Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Žalobce otevřeně: Rath má někde ulité stamiliony. Do vězení nenastoupí

Česko

  7:00
PRAHA - Exhejtman, exposlanec a kdysi vlivný sociální demokrat David Rath s ním ve čtvrtek u soudu prohrál. Státní zástupce Petr Jirát však ještě neskončil. V tichosti spustil stopování peněz, které si podle něj Rath ulil neznámo kde. „Tipuji to určitě na stovky milionů korun,“ říká. I nadále je přesvědčen, že Rath nikdy nenastoupí do vězení. Pokud jej uzná vinným i odvolací soud, uteče.

Státní zástupce Petr Jirát foto: Michal ŠulaMAFRA

Ostřílený žalobce v profilovém rozhovoru pro LN a server Lidovky.cz vypráví, co pro něj kauza Rath znamenala, jak se vyrovnal s tlakem veřejnosti a novinářů, či zda soudce Robert Pacovský ustál agresivní Rathovu obhajobu.

Lidovky.cz: Jak se vám po čtvrtečním verdiktu spalo? Nedohání vás karma, jak vám prorokoval David Rath?
Nedohání. Já jsem spal naopak velmi dobře.

Trest pro Ratha: 8,5 roku a propadnutí majetku. Zabaví mu i 5 milionů u advokáta

Lidovky.cz: Co pro vás rozsudek nad bývalým hejtmanem znamená?
Pro mě je to hlavně vyústění tříleté, skutečně úmorné práce. Tři čtvrtě roku přípravného řízení a zbytek soudního jednání, kdy mě ta kauza zatěžovala opravdu enormně. Neměl jsem jenom tuto kauzu. Po podání obžaloby jsem měl nápad nové trestné činnosti, takže každá obstrukce doktora Ratha, která vedla k odročování, pro mě znamenala rozhození veškerého pracovního plánu. Je pro mě satisfakcí, že se to dotáhlo do konce.

Lidovky.cz: Jak se vám spolupracovalo s policií? Státní zástupci si často stěžují, že policisté uzavřou spis a pak už je případ nezajímá…
Tady na té kauze pracovala skutečně špičková policistka inženýrka Šebková s inženýrem Ševcovicem. To byly hlavní postavy toho týmu, který byl k mému požadavku vytvořen na Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Ti dva odvedli největší kus práce. S nimi se mi spolupracovalo naprosto famózně. Já jsem jim to i mnohokráte řekl, protože oni rozuměli tomu, co dělají, což bohužel nebývá u policie vždycky zvykem. Oni sami věděli, na co se mají vrhnout, koho mají vyslechnout, co mají opatřit. Každý týden jsme měli konzultaci a je stačilo jen popíchnout nebo doladit, co oni už začali.

Byli jsme tým. I to byl důvod, proč se to podařilo. Ta věc byla složitá, rozšiřovalo se tam trestní stíhání, museli jsme čekat na vydávací řízení ve sněmovně, a přesto se nám podařilo vyšetřování ukončit za tři čtvrtě roku, a to včetně seznámení se spisem, které ještě advokáti prodloužili o celý měsíc.

Lidovky.cz: Rozsudek jste označil za vítězství obžaloby. Onehdy jste sám říkal, že pro zločince je největším trestem zabavení majetku. A on přijde všehovšudy o šest milionů korun. To zase takový úspěch není.
Vítězství obžaloby to je každopádně. Byli uznáni vinnými v plném rozsahu, ze všech skutků. I právně kvalifikováno to bylo přesně podle obžaloby. Otázka druhá je, jaké byly uloženy tresty. Samozřejmě že státní zástupce má jiný názor na ukládání trestů než soud. Je vidět, že jsme se shodli na výši nepodmíněného trestu. Ten půl rok už nehraje roli.

Trest propadnutí majetku je podle mě pro pachatele z hlediska postihu nejpřísnější. Protože jak říkají všichni zločinci: Zavřít můžou, pustit musí. Někteří se dostanou z vězení po půlce, někteří po dvou třetinách. A když se jim nevezme majetek, tak se vrací do toho bohatství a užívají si ho. Většina z nich má někde něco ulitého.

