Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

V USA psali, že celá Paříž hoří

Svět

  10:03
Francouzská vláda se stala terčem kritiky za to, že nepokoje v chudinských čtvrtích na okrajích měst nechala dlouho bez jasné odpovědi. Teď schválila dekret, na jehož základě mohou prefekti omezit svobodu pohybu lidí tam, kde to uznají za nutné, a přidala několik měkkých opatření - například peníze radnicím na přeškolování lidí bez práce. Francouzi ale většinou pochybují, zda to pomůže.

Francouzský hasič se snaží uhasit jedno ze stovek hořících aut. foto: AFP

„Když bude na většině předměstí platit zákaz nočního vycházení, možná to povede jen ke změně taktiky útočníků. Třeba začnou zapalovat auta ve středu Paříže, a to za bílého dne,“ říká v kavárně v centru metropole dvacetiletá studentka Audrey. „Můj kámoš, který bydlí na okraji, mi navíc říkal, že kdyby se měl vracet domů před desátou večer, moc toho nenastuduje. Hodně často je totiž až do noci zavřený v knihovně,“ dodává.

„Hlavní zodpovědnost je na rodičích“
„Ty mladé je potřeba zpacifikovat, ale ne tím, že jim zakážete přejít přes práh. A když ho náhodou přejdou, dostanou rovnou dva měsíce natvrdo, takže se z nich ve vězení stanou ještě větší raubíři,“ souhlasí také trafikant Hamid z Maroka, který má stánek uprostřed rušného bulváru Saint Michel. „Hlavní zodpovědnost mají rodiče. Mám dvanáctiletého syna a radši ho odpoledne zaměstnávám nějakou prací, aby pak neměl večer energii zabývat se tím, jak se vyrábí Molotovův koktejl,“ říká.

Jeden z jeho zákazníků nejprve souhlasně kýve hlavou, pak se ale vloží do hovoru a mluví trochu mírněji. „Teprve se ukáže, kolik obcí vyhlásí omezení pohybu a jak se to projeví. Podle mě je důležitější ta druhá část - začít konečně řešit problémy na předměstí, protože jsou stejné posledních patnáct dvacet let a nic se s nimi nedělalo,“ říká starší muž, který se představuje jako Jean-Philippe Mahillon.

Tvrdí, že léta učil na střední škole na severním předměstí Paříže. „Je dobře, že chce vláda zrychlit opravu zničených škol a věnovat se práci s mladými přímo v terénu. Jenže je otázkou, jestli jí to vydrží. Podobné sliby jsem slyšel už od šesti premiérů a je to spíš pořád horší,“ dodává.

Z možného omezení pohybu na pařížských předměstích nejsou nadšení ani barmani a hoteliéři v centru. „Už včera pár stálých klientů, kteří nebydlí v centru, odešlo dřív. Prý chtějí být raději doma a raději si přeparkovat auto,“ říká číšník Džamel. „Když bude platit zákaz vycházení, tržby samozřejmě klesnou, protože takhle spěchat bude většina našich hostů.“ Sám se uklidňuje tím, že „Paříž je Paříž a přinejmenším turisté sem budou chodit pořád“.

Britové ruší lety do Paříže
Přiznává ale, že nervozita mezi cizinci už je cítit. „Dneska se mě dokonce jeden manželský pár Američanů zeptal, jestli je bezpečné jít se podívat k Eiffelovce. Že prý v amerických novinách četli, že celá Paříž hoří, a když jim chvíli nejelo metro, měli strach, že to je kvůli těm střetům,“ dodává číšník Džamel v kavárně Le Petit Pont ve čtvrti Saint Michel.

Podobně mluvil v tisku také Didier Arino z francouzské turistické kanceláře Proturisme. Podle něho už americké a britské aerolinky zaznamenaly několik zrušených letů do Paříže na tento víkend a také hotely ohlásily první stornované vánoční pobyty. Na to, aby se dalo hovořit o výraznějším dopadu nepokojů na turistiku, je ale podle jeho vyjádření ještě brzy.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...