Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

‚Žádný luxus, žádná zábava.‘ Stovky Izraelců se vzdaly občanství

USA

  15:00
JERUZALÉM - O plných 65 procent přibylo loni meziročně Izraelců, kteří odložili pas židovského státu. Většina z nich žila v Německu, Rakousku a Spojených státech.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. foto: Reuters

Jednačtyřicetiletý Šaron žije sice v Tel Avivu, už deset let ale nemá izraelské občanství. Zřekl se ho v době, kdy žil v Německu. „Nechci ho, protože mi nic nepřináší,“ řekl deníku Jedi’ot Achronot s tím, že trvalé bydliště v zemi mu dává stejná práva s výjimkou možnosti volit.

Šaron není ani zdaleka sám: počet lidí, kteří se vzdali práva na izraelské občanství, se v roce 2014 zvýšil na 785. Ukázala to čerstvá čísla, která zveřejnily izraelské úřady. V předchozím roce využilo stejného práva 478 lidí. To znamená meziroční nárůst o 65 procent.

Většina z těch, kdo se izraelského občanství vzdali, pobývá v Německu, Rakousku, Spojených státech, Velké Británii a Nizozemsku.

PSALI JSME:

Nestojí o dvojí občanství

Jaké měli tito lidé motivy? Většinou v žádostech uváděli, že nestojí o dvojí občanství, případně chtějí zažádat o jiné občanství, které se s vlastnictvím izraelského pasu vylučuje.

Někteří z žadatelů se rovněž vyjádřili, že nechtějí izraelské občanství, protože nechtějí spadat pod izraelské zákonodárství. To jim mimo jiné ukládá povinnost vstupovat do země i opouštět židovský stát výhradně s izraelským pasem.

VÁLEČNÉ ZLOČINY?

  • V izraelské armádě se rozpoutala debata o právní odpovědnosti vojáků během loňské vojenské operace v Pásmu Gazy. Zatímco armádní právníci chtějí vyšetřit případy, v nichž vojáci zřejmě porušili zákon, velitelé se obávají, že to armádě sváže ruce v příštích operacích. Jak napsala agentura AP, problém nabývá na naléhavosti s hrozbou, že se Palestinci obrátí na Mezinárodní trestní soud (ICC) a budou chtít Izraelce stíhat za válečné zločiny. Vyšetřování mimoizraelskými institucemi se dá podle právníků zabránit jedině zahájením rozsáhlého vnitřního šetření.
  • Armádní vojenský advokát Danny Efroni je pro to, aby byly případy pochybení z loňské operace důkladně vyšetřeny. Dostal prý sto stížností a hodlá zahájit šetření aspoň deseti z nich. Patří k nim smrt čtyř malých Palestinců na pláži v Gaze v červenci a útok na školu OSN. Efroni je toho názoru, že je lepší zavést vnitřní vyšetřování, než se vystavit jurisdikci ICC. Palestinci podepsali nedávno zakládající smlouvu této organizace a očekávají, že se stanou členy do 60 dní. Pak by mohli Izraelce obvinit před touto institucí z válečných zločinů. Soud ale nemusí zahájit vyšetřování v případě, že žalovaná strana prokáže, že se případy sama zabývá.
  • Mezi izraelskými vojáky i veliteli se začínají šířit obavy z možného stíhání a velení armády upozorňuje na to, že tato obava povede ke snížení výkonnosti vojáků v bojích a odradí zájemce od účasti v bojových jednotkách.

Zdroj: ČTK

Jiní jen nezávazně říkají, že už do velké míry přivykli životu v zahraničí a návrat do Izraele neplánují. Druhé občanství tak pokládají za nadbytečné. S dvojím občanstvím je také v mnoha zemích nemožné pracovat na vysokých pozicích v bezpečnostních složkách.

Výše zmíněný Šaron vysvětlil svůj krok i nechutí sloužit v izraelské armádě a tlakem ve společnosti či nedostatkem respektu mezi lidmi. Roli ale hrály i finanční důvody: „Nemám problém platit daně. V Německu je zdanění také vysoké, jako v Izraeli. V Německu jste za to ale odměněni, funguje tam veřejná doprava a můžete cestovat bez auta. V Izraeli nejenže nefunguje veřejná doprava, ale když máte auto, ještě z něj platíte 200procentní daň.“ Rozčilují ho také vysoké životní náklady a vysoká míra korupce (více čtěte ZDE).

Otroctví trvá

Na korupci si listu stěžoval i 31letý Jonathan Hassan, který žil dva roky v Austrálii a nedávno se rozhodl vzdát se izraelského občanství. „Když se podíváte na míru korupce v Izraeli, zjistíte, že (starým) Egyptem otroctví neskončilo, jen se přesunulo do Izraele. V Austrálii je sice dráže než v Izraeli, jsou tu ale zase vyšší platy,“ myslí si Jonathan.

Svatou zemi opustil jednoduše kvůli tomu, že mu nejmenší světový kontinent nabízí vyšší kvalitu života. „Opustil jsem Izrael, protože jsem pracoval 260 hodin měsíčně, což mi sotva pokrylo nájem, jídlo, plyn a další nezbytné věci. Žádný luxus, žádná zábava. Kdo tu vůbec může snít o tom, že by si během příští dekády koupil vlastní byt? Když se k tomu přidá bezpečnostní situace, která je na dně, a jiné tlaky, měli jsme tu podřadný život.“

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...