Lidovky.cz: I v kauze Rath?
Ano, ani manželé Kottovi by nebyli chudáci, kdyby došlo k zabavení veškerého jejich majetku, jak říkal jejich advokát Tomáš Sokol. Z odposlechů vyplývalo, že to tak dělali už tři roky a my jsme je odposlouchali jen půl roku. Když si to spočítáte, tak kolik asi někde mají? Sama doktorka Kottová říkala doktoru Kottovi, že chtěla mít padesát a už má šedesát pět milionů. A my jsme dohromady u nich našli třicet. Těch šedesát pět měl každý z nich.¨

David Rath versus Petr Jirát. Kdo z nich má pravdu?

Lidovky.cz: Proč se vlastně nepodařilo najít víc peněz?
Prostě se nenašly. Udělalo se, co se mohlo, ale ty peníze nemáme. To se stává. Doktor Kott část nejspíš investoval do akcií. I v odposleších o tom mluví. Pořád probíral, jestli má investovat do toho elektromobilu Tesla.

Lidovky.cz: Vzhledem k těm milionům investoval spíš jen drobné.
Já to uvádím spíš jako příklad, jak se peníze dají ukrýt.

Lidovky.cz: Vrátil by se podle vás Rath z případného pobytu ve vězení do bohatství?
Samozřejmě. O tom jsem naprosto přesvědčen.

Lidovky.cz: Soud chce zkonfiskovat i pět milionů korun z účtu jeho advokáta Adama Černého. To je celkem neznámá informace. Jak se tam ty miliony dostaly?Finančně analytický útvar má povinnost hlásit nestandardní obchodní operace. Po nějaké době, kdy jsem už případ dozoroval, zaregistrovali, že došlo k převodu finančních prostředků z účtu Davida Ratha na účet advokáta. Tak se ty peníze zajistily jako náhradní hodnota za výnos z trestné činnosti, protože kromě těch deseti milionů v trezoru se u něj žádné jiné peníze nenašly.

Lidovky.cz: Jak tedy podle vás jeho bohatství může být velké?
I doktor Kott v odposlechu říká, že když David vyhrál volby, říkal: My nebudeme jako odeesáci, ti brali moc. My budeme brát jen deset procent.

Jirát by měl vyhledat psychiatra, řekl Rath

„Jako lékař mám pocit, že by měl (Jirát) rychle vyhledat pomoc psychiatra, vypadá to na vážnou poruchu - obsesivní představy,“ řekl Rath serveru iDNES.cz v reakci na Jirátova slova. 

Lidovky.cz: A touto logikou se dostaneme na 675 milionů, které zmiňujete v protokolu, na jehož základě jste před pár dny otevřeli Rathovy bankovní schránky v České spořitelně?
Ta suma vyplynula z určitého dokumentu. Možné to je. Neříkám, že má někde ukryto zrovna tolik. Ale tipuju to určitě na stovky milionů korun.

Lidovky.cz: Prozradíte, na základě čeho jste to nové prověřování spustili? Co byl hlavní impulz?
Pokud máte z hlavní kauzy jistotu, že peníze někde musí být, tak je logické, že je policie a státní zastupitelství bude hledat. Kott měl trezor pod schody nabitý od podlahy až ke stropu hotovostními penězi. Rath jim proto nabízel, že jim zprostředkuje uložení do zlata. Takže velký balík milionů se pak vměstná do malé ruličky zlata. Rath to říká i v těch odposleších. On peníze ukrýval do zahraničí do obchodních společností, v nichž oficiálně nefiguruje. Je to těžce dohledatelné.

Lidovky.cz: Dobře, ale proč jste jednali až teď. To podezření jste měli od samého počátku. Přišly vám informace od zahraničních kolegů?
Musíte pracovat postupně. Nemůžete se pustit do všeho najednou a nedělat nic pořádně.

Lidovky.cz: Takže teď se vám rozvázaly ruce?
Na tom už se pracuje delší dobu. Zaplať pánbů bez zájmu médií, protože to nikdy nepřispívá k lepšímu výsledku vyšetřování, to vám říkám na rovinu. Chápu právo veřejnosti na informace, ale my někdy potřebujeme mít informace pod pokličkou. Zatím je tam chci mít.

