Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zeman chce řešit velvyslance. O Schwarzenbergově 'fintě' nevěděl

Česko

  12:43aktualizováno  14:54
PRŮHONICE U PRAHY - Kvůli vývoji sporu o velvyslance se chce prezident Miloš Zeman sejít s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Rozepři o některá jména ambasadorů má prezident s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), hlava státu kvůli tomu zablokovala podpisy listin, které jsou nezbytné pro jmenování velvyslanců.

Miloš Zeman na jednání s Petrem Nečasem. foto: ČTK

Místopředseda Schwarzenbergovy TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek doufá, že Nečas nehodlá při jmenování vedoucích zastupitelských úřadů obcházet ministra.

Potřeba nalézt řešení

Zeman při odchodu z celorepublikového sněmu hnutí STAN v Průhonicích novinářům řekl, že podle článku 63 české ústavy jsou ke jmenování velvyslanců potřeba dva podpisy. "A to je podpis prezidenta a podpis premiéra," prohlásil. Dodal, že společně by tedy mohli nalézt řešení.

Zeman se chce setkat s Peake

Prezident Miloš Zeman si na příští středu pozval na Hrad předsedkyni koaliční strany LIDEM Karolínu Peake. Zeman po své první návštěvě schůze vlády řekl, že se chce postupně sejít se všemi ministry včetně místopředsedkyně vlády Peake. Tu po svém zvolení do funkce kritizoval a odmítl s ní jednat. Poté ale názor změnil a už dříve avizoval, že se s ní chce potkat především kvůli otázkám protikorupčního boje.

"Termín ještě není určen, protože pan premiér byl nedávno v Rusku. Ale pokud vím, už se vrátil, takže nic nebrání tomu, abychom se sešli," dodal Zeman. Uvedl, že neví o nejnovějším ministrově plánu poslat případně některé vyslance do zahraničí zatím na nižší diplomatické pozici chargé d´affaires. K tomu by nebyl prezidentův podpis třeba. Zeman poznamenal, že Schwarzenberg o svém plánu neinformoval nejen Pražský hrad, ale ani vládu a Nečase.

Nečas chce spor o velvyslance řešit se Zemanem i Schwarzenbergem, nikoli s některým zvlášť. "Vyslání charge d´Affairs je provizorní řešení, které je v rozporu s ústavní tradicí, a které nemůže trvat příliš dlouho. Prezident a ministr zahraničí by učinili nejlépe, kdyby se oba pohybovali v rámci ústavních zvyklostí," sdělil Nečas v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Setrvání ambasadorů na místě

Podle prvního náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera půjde o výjimečné případy a tento postup diplomacie zvolí, když s tím bude zahraniční partner souhlasit, aby to nepoškodilo vztahy. Schwarzenberg v Právu potvrdil, že by se mohlo jednat o Švýcarsko.

O plánu ministra zahraničí čtěte zde:

Výměna velvyslanců je nyní zablokovaná, diplomacie proto dala povel, aby současní ambasadoři, kteří mají pomalu odjet, zůstali pokud možno na místě. Někteří se ale prý potřebují vrátit ze sociálních důvodů, tam by pak mohli nastoupit velvyslanci dočasně v pozici chargé d´affaires. Tento záměr kritizovala opoziční ČSSD, která veřejný spor prezidenta a ministra dlouhodobě odsuzuje.

Nečas Schwarzenberga neobejde

Kalousek v reakci na Zemanův záměr sejít se s premiérem uvedl, že Nečas několikrát vyloučil možnost, že by při jmenování velvyslanců ministra zahraničí obešel. "Jsem přesvědčen, že to co řekl, také udělá," podotkl. O opačné možnosti odmítl spekulovat s tím, že o premiérových slovech nepochybuje.

Vicepremiérka a předsedkyně koaliční strany LIDEM Karolína Peake do sporu vstupovat nechtěla. "Nechci přispívat k té současné situaci, která má zatím nediplomatický vývoj," řekla novinářům. Jednání o obsazení diplomatických míst by podle ní mělo být tiché, pouze s oznámením výsledků na jeho konci.

Autoři: ,