Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zahradil jako první Čech povede frakci v Evropském parlamentu

Svět

  18:44aktualizováno  21:12
ŠTRASBURK/BRUSEL - Europoslanec Jan Zahradil byl zvolen do čela Evropské konzervativní a reformní skupiny (ECR). Stal se tak prvním Čechem v takové funkci v Evropském parlamentu. V čele páté nejsilnější frakce evropského zákonodárného sboru, v níž jsou mimo jiné britští konzervativci, by měl ale být jen dočasně. Koncem roku se totiž v souladu se staršími plány frakce uskuteční další volby.

V čele seskupení, z něhož zaznívají mnohdy hodně kritická slova na adresu zastánců větší unijní integrace a přívrženců federativního uspořádání EU, stál doposud Polák Michal Kamiński ze strany Právo a spravedlnost (PiS). Ten nicméně z PiS bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského s několika kolegy vystoupil kvůli tomu, že je prý krajně pravicová. Později oznámil, že odejde z čela frakce.

"Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí," uvedl v prohlášení Zahradil. "Je to samozřejmě velké uznání pro mě, pro ODS i pro Českou republiku," doplnil.

Soupeři Zahradila, o jehož kandidatuře jednal i premiér Petr Nečas s
britským premiérem Davidem Cameronem, byli Ryszard Legutko z PiS či britský konzervativec Timothy Kirkhope. Legutko nicméně těsně před hlasováním, které se konalo za zavřenými dveřmi,
z boje o šéfovské křeslo odstoupil. Zahradila podpořilo 33 europoslanců, jeho britského soupeře 18.

Ve funkci dočasně
Zahradil připomněl, že v současnosti většině ze sedmi frakcí šéfují zástupci starých členských zemí, zejména pak Německa a Francie. Funkce, kterou dnes získal, je důležitá podle něj kvůli tomu, že šéfové frakcí tvoří spolu s předsedou celého parlamentu takzvanou
konferenci předsedů. To je klíčový orgán, který rozhoduje o chodu
parlamentu, o projednávaných tématech a podobně.

Český europoslanec rovněž dodal, že platí to, že frakci povede jen dočasně. Někdy kolem konce roku by se měly uskutečnit nové volby. Původně se počítalo s tím, že by měl polského zástupce vystřídat někdo z britských konzervativců. "Na tom se nic nezměnilo," řekl Zahradil. Rovněž dodal, že se dnes jeho frakce také rozrostla o jednu novou členku z Dánska a má nyní 55 europoslanců.

Evropská konzervativní a reformní skupina

ECR je nyní s 54 europoslanci pátou největší frakcí Evropského parlamentu.

Jejími členy jsou poslanci z osmi zemí EU, od liberálů až po nacionalisty, které spojuje euroskeptický přístup k EU. Nejsilnější složkou jsou britští konzervativci (25 členů) před 15 polskými zástupci (11 je ze strany Právo a spravedlnost, PiS) a českou ODS (devět poslanců). Po jednom zástupci mají strany z Belgie, Maďarska, Nizozemska, Lotyšska a Litvy.

Frakce vznikla v červnu 2009 a již krátce poté jí hrozil rozpad. Příčinou rozkolu byla úspěšná kandidatura na místopředsedu EP Brita Edwarda McMillana-Scotta, který tak veřejně vystoupil proti kontroverznímu Polákovi Michalovi Kamińskému, jenž se o toto křeslo rovněž ucházel. McMillan-Scott nakonec opustil frakci a byl vyloučen i z řad konzervativců. Kamiński (38) pak dostal, údajně jako "bolestné", úřad šéfa ECR.

Loni v listopadu Kamiński, s několik dalšími členy, vystoupil ze strany PiS a označil ji za krajně pravicovou. Přitom právě on bývá kritizován za extrémně pravicové názory. Například protestoval proti tomu, aby se polští představitelé jménem "celého národa" omlouvali za masakr v Jedwabném, kde Poláci v červenci 1941 povraždili židovské sousedy.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...