Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Za špionáž pro Izrael dostal trest smrti

Svět

  13:28
TEHERÁN - "Alí Aštarí, jenž byl obviněn ze špionáže pro sionistický stát a pro izraelskou rozvědku Mossad, byl odsouzen k trestu smrti". Takto citovala íránská agentura ISNA z rozsudku, který byl vynešen nad Íráncem, který se přiznal ke špionáži pro Izrael.

Alí Aštarí byl odsouzen k trestu smrti za špionáž pro Izrael. foto: ČTK

Aštarí se může do 20 dní odvolat, ale rozsudek musí před vykonáním potvrdit ještě nejvyšší soud.

"Omlouvám se íránskému národu a všem organizacím, které jsem poškodil. Žádám o udělení milosti," řekl podle agentury Fars Aštarí před soudem. Podle různých íránských zdrojů je mu 43 nebo 45 let. Vedl podnik specializovaný na bezpečnostní a telekomunikační techniku a měl zákazníky od Dubaje po Teherán. V Íránu zásoboval i armádu. Při procesu vypověděl, že se o jeho klienty začaly zajímat některé země. Kontaktovaly ho prý osoby, které se představily jako možní investoři do jeho podnikání, a pozvaly ho do Thajska, Turecka, a Švýcarska.

Uvozovky dolníOmlouvám se íránskému národu a všem organizacím, které jsem poškodil. Žádám o udělení milosti.Uvozovky horní


"Daly mi přenosný počítač a satelitní zařízení, s nímž lze posílat zakódované vzkazy," citovala Aštarího agentura Fars. Měl ho prý dodat íránským klientům, což by umožnilo je sledovat. Byl prý zatčen dřív, než toto vybavení prodal.

Šéf íránské kontrarozvědky ale tvrdí, že Aštarí stačil zařízení instalovat do některých institucí a využil přitom svých známostí v Íránské organizaci pro jadernou energii a v některých pracovištích národní obrany. "Některé naše vědecké projekty se kvůli tomu nezdařily a v určitých případech byly napáchány závažné a nezvratné škody," uvedl tento představitel.

Íránská televize oznámila, že Aštarí předal citlivé informace o íránském vojenském programu, armádě i vědeckých pracovištích izraelské tajné služba Mossad. Zatčen byl loni a podařilo se mu prý také vytvořit spojení mezi íránskými experty a izraelskými agenty. Byl ve finanční tísni a izraelští agenti mu prý dali 50.000 eur (1,1 milionu korun).

Šéf íránského atomového programu Gholámrezá Aghazáde loni v lednu přiznal, že elektrické komponenty dovezené z Turecka byly zřejmě pašovaným zbožím a přispěly k poškození 50 centrifug na obohacování uranu v Natanzu.  Americká televize CBS loni v květnu informovala o sabotáži íránského jaderného programu. Západní tajné službě se prý podařilo Íránu dodat vadné zařízení.

Rozsudek přiostřuje napětí mezi oběma zeměmi
Podle íránských médií se soud nad Aštarím konal v sobotu. Izraelské ministerstvo vnitra však tentýž den oznámilo, že s případem seznámeno nebylo.

Rozsudek přichází v době rostoucího napětí mezi oběma zeměmi a také spekulací o možném útoku izraelských sil na íránská jaderná zařízení. Izrael stejně jako západní země podezírá Írán z toho, že jaderný program využívá k vývoji jaderné zbraně, což Teherán popírá.

Naposledy bylo za proizraelskou špionáž souzeno roku 2000 v Íránu deset íránských Židů. Byli odsouzeni k odnětí svobody na dobu od čtyř do třinácti let. Propuštěni byli ale před odpykáním celého trestu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!