Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Zabíjeli emigranty, teď chtějí mít pohraničníci v Chebu vlastní muzeum

Česko

  17:08
AŠ - Muzeum ochrany státních hranic chce vybudovat v Aši na Chebsku Klub českého pohraničí. Klub požádal také chebskou radnici, jestli by nepřenechala pro muzeum sochu pohraničníka, která stávala v někdejších Gottwaldových sadech v Chebu.

Pohraničníci v roce 1971. foto: ČTK

Radnice to ale jednoznačně odmítla, i když je socha nyní v lapidáriu muzea. U Chebu přitom stojí od roku 2006 pomník obětem, kteří zemřeli na hranicích při pokusu emigrovat.

Aktivity Klubu českého pohraničí Cheb podporovat nechce
Klub českého pohraničí tvoří z velké části právě bývalí příslušníci Pohraniční stráže. Ve stanovách klub mimo jiné chce bojovat proti novodobému germanismu nebo například čerpat sílu z hrdinských činů bývalých pohraničníků a Sboru národní bezpečnosti.

"Sochu nedáme ani neprodáme. Chápu, že existovaly tehdy zákony, podle kterých měli pohraničníci střílet na lidi, ale i to, že se střílelo někdy na ně. Ale je přeci jasné, že na hranicích nestáli, aby je chránili, ale aby zamezili lidem se dostat odsud ven," uvedl starosta Chebu Jan Svoboda s tím, že aktivity Klubu českého pohraničí, který chce oslavovat komunistický režim, město podporovat nebude.

Socha pohraničníka byla odhalena v Chebu v roce 1955. V roce 1990 pak byla přemístěna ze sadů, které se dnes jmenují Městské. Pohraničník se samopalem a psem, symbol někdejší výběrové bezpečnostní složky, která střežila státní hranici, nyní stojí v oddělené části Františkánské zahrady v Chebu za státním archivem. Společnost mu tam dělají například Vladimír Iljič Lenin nebo Julius Fučík.

"My jsme na podobný přístup už zvyklí, takže nás to ani nepřekvapuje," řekl v reakci na rozhodnutí chebských radních jeden z organizátorů Josef Pekárek.

Hledání prostor pro vznik muzea
Klub podle Pekárka nyní hledá vhodné prostory pro vznik muzea síně tradic ochrany státních hranic, které by mělo mapovat činnost pohraničníků od roku 1918. "Zároveň chceme v Krásné u Aše postavit pomník padlým pohraničníkům," doplnil Pekárek.

U Chebu, nedaleko Svaté Kříže, stojí od roku 2006 pomník s 82 jmény lidí, kteří byli zastřeleni nebo zemřeli v elektrických drátech na západočeské hranici mezi lety 1948 až 1989. Podle Martina Pulce, který se historii obětí na hranicích věnoval přes pět let, bylo na československých hranicích mezi lety 1948 a 1989 zastřeleno 175 lidí, dalších 90 nalezlo smrt v elektrických drátech, dva lidé zemřeli po výbuchu miny a dalších 50 jiným způsobem.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...