoval film o souvislostech radikálního postoje brněnského pravoslavného kněze Halíka, který požaduje zákaz potratů, a to tím způsobem, že již několik let stojí téměř každý den dvě hodiny před porodnicí na Obilném trhu v Brně, čte žalmy a má na sobě manifestační plakát s nápisem „Nezabiješ!“. V průběhu příprav Komárek zjistil, že se toto téma podstatně dotýká jeho rodiny, což ho překvapilo a zaujalo natolik, že se spolu s režisérem Filipem Remundou rozhodli natočit film, který sleduje postoje a emoce hlavních aktérů Halíkova veřejného protestu, a také film, který je zároveň osobní rodinnou zpovědí na dané téma.

 

7. května – Tomáš Škrdlant: Nevítaní (oceněno CPK 2009)
Pětici hlavních postav, které se narodily s vážným postižením a byly rodiči odmítnuty, sledoval režisér neuvěřitelných dvacet let. V záměrně volně propletených portrétech sledujeme jejich cestu od dětství v Jedličkově ústavu až po snahu plnohodnotně se začlenit do života dospělých. Od doby, kdy byly v duchu komunistické doktríny zavřeny v ústavech s přísným zákazem kontaktu s „normální“ společností až do současnosti, kdy většina z nich založila své vlastní rodiny.

 

14. května – Martin Ryšavý: Země snů (oceněno CPK 2010)
Doposud žili na vietnamském venkově - sice chudě, ale relativně spokojeně. Potom uvěřili jedné z mnoha agentur slibujících jim pohádkové výdělky v zaslíbené zemi jménem Česko. Jejich rodina i vzdálení příbuzní zastavili veškerý majetek a od banky získali astronomickou částku šest až deset tisíc dolarů jako poplatek za letenku a pracovní vízum... Režisér Martin Ryšavý se ve vietnamské komunitě těší důvěře, která byla pro zpracování tohoto tématu klíčová. Snímek Země snů přináší pestrou mozaiku pohledů na problematiku jak ze strany dělníků, tak od zástupců vietnamských starousedlíků, pracovníků státní správy i obyvatel Hanoje.

  

21. května - účastníci filmové dílny o. s. Inventura pod vedením režisérky Lindy Jablonské: Pozemšťané, koho budete volit? (oceněno CPK 2011)
„Paroubku, koho budeš volit?" volá na dnes již bývalého předsedu ČSSD na mítinku strany v Litoměřicích Aleš Koudela. Spolu s dalšími muži a ženami patří do tvůrčí skupiny občanského sdružení Inventura, které se zabývá podporou a prezentací umělecké a publicistické tvorby lidí s mentálním handicapem. Režisérka Linda Jablonská s nimi natočila dokument, který mapuje veřejný prostor před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010.

 

28. května – Klára Řezníčková: Trojmezí (oceněno CPK 2012)
Dokumentaristka Klára Řezníčková ve svém snímku ukazuje nejvýchodnější oblast Česka ležící na hranicích s Polskem a Slovenskem. A právě hranice ovlivnila zásadním způsobem nejen historický vývoj této oblasti, ale také osudy místních lidí. Národnostně promíšení obyvatelé horské obce Hrčava či sousedního Bukovce ve filmu vzpomínají na živé vesnické zábavy, dramatické události konce druhé světové války, časté pašování alkoholu v době komunismu přes přísně střeženou hranici i na soužití s polskými pohraničníky.

Do aktuálního 7. ročníku Ceny Pavla Kouteckého je zatím přihlášeno více než sto snímků. Dokumentaristé mají ještě poslední možnost přihlásit své filmy do 30. dubna a usilovat tak o finanční odměnu sto tisíc korun. O vítězi Ceny Pavla Kouteckého pro letošní rok rozhodne porota, v níž zasedne například spisovatelka Petra Hůlová, režisér a herec Jiří Havelka, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab nebo Zuzana Raušová z Jednoho světa. Slavnostní vyhlášení letošního vítěze Ceny Pavla Kouteckého proběhne 11. června v Divadle Archa.

Organizátoři Film & Sociologie, Divadlo Archa a Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět budou letos opět pořádat projekce nominovaných filmů v Praze a v dalších městech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!