Lidovky.cz: Nechtěli jste otevřením těch schránek dostat Ratha pod tlak? V té době u soudu přece jen hodně obstruoval?
To vůbec ne. To byla naprostá náhoda. Postupujeme tak, jak se dostáváme k informacím. Jakmile jsme se dozvěděli, že někde je bankovní schránka, začali jsme přemýšlet, jestli nastal správný čas pro její otevření. Bylo nám totiž jasné, že když do toho půjdeme, tak se o tom okamžitě dozví. A dnes už ví, že hledáme jeho peníze.

Lidovky.cz: Má se tedy o ně bát?
To je v rozpracování, o tom nebudu vůbec mluvit. Pan doktor Rath je velmi chytrý člověk, on dokáže vše obrátit ve svůj prospěch.

Lidovky.cz: Můžete odhadnout, jakou část trestné činnosti jste odhalili? Kraj přece neinvestoval jen do zdravotnictví. Miliony posílal na čističky, silnice…
Jestli měl Rath v jiných oblastech jiné bílé koně na špinavou práci stejně jako Kottovi na zdravotnictví, to já nevím a nebudu o tom ani spekulovat. Do zákulisí takovéto trestné činnosti, kdy zvenčí vše vypadá v pořádku, neproniknete bez odposlechů, nebo pokud to někdo takzvaně nenapráská. Jenže když to napráská podnikatel, v regionu si už neškrtne. To je jeden z tisíce. A odposlechy nelze nasazovat, jak se nám zlíbí. A když máte jen náznaky, skončí to u náznaku.

Lidovky.cz: Změnil případ i zločinecké prostředí? Bojí se třeba více prostorových odposlechů?
Vyrojily se žádosti o statut spolupracujícího obviněného. Vidím to nejen v hospodářské, ale i v násilné trestné činnosti. Obžalovaní se předhánějí, kdo bude mluvit. Ivana Salačová dostala podmínku, a to byl velký impulz. Vidí, že když nám řeknou něco na někoho jiného, mohli by vyváznout se zdravou kůží. To je výsledek kauzy pro kriminální veřejnost.

Lidovky.cz: Čím pro vás byla kauza Rath dále specifická?
Já vám něco řeknu. Pro každého státního zástupce je strašné, pokud se do případu začnou intenzivně vměšovat novináři. Pracovat pod mediálním tlakem je hrozné, protože když už uděláte chybu v případu, o který se nikdo nezajímá, vytkne vám to nanejvýš nadřízený a zpravidla se to dá napravit. Když ale chybu uděláte v mediální kauze, tak se toho chytne protistrana. Začne to rozmazávat, začne na tom dokazovat svou verzi příběhu. Žádnému kolegovi bych nepřál, aby zažíval to, co jsem já zažíval tři roky.

Lidovky.cz: Čelil jste vedle novinářského zájmu i tlakům veřejnosti? Přece jen David Rath má spoustu sympatizantů. Psali vám?
Včera jsem zrovna dostal poslední dopis. Nějaký jeho fanoušek se do mě pustil, že jsem asi nevystudoval práva a že by mě měla přejet tramvaj. Já si ty dopisy schovávám. Až jednou budu v důchodu, tak se tím budu dobře bavit. Je zajímavé, že píšou lidé tohoto typu. Ti, co fandí, tak to berou jako samozřejmost a nepíšou. Já proto na internetu zásadně nečtu ohlasy pod články, abych se nenaštval.

Lidovky.cz: Většinou jste působil klidným dojmem, rozčílil jste se někdy kvůli případu?
Rozčílil, to se říct nedá. Dělám to přece jen 35, 37 let. Mám za sebou stíhání několika politiků, s mediálním zájmem jsem se tak trochu naučil žít. Nejhorší to bylo úplně poprvé, když jsem dělal ministra financí Iva Svobodu a jeho poradkyni Barboru Snopkovou. Tehdy jsem se s novináři učil spolupracovat.

Lidovky.cz: Měl by podle vás s médii státní zástupce komunikovat?
Dříve jsem se s nimi nebavil. Vadilo mi, že mě odvádějí od práce, navíc vynesou něco, co nechci. Jenže na případu Svobody mi došlo, že to není dobré. Novináři shánějí informace za každou cenu, a když je nedostanou ode mě, učiní tak protistrana. Pak zjišťujete, že v novinách se o vás mluví jako o úplných blbcích, kteří nemají v ruce nic. Člověk musí komunikovat s médii, aby uvedl mediální obraz na pravou míru. Rozhodně si tím ale nepomáháme k tomu, aby kauza byla odsouzena. To nejde.

Lidovky.cz: Byl v tomhle Rath těžký soupeř? Je expertem na vytváření vlastního mediálního obrazu...
Počítal, že bude masírovat veřejnost ku prospěchu svému a pravděpodobně vůbec nepředpokládal, že se najde státní zástupce, který se mu postaví v médiích a bude na pravou míru uvádět jeho lži a nesmysly. Když jsem ještě kouřil a stáli jsme o přestávce venku s jeho bývalým obhájcem Adamem Černým, ve slabé chvilce mi přiznal, že oni mediální obraz prohrávají.

Lidovky.cz: Vzpomínáte si na moment, kdy na vás kauza spadla? Tušil jste to?
Hned jak jsem z médií zjistil, že zavřeli doktora Ratha, napadlo mě: Proboha, vždyť to určitě budu dělat já. Dozvěděl jsem se to u soudu k jiné věci, kde to začala vykřikovat advokátka. Normálně ve mně zatrnulo a začal jsem se jí vyptávat, co je tam napsáno. Když jsem se dozvěděl, že to dělají Severočeši, uklidnil jsem se. Ale když jsem večer zjistil, že se věc týká buštěhradského zámku, bylo mi jasné, že to sem stejně přijde. A taky přišlo. Bylo jasné, že to padne na mě. Skutečně mi nebylo dobře, vzpomněl jsem si na Svobodu, Snopkovou a Pekárka. Věděl jsem, že to bude strašné, v té době mi ale nedošlo jak moc.

Rath nebyl první politický skalp

David Rath není zdaleka prvním politikem, jehož za svoji bezmála čtyřicetiletou kariéru poslal Petr Jirát za mříže. Pobyt ve vězení zajistil také exministru financí Ivo Svobodovi a jeho asistentce Barboře Snopkové za vytunelování mělnické továrny na kočárky Liberta. U soudu uspěl i proti tehdejšímu poslanci a místostarostovi Kolína Romanu Pekárkovi, jenž si nechal slíbit milion za dohození pozemku. Na starosti měl také kauzu místostarosty Kladna Slavomíra Cirnfuse, který zakázal v době šířící se žloutenky vstup romským dětem na koupaliště. Zkušený žalobce však vedl i rozsáhlé případy, například krádeže autodílů v mladoboleslavské Škodovce s 26 obviněnými či 400 milionový podvod s diamanty. Sám říká, že do vězení dostal tisíce pachatelů. 

Je specialistou na hospodářskou kriminalitu a korupci, kterou opakovaně označil za rakovinu tohoto státu, která mu ubírá obrovské finanční prostředky.

Lidovky.cz: Lze říct, že jde o nejvýraznější kauzu vaší kariéry?
Z hlediska mediálního zájmu a osobnosti doktora Ratha ano. Z hlediska rozsahu kauzy určitě ne. Dělal jsem třeba případ se 37 pachateli, co kradli v mladoboleslavské automobilce. Kauza Rath ale byla zvláštní díky problematice evropských peněz, poškozování zájmů Evropské unie, to není ještě tak běžné. Jinak to ale není tak velký případ, i když asi jednou vejde do judikatury.

Lidovky.cz: Vy se tomu sice bráníte, ale Rath je přece také velká ryba…
Pro vás je to velká ryba, pro mě problematická osobnost. U soudu se choval naprosto nestandardně, naprosto drze. Dovoloval si něco, co jsem do té doby v soudní síni nikdy neslyšel, a že jsem se tam setkal se zločinci velkého kalibru. Toto si ale nedovolili.

Lidovky.cz: Podle vás by proti němu jiný senát postupoval ostřeji, měl ale soudce Pacovský jinou možnost?
Soudil to podle mě naprosto skvělým způsobem. Ukázal našemu malému světu, že soudce se musí oprostit od invektiv obžalovaných, že je to skutečně nezávislý soud. Kdyby se od toho neoprostil, mohl Rathovi napařit ještě víc.

Lidovky.cz: Neuspěla v tomhle ohledu Rathova obhajoba? Dostal trest v polovině sazby, takže nelze mluvit o exemplárním potrestání...
Soud ukládá adekvátní trest. Vím, že část veřejnosti by chtěla deset, dvanáct let. To prostě nejde, musí se zohledňovat polehčující okolnosti. Prvoinstanční soud dobře ví, že kdyby mu napařil dvanáct let, u Vrchního soudu to nikdy neprojde.

Lidovky.cz: Trest je jedna věc, podívá se ale podle vás David Rath skutečně znova do vězení?
U vazebních zasedání jsem stále opakoval, že výkon trestu nenastoupí, protože uteče. Podle něj jsem zbytečně strašil soud, přece dosud všude chodil, neutekl. Já jsem vždy ale říkal, že si vychutná soud, dokud nebude pravomocně odsouzen, čili zůstane na svobodě. Naopak, on rád přijde, aby masíroval média svoji pravdou. Ale pokud padne jakýkoliv pravomocný trest spojený s nástupem do vězení, já jsem osobně přesvědčen, že pak dojde na má slova. Bohužel budu muset připomenout: Já jsem vám to říkal.

Státní zástupce Petr Jirát

Lidovky.cz: Nejsou to zbytečné obavy? Má tady rodinu, děti. Navíc s jeho tváří se mu asi nebude dobře schovávat...

Úniková cesta? Rath často jezdil do Izraele

Existují země, s nimiž nemáme smlouvu o právní pomoci, existují země, které nevydávají své občany. Například Izrael. A Rath má v ruce potvrzení, koneckonců o tom mluvil u soudu sám, že jeho děda byl obětí holokaustu. Jakmile toto ukáže, dostane izraelské občanství. Odpovím takto: Myslíte si, že k osobnosti doktora Ratha patří dobrovolný nástup do vězení? Já o tom vůbec nejsem přesvědčen. On musí mít před soudem vždycky navrch, i kdyby se měl sebezničit, viz ta ubohost na konci závěrečné řeči, kdy vytáhl dvanáct let starou fotografii. V té době doktor Pacovský snad ještě ani nesoudil. (Rath nechal do soudní síně přinést snímek soudce, jak spí na stole s lahvemi piva, pozn. red). Já jsem přesvědčen, že bude chtít mít navrch i v případě nástupu trestu.

Lidovky.cz: Proč si tedy podle vás nepřišel osobně vychutnat rozsudek?
Očekával jsem to. Myslel jsem však, že to zmaří. Překvapilo mě, že se tak nestalo. Jinak neúčast je výrazem jeho osobnosti. V tomto okamžiku byl poražen a on to musel vědět. Ty důkazy byly zničující, i když se je snažil zlehčovat. A on u prohry nebude. Druhá věc, když jsem se dozvěděl, že na 16. hodinu plánuje brífink, bylo mi naprosto jasné, že chce být tím posledním, kdo to bude v médiích komentovat. Postupně jsem dospěl k názoru, že mu ani nešlo o mínění soudu, ale o to, co o tom novináři napíší pro veřejnost. Nedošlo mu, že už není politik.

Lidovky.cz: Nemrzí vás, že mnoho lidí skutečně přesvědčil?
Nemrzí, lidi nepředěláte. A jestli si někdo myslí, že to neudělal a my věc zmanipulovali, tak ať si to myslí. Pro mě jako státního zástupce není důležité mínění veřejnosti. Kromě asi pěti kauz sledovanými médii mám za ta léta tisíce odsouzených pachatelů, o nichž veřejnost netuší. Pro státní zástupce je důležité, aby uspěli s obžalobou. Aby pachatel dostal adekvátní trest.

Lidovky.cz: Podařilo se podle vás Rathovi média využít?
Měl výhodu, že tam média byla. Je bývalý politik a může svádět své stíhání na opozici, odstranění nepohodlného politika a podobné bláboly. To je strašná výhoda oproti neznámým pachatelům, kteří se nemohou na toto vymlouvat.

Lidovky.cz: Myslíte, že vás podobný případ ještě potká?
Já doufám, že ne. Trestnou činnost si nevybíráme, dostáváme ji přidělenou. Nelze to tedy vyloučit. Já bych to ale nechal spíš mladším.