Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zločiny na civilistech páchají obě strany konfliktu, říká OSN o Sýrii

Svět

  12:40aktualizováno  14:17
Válečných zločinů na civilním obyvatelstvu se dopouští nejen syrská vláda, ale rovněž opoziční síly, uvádí poslední zpráva vyšetřovatelů OSN pro lidská práva. Vyplývá z ní, že povstalecké jednotky vraždily civilisty, ostřelovaly obytné čtvrti a rekrutovaly do svých řad dětské vojáky.

Rebelové v Aleppu házejí zápalné láhve po syrské armádě.

Mezinárodní nezávislá komise OSN monitoruje porušování lidských práv v Sýrii od počátku občanské války. Ve své zprávě za období od 15. května do 15. června uvádí, že násilí proti civilistům nepáchaly pouze vládní jednotky, ale taktéž opoziční síly, včetně zahraničních islamistických bojovníků.

Celkem se podle expertů dopustily za poslední rok a půl síly loajální vládě v Damašku osmi masakrů, příslušníci opozice nesou zodpovědnost za jeden. Devět dalších případů, kdy při útocích hromadně umírali lidé, se dál vyšetřuje.

Komise vedená brazilským vyšetřovatelem Paulem Sergiem Pinheirem konstatovala, že obě strany mají na svědomí válečné zločiny jako "popravy", braní rukojmích a ostřelování civilních čtvrtí.

"Pachatelé těchto... zločinů, jichž se dopouštějí všechny strany, jednají v rozporu s mezinárodním právem. Nemají strach z odpovědnosti. Jejich postavení před spravedlnost je nezbytné," shrnula událostí posledních měsíců vyšetřovací komise OSN.

ČTĚTE TAKÉ:

Při tvorbě zprávy vycházeli vyšetřovatelé z důkazů nasbíraných přímo na místě a také více než 250 rozhovorů.

Dětští vojáci

Zpráva OSN také říká, že opoziční armáda do svých řad verbuje děti. Některé z nich se k povstalcům připojily dobrovolně, jiné byly donuceny násilím. Vyšetřovatelé uvádí, že na straně islamistických opozičních frakcí, jako je například al-Nusra hlásící se otevřeně k al-Káidě, bojují i chlapci ve věku 14 až 18 let.

Dětští vojáci jsou ovšem k vidění také v řadách vládních jednotek. Vyšetřovatelé zmiňují například trojici chlapců vě věku sedmnácti let, které naverbovali vládní vojáci na stanovišti bezpečnostní kontroly v Aleppu.

Komise sdělila, že zkoumala také indicie, podle nichž byly v Sýrii v daném období použity chemické zbraně. Komise ale prý nemá dost důkazů na to, aby mohla obvinění potvrdit, nebo vyvrátit. "Na základě dostupných důkazů nebylo možné dospět k závěru, co se týče použití chemických látek, nosičů těchto zbraní nebo případných pachatelů. Vyšetřování pokračuje," stojí ve zprávě.

Ke zkoumání chemického útoku z 21. srpna, který spustil lavinu mezinárodních reakcí a vedl k úvahám o odvetném vojenském úderu na Sýrii, se zatím komise nedostala a zahrne ho pravděpodobně do své příští zprávy. Konstatovala však, že největší počet životů mají na svědomí konvenční a nikoli chemické zbraně.

Komise OSN disponuje týmem 20 vyšetřovatelů, kteří pro svou celkově 11. zprávu získali svědectví 258 osob - uprchlíků, dezertérů a dalších lidí, které vyslechli osobně v Ženevě nebo zprostředkovaně přes Skype. Na syrské území vyšetřovatelé nemají přístup.

Odložme hlasování o Sýrii, vyzval Obama:

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...