Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vznik Charty 77 iniciovaly i procesy s lidmi z undergroundu

Česko

  6:00
PRAHA - Je nepochybné, že společenství Charty 77 v letech 1977–89 bylo velmi různorodé, snad i nesourodé. A platí to, i když odhlédneme od těch, kteří Chartu 77 podepsali, jen aby dostali povolení k vystěhování z ČSSR, a také od agentů StB, kteří podepsali v rámci svého „pracovního úkolu“.

Český underground na počátku roku 1976. Téměř totožný snímek ze série nafocené na pražském Karlově mostě s nadpisem MAGORS’S WEDDING a datem 21. 2. 1976 posloužil jako pozvánka na oslavu svatby Ivana Martina Jirouse. Ve skutečnosti pak proběhl II. festival druhé kultury. Fotografie se pak také objevila na obalu prvního alba The Plastic People of the Universe, které vyšlo pod názvem Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned roku 1978 současně ve Francii a ve Velké Británii. foto: Ondřej Němec

Velmi různorodí totiž byli také ti signatáři, kteří podepsali, protože proklamované principy Charty 77 považovali víceméně za své.

V české veřejnosti dodnes převládá mylný názor, že Chartu 77 tvořili hlavně tzv. exkomunisté (tj. členové Komunistické strany Československa do let 1968–1969) a demokratičtí nekomunisté (bezpartijní) – převážně ovšem intelektuálové, univerzitně vzdělaní lidé. Jenže tak tomu nebylo.

Skuteční dělníci Charty 77

Značná část signatářů totiž pocházela z undergroundu, a byli to vesměs lidé dělnických profesí, bez vyššího vzdělání, skuteční představitelé režimem oficiálně vynášené „dělnické třídy“. Tito signatáři přitom nebyli jen pasivní chartistickou „masou“, ale místy se na směřování Charty 77 také aktivně podíleli.

Samo undergroundové společenství, jak se zformovalo v letech 1969–1976, bylo také dost různorodé – zapomíná se, že k němu patřili také intelektuálové a univerzitně vzdělaní umělci, z nichž někteří se stali důležitými a aktivními signatáři Charty 77. Stačí připomenout Ivana Martina Jirouse, Jiřího a Danu Němcovy, Egona Bondyho (vl. jm. Zbyňka Fišera), Jana Lopatku, Eugena Brikciuse, Karla Nepraše, Svatopluka Karáska či Jana a Zorku Ságlovy.

Obrázek není k dispozici

V jistém ohledu tak můžeme říct, že historie Charty 77 nezačala v prosinci 1976, ale již v únoru téhož roku, kdy došlo k zatčení řady undergroundových umělců. S několika z nich byly téhož roku zinscenovány de facto politické procesy, které vyvolaly nečekanou solidaritu právě mezi budoucími zakladateli Charty 77.

Konec undergroundu?

A mnozí undergroundoví umělci – i spočetnou obcí svých příznivců – pak na oplátku za tuto solidární pomoc Chartu77 podepsali. Tím se zdecimovaný underground sice vymanil ze svého poněkud izolovaného „veselého ghetta“ a stal se součástí chartistické občanské opozice vůči totalitnímu režimu, ale také tím ztratil na své původní stejnorodosti a integritě. Na počátku 80. let se tak zdálo, že undergroundové společenství nejspíše zanikne – část z něj se zařadila mezi chartisty, část režim rozprášil.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha