Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zbraň thajského vládce? Reality show pro chudé

Svět

  15:55
PRAHA - Reality show se staly světovým fenoménem ve všech koutech planety. Od Austrálie přes Filipíny, až třeba po Mexiko. Zcela novým směrem ale tento žánr posunulo Thajsko.

Tchaksin Šinavatra. foto: Reprofoto

Konkrétně jeho populistický premiér Tchaksin Šinavatra. Tento bývalý mediální magnát se totiž zjevně rozhodl, že bude prvním státníkem, který se stane hlavním hrdinou několikadenní reality show. Show, proti níž mohou působit nesměle i televizní pořady kontroverzního venezuelského vůdce Huga Cháveze.
 
56letý Šinavatra, jeden z nejbohatších mužů thajského království, to zdůvodnil ušlechtilým cílem -pomoci z chudoby milionům thajských vesničanů. Šinavatra se proto minulý měsíc oblékl jako prostý muž a na pět dní odjel do chudé severovýchodní provincie Roi Et. Doprovázen stočlenným televizním štábem, který měl k dispozici čtyřicet kamer a vojenský vrtulník.

Tato televizní armáda zajišťovala, aby Šinavatrovo počínání běželo v přímém přenosu televizní společnosti UBC. Přenosu, jenž umožnila telekomunikační síť, kterou (ne náhodou) vlastní premiérova rodina.

Šinavatra vysvětloval, že jeho cesta na venkov je „distančním studiem“ pro zaměstnance státní správy, jak bojovat s chudobou, a její sledování by proto pro ně mělo být „domácím úkolem“.Nad způsobem, jakým léčil problémy venkovanů, kteří musí v průměru vystačit asi s 70 dolary měsíčně, ale jeho kritici (a nejen oni) kroutili hlavou.

Když například k Šinavatrovi přišel vesničan a postěžoval si, že je chudý, Šinavatra před kamerou sáhl do vlastní kapsy a dal mu 1000 bahtů. Když ho přišli pozdravit žáci a on viděl jejich potrhané školní uniformy, ihned předal pár bankovek řediteli školy. Když si zase jedna rodina postěžovala, že nemá půdu, přikázal příslušným úředníkům, ať její záležitost ihned projednají.

A když zase jiný vesničan truchlil, že má dluhy, nařídil, ať mu banka odloží splátky. V záplavě populistických gest pak zapadly i Šinavatrovy rozumné systémové návrhy, aby vesničané pěstovali odolné druhy rýže, budovali cesty a zlepšili způsob zavlažování.

Záběry na to, jak si Šinavatra šel večer lehnout do stanu či jezdil traktorem, byly ale pochopitelně pro kamery a televizní diváky zajímavější. Stejně jako to, jak Šinavatra vařil vesničanům, servíroval buddhistickým mnichům snídani, laskal vesnické děti či jak si večer, utrmácený a zničený sluncem, umýval obličej od prachu.
 
Thajský tisk Šinavatru tvrdě kritizoval. Show v chudé provincii Roi Et, kde má premiér silnou podporu, postavil na pranýř jako kampaň, jak si získat ubývající přízeň voličů. A také, jak odvrátit pozornost od problémů s korupcí a situace na jihu Thajska, kde radikální muslimové čím dál víc útočí na buddhisty.

„Vítejte na první televizní show tohoto typu na světě, v níž vystupuje národní vůdce. Na rozdíl od jiných reality show ale uvidíte jen to, co chce, abyste viděli. Špatná zpráva je, že ho nemůžete vyřadit,“ napsal list The Nation.

Kritika ale Šinavatru mrzet nemusí. Špatný herecký výkon nepodal. Podle průzkumů si totiž víc než polovina lidí myslí, že jeho show může lidem opravdu pomoci. Stejně tak by i přivítala, aby proběhla i v jiných částech země. Šinavatrův úřad se už nechal slyšet, že to zváží...

Autoři: