Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vlna protestů v Evropě. Kvůli škrtům a jádru

Svět

  18:41aktualizováno  18:51
Velká Británie, Německo a Bulharsko v sobotu zažily vlnu demonstrací. V Londýně se sešly statisíce lidí, aby daly najevo svůj nesouhlas s rozpočtovými škrty vlády, v Sofii 18 tisíc lidí protestovalo kvůli špatné hospodářské situaci a pro změnu kvůli atomové energii protestovalo až 210 tisíc lidí ve čtyřech německých městech.

Demonstranti zaútočili na hotel Ritz v centru Londýna. foto: Reuters

Statitisíce lidí protestovaly v Londýně proti ekonomické politice vlády. Podle odborů přišlo 250 tisíc lidí. Odhad The Guardian je dokonce 400 tisíc lidí.

Protestní akci svolala odborová ústředna Odborový kongres (TUC), která plánovala účast přinejmenším 100 tisíc lidí a vypravila kvůli tomu do hlavního města na 800 zvláštních autobusů a deset vlaků. Mezi demonstranty ale měli být i studenti, lékaři a důchodci. Další skupiny ohlásily v britské metropoli samostatné protesty.

V Londýně protestovaly desetitisíce lidí.

Pochod demonstrantů za hlasitého doprovodu bubnů a trubek vuvuzel začal na nábřeží Temže a vyvrcholil shromážděním v Hyde Parku. Má jít o největší manifestaci od roku 2003, kdy ulicemi Londýna pochodoval milion lidí proti válce v Iráku.

V pochodu se objevili někteří představitelé opoziční Labouristické strany, například stínový ministr financí Ed Balls. Šéf labouristů Ed Miliband pouze vystoupí v Hyde Parku, protože mu policie doporučila, aby se vlastního pochodu z bezpečnostních důvodů neúčastnil.

V Sofii proti špatnému hospodářství
Kvůli špatné hospodářské situaci protestovali lidé i v Bulharsku. V Sofii se jich sešlo asi 18 tisíc, aby vyjádřili nesouhlas s vládou premiéra Bojka Borisova a špatnou hospodářskou situací země. Informovala o tom bulharská tisková agentura SNA. Demonstraci svolala opoziční Bulharská socialistická strana expremiéra Sergeje Staniševa.

V Sofii proti vládě protestovalo 18 tisíc lidí.

V projevu před demonstranty Stanišev označil současnou vládu za nejvíce neschopnou v novodobé historii země. "Jedinou pozitivní věcí, kterou kabinet strany GERB (Občané za evropský rozvoj Bulharska) může dělat a také ve svůj prospěch dělá, je, že říká: 'Stavíme dálnice!' Ale Bulhaři nejedí asfalt," prohlásil.

Stanišev vyzval obyvatele, aby se sjednotili, svrhli Borisova a otevřeli tak cestu pro opravdovou obnovu, hospodářský růst, tvorbu pracovních míst a zlepšení životní úrovně všech Bulharů.

Němci protestovali proti atomu
Ve čtyřech německých městech včetně Berlína demonstrovaly proti atomové energii desetitisíce lidí. Podle organizátorů přilákala akce do ulic na 210 tisíc odpůrců atomu, což podle listu Hamburger Abendblatt překonalo všechna očekávání. Policie, která odhaduje nižší účast, neohlásila žádné násilnosti ani jiné komplikace.

V Berlíně proti jádru protestovaly desetitisíce lidí.

V centru severoněmeckého Hamburku se údajně sešlo 50 tisíc aktivistů, v Kolíně nad Rýnem v západní části země napočítali pořadatelé 40 tisíc účastníků a do bavorského Mnichova navzdory deštivému počasí dorazilo 30 tisíc lidí. Nejvyšší účast byla v Berlíně, kde podle organizátorů na 90 tisíc demonstrantů žádalo německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby s rozhodnutím o ústupu od jaderné energetiky neotálela.

Policie odhaduje účast ve zmíněných městech v řádu desetitisíců. Policejní mluvčí Jens Berger podle Reuters prohlásil, že v Berlíně se sešlo podstatně více než 50 tisíc lidí. Přesné údaje ale chybějí.

Autoři: , ,