Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Záchranáři putují s raněnými po Čechách

Česko

  14:08
BRNO - Čeští záchranáři mají při převážení těžce raněných pacientů údajně problémy s jejich umístěním. O tomto víkendu kvůli tomu pacient z Liberecka, který si na okružní pile skoro uříznul ruku, skončil v Úrazové nemocnici v Brně. Předtím ho odmítla dvě úrazová centra v Praze a jedno v Plzni. Zdržení může pro pacienta mnhody znamenat riziko.
Záchranáři (ilustrační foto)

Záchranáři (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Informace pochází od zaměstnance Úrazové nemocnice a jejího bývalého ředitele Miloše Janečka. Ředitel Záchranné služby Libereckého kraje Zdeněk Kubr dnes řekl, že to nebyl první podobný případ v letošním roce. Zvlášť v létě jich podle něho přibývá.

"Nedávno jsme měli v sanitce těžce zraněného pacienta, pro kterého jsme hledali umístění čtyři hodiny," řekl Kubr. Tak dlouhé čekání podle něho zbytečně blokuje výjezdní skupinu záchranky, která pak chybí jinde, pojišťovnu stojí obrovské peníze, ale především ohrožuje zdraví a někdy i život pacienta.

Uvozovky dolníNedávno jsme měli v sanitce těžce zraněného pacienta, pro kterého jsme hledali umístění čtyři hodiny.Uvozovky horní

Krajská nemocnice v Liberci má podle Kubra vlastní traumatologii podobně jako další krajské nemocnice nebo zdravotnická zařízení v hlavním městě. "Každé z nich se ale nějak specializuje, třeba do Liberce se vozí poraněné páteře, hlavy nebo pánve, na devastující poranění ruky ale naši lékaři specialisty nejsou," popsal situaci Kubr. Proto záchranáři hledali jiné pracoviště, kde je ale odmítali s odkazem na nedostatečnou kapacitu.

"Chystám se o tomto problému jednat s krajským zdravotním radou a zástupci pojišťovny, je třeba najít nějaké řešení, není možné takhle putovat s těžce zraněným pacientem po republice," řekl Kubr.

Podle Janečka musel mít pacient z Liberecka kvůli dlouhému převážení ve vrtulníku poraněnou ruku zaškrcenou dvě hodiny. "To je dávno za hranicí povoleného odborného postupu. Každý absolvent kurzu první pomoci ví, že hodina je maximum, ale mělo by to být méně," řekl Janeček. Přesto se podle něj brněnským lékařům podařilo ruku přišít. Pacient už nyní není napojený na dýchací přístroj a komunikuje. Zda však bude moci ruku používat, zatím není jasné. "Teprve čas ukáže, jestli jsme šlachy, svaly a nervy přišili správně," řekl Svoboda.

Zdržení je pro pacienta rizikem
Pacient byl podle Janečka ve vrtulníku v umělém spánku, takže dlouhý transport nevnímal. Zdržení, s nímž se dostal na operační sál, však bylo rizikem. "Prodleva je nebezpečná především z hlediska prokrvení končetiny. Když vám vaši zdravou končetinu teďka někdo na dvě hodiny zaškrtí, zjistíte, že zfialoví, zmodrá, oteče a pochopitelně speciálně dávat dohromady cévy je mnohem horší, než když to trvá třeba půl hodiny," řekl Janeček.

Informaci o případu Janeček získal od kolegů z Úrazové nemocnice. Jejich jména neuvedl s ohledem na atmosféru, která tam panuje. Úrazovou nemocnici chce ministr Tomáš Julínek (ODS) zrušit a její traumacentrum přestěhovat do Fakultní nemocnice Brno. Janeček záměr kritizuje a kvůli nesouhlasu byl odvolán z postu ředitele nemocnice. Nyní kandiduje za ČSSD do Senátu.

Podle Svobody se Úrazové nemocnici stává poměrně často, že sem záchranáři vozí pacienty ze vzdálenějších regionů. "Stává se to, protože u nás je zásada vzít všechny, a oni to ví," řekl Svoboda. Nevzpomněl si však na případ, kdy by do Brna vrtulník přivezl nemocného z Liberecka. Podle něj je na cestě řada dalších úrazových center.

Autor: