Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Železná Julija v rouše andělském: Premiérka zahájila kampaň

Svět

  17:24
KYJEV/PRAHA - Julija Tymošenková zahájila svou prezidentskou kampaň. Podle mnohých ale nejsou Ukrajinci na ženu v čele státu připraveni.

„Svatá“ Julija? V pátek ukrajinská premiérka Julija Tymošenková navštívila ve Vatikánu papeže Benedikta XVI. foto: AFP

Julija Tymošenková změnila nedávno účes. Objevila se v parlamentu dokonce s rozpuštěnou hřívou, což mnozí pokládali za "sexuální provokaci". Jak odpůrci ukrajinské premiérky, tak její příznivci se však shodují v jednom: Bez copu i s ním mají Ukrajinci nejhezčí předsedkyni vlády na světě.
Politička přezdívaná "královnou oranžové revoluce", "plynařskou princeznou" či "ukrajinskou madonou" zaznamenala o víkendu dvě velká vítězství.

Nejdříve Juliji Tymošenkovou na základě internetového hlasování na blogu Hottest Heads od State (nejvíce sexy vůdci světa) vyhlásili absolutní vítězkou této soutěže. Další dobrou zprávou pro její štáb je, že jedna z nejvýznamnějších a nejstarších ukrajinských demokratických stran, Národní hnutí Ukrajiny, vyzvalo všechna demokratická uskupení v zemi, aby ji volila v příštích prezidentských volbách.

Na Ukrajině v těchto dnech začala oficiálně předvolební kampaň. Od 20. října do 6. listopadu budou nejrůznější uskupení navrhovat své kandidáty na hlavu státu. Ti, kteří projdou registrací, se utkají ve volbách 17. ledna příštího roku. Zatím se nejvíce hovoří o šesti jménech -pěti mužích a jediné ženě.

Chce spojit Ukrajinu v jeden nerozhašteřený, národní stát
V posledních dnech ve srovnání s aktivitami Tymošenkové předvolební kampaně jejích mužských soupeřů blednou, zdají se být nenápadité, nudné a stereotypní. Ukrajina je podle premiérky unavena věčnými spory o to, zda volit proruského šéfa Strany regionů Viktora Janukovyče, nebo prozápadního prezidenta Viktora Juščenka - zda se přidat k EU či Rusku. A hledá namísto "dvou Viktorů" nějakou třetí možnost. Tymošenková, ač původně spojenec prezidenta Juščenka, se rozhodla, že tou možností se stane právě ona. Spojí Ukrajinu v jeden nerozhašteřený, národní stát.

Železná dáma

Julija Tymošenková byla jednou z ústředních postav tzv. oranžové revoluce, která na konci roku 2004 vynesla Viktora Juščenka do prezidentského křesla.

Počátkem roku 2005 se stala premiérkou, ale v září 2005 ji Juščenko prý kvůli nedostatku "týmového ducha" odvolal. Podruhé se stala premiérkou na konci roku 2007. Nyní oznámila, že chce kandidovat na prezidentku.


"Nespojujte moje změny na hlavě se změnami v ní. Jako každá normální žena někdy chci změnit účes," tvrdila na jaře, když novináři začali hledat v jejím vzhledu skrytý politický význam. Pak se zase k copu kolem hlavy vrátila a vzápětí přišla v decentním drdůlku. Politologové ale tvrdí, že zvraty ve svém zevnějšku dává najevo svou schopnost uskutečňovat změny. Už nechce být pouze reprezentantkou "oranžového", prozápadního tábora, ale všech občanů toužících po normalizaci dosti bouřlivého politického dění.

Dalším tahem je její spojenectví s hvězdou ruského popu, asi nejpopulárnější ženou v Rusku, Allou Pugačevovou. Zdá se, že Alla zazpívá Juliji na prosincovém předvolebním koncertě, a to znamená, že jí získá významný počet hlasů Rusů žijících na východě Ukrajiny a odebere tak hlasy Janukovyčovi. Velmi promyšleným krokem Julije Tymošenkové byla i její cesta na svatá místa. Oblékla se tak kouzelně do barev nevinnosti - růžové a bílé, skromně a přitom s náznakem ženské vyzývavosti, že si jejich půvabů musel všimnout i papež. To, že ji přijal k rozhovoru ve své soukromé knihovně, má obrovský význam pro západní, katolickou část Ukrajiny.

Všem občanům Ukrajiny pak muselo být sympatické, že premiérka odletěla do Vatikánu a následně do Jeruzaléma za své soukromé peníze. Kromě toho Tymošenková veřejně deklarovala, že na svatá místa jede hledat duchovní podporu před těžkými životními zkouškami, jakými jsou volby. "Vyzpovídám se, přijmu svátost, učiním pokání a vykročím kupředu s vírou, že Bůh připravil pro Ukrajinu nádhernou budoucnost," vysvětlila Tymošenková účel své cesty.

Pravděpodobně ani tímto gestem ale nepřesvědčí voliče o tom, že je "svatá". Koluje o ní řada nepěkných fám včetně dohadů o jejím napojení na energetickou mafii, konfidenciálním "paktování se" s ruským premiérem Vladimirem Putinem a nelegálních obchodních transakcích, kvůli kterým měla dokonce nějaký čas zakázán vstup do Ruska. Nikdy jí ale nikdo nic nedokázal.

Bezesporu je Tymošenková mnohem drsnější, zkušenější a životem protřelejší, než působí svým něžným zjevem. I to ji ale předurčuje k politické kariéře v zemi rozpolcené, nestabilní a ekonomicky značně vyčerpané, jakou Ukrajina nyní je. Dokazují to i poslední sociologické výzkumy. Její popularita roste nejrychleji ze všech kandidátů. Kdyby se hlasovalo zítra, získala by kolem 20 procent hlasů, zatímco lídr prezidentského souboje Janukovyč by ji o osm procent předběhl. Pokud ale Tymošenková bude pokračovat ve své kampani dosavadním tempem, její šance se zvýší. Přesto je prý na její cestě k prezidentskému křeslu jedna skoro nepřekonatelná překážka. Jak tvrdí politologové, Ukrajinci nejsou na ženu ve svém čele ještě zralí. Rozmyslet by si to mohli jen tehdy, pokud by se zbytek kandidátů ještě více znemožnil, než se jim to dařilo doposud.