Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vrah z tramvaje u soudu uvedl, že potřeboval peníze na cestu domů. Soud mu uložil 17 let

Česko

  15:16
PRAHA - Za vraždu ženy v tramvaji uložil v úterý pražský městský soud Janu Holmanovi 17 let vězení a ústavní protialkoholní léčení. Dvaašedesátiletý muž se k činu přiznal. Náhodně vybranou cestující prý zastřelil, protože potřeboval peníze na cestu domů do Posázaví a nechtěl si o ně říkat příbuzným. Podle znalců je jeho náprava téměř vyloučená, státní zástupkyně požadovala výjimečný trest v rozmezí 20 až 23 let. Proti verdiktu se lze odvolat, žalobkyně i Holman si ponechali čas na rozmyšlenou.

Jan Holman foto: iDNES.tv

„Jeho hrdost - tedy zcela subjektivní sobecká pohnutka - mu neumožňovala, aby svou situaci krátkodobě překlenul jiným způsobem,“ konstatoval předseda senátu Tomáš Durdík. Za „bestiálním útokem pro pár korun“ stála podle soudce kumulace stresu, dluhů, exekucí, problémů ve vztahu se synem či zdravotních potíží.

Čtyřiašedesátiletá žena, která do hlavního města přijela na pravidelnou návštěvu své nemocné matky, zemřela dopoledne 13. února 2014 v tramvaji směřující z centra do Modřan. Holman tvrdí, že se pro vraždu rozhodl v krátkém okamžiku poté, co na zastávce Nádraží Braník vystoupili všichni ostatní cestující.

Přiznal se, že zastřelil ženu v pražské tramvaji. Kvůli 6545 korunám

Svou oběť, kterou vůbec neznal, střelil zezadu do krku nelegálně drženou pistolí s vlastnoručně vyrobeným tlumičem. Zbraň si prý do Prahy brával „kvůli pocitu bezpečí“.

Smrtelně zraněné ženě Holman sebral kabelku, ve které později našel 1700 korun v hotovosti. „Sedmnáct set korun proti zmařenému lidskému životu je skutečně cena zcela neúměrná,“ podotkl soudce.

Z tramvaje Holman utekl na zastávce Černý kůň a odjel do Strašnic, kde tašku pohodil do křoví. Domů se nakonec nevypravil, z uloupených peněz si zaplatil ubytovnu v Praze.

Ženu objevili noví cestující až poté, co se vůz na konečné obrátil a zamířil zpět do centra. Snažili se ji oživovat, avšak podle soudních lékařů bylo její zranění natolik fatální, že se smrti nedalo zabránit ani okamžitou odbornou péčí.

Policie na místě činu.
Vražda se stala za bílého dne.

Pachatel vraždy zůstával neznámý přes dva roky až do doby, kdy se Holman přišel sám přiznat na strašnické policejní oddělení. Údajně ho trápily výčitky svědomí, které zaháněl alkoholem. Právě to, že se sám doznal v době, kdy nepatřil k podezřelým, označil soud za výraznou polehčující okolnost. Muži také uvěřil, že činu upřímně lituje.

Podle výpovědí jeho sousedů alkoholu holdoval už mnohem dříve a býval po něm agresivní. Lidé z chatové osady si mysleli, že má schizofrenii nebo „myšky v hlavě“. Pětkrát byl trestán za nenásilné činy, naposledy ho v roce 2014 potrestal benešovský soud kvůli neoprávněnému odběru elektřiny.

Znalci uvedli, že Holman má intelekt v pásmu průměru, je sebestředný a trpí poruchou osobnosti, nikoliv však duševní chorobou. Někteří svědci spekulovali o tom, že vzal vinu na sebe, aby kryl vlastního syna, který je „ještě větší magor“. Tuto možnost ale odmítl jak obžalovaný, tak i soudní psycholog.

Autor: