Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vláda rozhodne, zda pojedu na olympiádu

Česko

  16:28
PRAHA - Den po oznámení prezidenta, že se nechystá na olympiádu do Číny, se ke své cestě na slavnostní zahájení her vyjádřil i premiér. Mirek Topolánek se ale nerozhodne o tom, zda do komunistické země vyrazí či nikoli, sám, nechá to na vládě, aby to udělala za něho.

premiér Mirek Topolánek foto: Michal DoležalČTK

Prohlášení premiéra Topolánka 

Původně jsem na zahájení Olympijských her jet nechtěl, protože jsem dával přednost prezidentu Václavu Klausovi. Po prezidentově oznámení, že nemůže na OH odjet kvůli operaci, se situace změnila. Přede mnou stojí rozhodnutí, jak se zachovat a cítím potřebu sdělit v pár bodech svůj názor:

Plně stojím za prohlášením vlády k situaci v Tibetu, které je ostatně také mým dílem, a pokládám ho v této chvíli za dostatečné. Nechci v žádném případě poškodit naše sportovce, kteří se na OH poctivě připravují. Nespojuji jejich účast s mým rozhodnutím, zda jet, či nejet na zahájení OH a v každém případě jim přeji úspěch.

Rozhodnutí, zda se má, či nemá premiér coby představitel republiky zúčastnit zahájení OH, bude rozhodnutím celé vlády. Přijmeme ho na základě důkladné věcné analýzy. Nemám ve zvyku činit laciná gesta a neučiním tak ani v souvislosti s Olympijskými hrami.

Mirek Topolánek,
předseda vlády ČR

"Nemám ve zvyku činit laciná gesta a neučiním tak ani v souvislosti s olympijskými hrami," napsal Topolánek v prohlášení. Premiér dodal, že vláda přijme rozhodnutí o jeho případné účasti na zahájení na základě důkladné věcné analýzy. Upozornil, že nechce poškodit české sportovce.

Čína se stala terčem mezinárodní kritiky poté, co v první polovině března tvrdě potlačila povstání v Tibetu. Česká vláda násilí na demonstrantech odsoudila, vyslovila požadavek okamžitého zastavení represí, propuštění preventivně zadržených a žádala také umožnění přístupu objektivních novinářů do oblasti střetů. Topolánek  zopakoval, že za tímto prohlášením vlády stále stojí.

Toplánek uvedl, že na zahájení olympiády původně jet nechtěl, protože dával přednost prezidentu Václavu Klausovi. Ten však ve středu oznámil, že do Pekingu neodcestuje.

Prezident na svých webových stránkách napsal, že jako celoživotní sportovec je proti politizaci sportu a proti závodění v tom, kdo udělá olympiádu velkolepější. Motivací jeho neúčasti na hrách prý není hrozba Číně. Deník Mladá fronta Dnes dává Klausovu neúčast na olympiádě do souvislosti s operací kyčle, kterou hlava státu podstoupí zřejmě v létě.

Z českých politiků se v srpnu do Pekingu nevypraví ani ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška (SZ) či pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Topolánka k bojkotu her vyzvala europoslankyně za Evropské demokraty Zuzana Roithová, podle níž by se Tibet mohl stát katalyzátorem změn v Číně, pokud evropští státníci učiní silné politické gesto.

Svou účast na zahajovacím ceremoniálu olympiády dnes odmítl i polský premiér Donald Tusk. Podle deníku Dziennik se tak stal prvním šéfem některé z evropských vlád, který se takto jednoznačně rozhodl.

Bojkot olympiády v Číně nebo přinejmenším zahajovacího ceremoniálu zatím nevyloučil ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy. V době olympiády bude šéfem předsednické země Evropské unie, a proto se chce o své osobní účasti poradit s ostatními členy EU. Naopak britský premiér Gordon Brown bojkot nepodpořil, zdůraznil jen podporu tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi.

V Tibetu vypuklo 10. března největší protičínské povstání za poslední dvě desetiletí. Nepokoje ve Lhasse potlačily čínské bezpečnostní složky. Podle čínských oficiálních údajů zahynula dvacítka lidí, tibetské exilové organizace hovoří o nejméně 140 obětech. Podle Pekingu nepokoje vyvolal dalajlama, aby sabotoval olympijské hry v Číně. 

Autor: