Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vzpomínky na Arafata provázely boje

Svět

  8:05
GAZA/PRAHA - Palestinci na svého prvního prezidenta nezapomněli a Jásir Arafat zůstává i tři roky po své záhadné smrti milovaným synem svého národa. Paradoxem je, že zatímco Arafat vždy usiloval o jednotu svého lidu, Palestinci jsou nyní rozděleni více než kdykoliv předtím. Svědčí o tom i včerejší boje v Gaze, kde při střetech stoupenců Fatahu a Hamásu zahynulo nejméně sedm lidí.

Slzy a krev. Třetí výročí smrti Jásira Arafata si připomněly tisíce lidí v Ramalláhu i v Gaze. foto: AFP

Arafat zemřel 11. listopadu 2004 v pařížské nemocnici ve věku 75 let. Už v sobotu mu palestinské vedení odhalilo mauzoleum v Ramalláhu - budova ze skla a jeruzalémského kamene má půdorys jedenáct krát jedenáct metrů na upomínku data úmrtí. Pod památníkem postaveným nad hrobem je zakopán kus kolejnice, který symbolizuje dočasnost hrobu.

Jakmile budou mít Palestinci vlastní stát, chtějí ostatky svého vůdce přemístit do svatého města. „Chtěl být pohřben v Jeruzalémě a já dohlédnu na to, aby se tak stalo,“ řekla deníku Al-Haját vdova Suha Arafatová, V neděli se pak před památníkem shromáždily tisíce lidí, aby si poslechly projev Arafatova následníka Mahmúda Abbáse. Současný prezident využil příležitost ke kritice islamistického Hamásu, jenž se násilím zmocnil pásma Gazy. „Existují lidé, kteří zákeřně napadli naši demokracii a dali přednost vojenskému puči před národním dialogem. Hamás ale nemůže smazat to, čeho dosáhl Jásir Arafat,“ hřímal Abbás. Za sebou měl obří portrét usmívajícího se Arafata. V Gaze ve stejný den rozehnaly ozbrojené složky Hamásu několik demonstrací svolaných k uctění Arafatovy památky.

Velikán mezi lidmi
Arafatův odkaz si však nedovolují zpochybnit ani radikálové z Hamásu. Islamistické hnutí přitom nikdy nesouhlasilo s mírovými rozhovory, které zakladatel Organizace pro osvobození Palestiny vedl s Izraelci. „S prezidentem abú Amarem (Arafatovo válečné jméno, pozn. LN) jsme často souhlasili, ale také často nesouhlasili. Přesto ho ale pokládáme za symbol palestinského národa,“ prohlásil mluvčí Hamásu Favzí Barhúm.

Hold Arafatovi vzdal i arabský poslanec Knesetu Ahmad Tibi, jenž ho označil za „velikána mezi lidmi“. Zcela opačný názor má na prvního palestinského vůdce mluvčí izraelské diplomacie Mark Regev, podle něhož byl Arafat pro Palestince „národní tragédií“.

Nejmasovější vzpomínkovou akci pak včera hostila Gaza. Město zaplavily žluté vlajky Arafatova (a nyní Abbásova) hnutí Fatah. „Lidé vyšli do ulic, aby řekli ne Hamásu,“ citovala agentura Reuters Muhammada Dahlana, jednoho z vysokých představitelů Fatahu. Akci, na níž se podle organizátorů sešlo asi půl milionu lidí, poté poznamenala přestřelka mezi členy Fatahu a Hamásu. Nejméně sedm lidí při ní zahynulo a osm desítek dalších bylo zraněno.
 Vůdce Fatahu Mahmúd Abbás doufá, že se mu nyní podaří dotáhnout do konce Arafatův sen - vytvoření svobodné Palestiny. Blížící se mírovou konferenci v americkém Annapolisu označil v této souvislosti za „historickou příležitost“. Konference má ale i mnoho odpůrců: proti stojí jak Hamás, tak i izraelská pravice.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!