Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

54 děr, kudy z obrany tekly peníze

Česko

Vondra zveřejnil výsledky auditů – ukázaly, jakým způsobem resort prodělává. Na změny se ale musí čekat do roku 2012

PRAHA Musíme zabránit, aby kdokoliv využíval ministerstvo obrany jako záložnu, hřímá Alexandr Vondra. V ruce má výsledky hloubkové kontroly. Ta se zaměřila na obchody resortu v posledních dvanácti letech. „Systém nákupů je nehospodárný,“ popisuje Vondra.

Kontrola mimo jiné zjistila, že ministerstvo při nákupech postrádá dlouhodobou vizi. „Střednědobé plány jsou navíc nesplnitelné,“ dodává Vondra. A kromě toho se ukázalo, že zadávání zakázek podléhalo slabé kontrole.

Oficiálně také zaznělo, že ministerstvo obrany je ve vleku zprostředkovatelských společností. Ty totiž pro resort zpracovávají cenové průzkumy, které by měli dělat sami výrobci. Armáda tak zná jen finální částky obchodů, v nichž je započítána i marže.

Podle zjištění tak firmy nejvíce vydělaly v roce 2009, kdy jedenácti zprostředkovatelům přistálo na účtech dohromady tři a půl miliardy. Letos i díky zastavení nákupů po příchodu Alexandra Vondry to bylo 1,3 miliardy.

Obavy se potvrdily Dokumentaci k několika zakázkám, kde úředníci našli pochybení, si už minulý týden z ministerstva odnesla policie. „Vůbec nic bližšího k tomu nemůžu sdělit, mařil bych vyšetřování,“ reagoval pro LN Roman Skřepek z policejního útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. A konkrétní není ani Vondra: „Nechceme do vyšetřování nijak vstupovat.“ Kromě vnitřní kontroly zbrojních zakázek najalo ministerstvo obrany nezávislé auditory na prověření obchodů Správy vojenského a bytového fondu a vojenských ubytovacích správ. „Naše obavy se potvrdily,“ glosoval Vondra zjištění.

Auditoři prověřili 129 zakázek z posledních pěti let. U54 z nich našli pochybení. „Nákupní proces je bohužel zneužíván různými osobami,“ komentuje zjištění generální sekretář ministerstva Jan Vylita.

Nejkřiklavějším pochybením je nákup úklidových služeb do vojenských ubytoven. Armáda tu přehlížela nejlevnější nabídky, a mohla tak přijít o sto až dvě stě milionů korun.

Řada zakázek, na jejichž průběh auditoři upozornili, se odehrála v době, kdy správě šéfoval Roman Hošta. Toho chvíli po nástupu Alexandr Vondra zbavil funkce. Hošta však na dotazy LN nezareagoval. Některá dílčí zjištění už vyšetřuje ministerská inspekce, navazující audity nyní shromažďují dokumenty pro trestní řízení.

Změna potrvá dlouho Vedení ministerstva má tak po včerejšku v ruce seznam míst, kudy mu utíkají peníze. „Při nákupech se primárně musíme zaměřovat na výrobce,“ zní Vondrův recept.

Systémová změna ale bude do praxe nabíhat dlouho. Na dotaz LN Vondra odpověděl, že projevit by se měla až od ledna roku 2012. Především kvůli tomu, že obchody na příští rok jsou už naplánovány. „Osm z devíti miliard je už upsáno,“ vysvětlil ministr Vondra.

ARMÁDA POD DOHLEDEM * Auditoři prověřili 129 náhodně vybraných zakázek z let 2005 až 2010. Polovinu tvořily obchody Správy vojenského a bytového fondu, druhou část zakázky vojenských ubytovacích správ. V 54 případech se objevila pochybení. U pěti zakázek se auditoři domnívají, že zakázky byly nadhodnoceny až o sto milionů.

* Kromě externích auditů nařídil Alexandr Vondra i vlastní hloubkovou kontrolu nákupů resortu. Úředníci tak prověřili obchody 55 firem, s nimiž armáda spolupracovala v letech 1998–2010. Výsledky mluví o neefektivním nakupování, neexistujícím dlouhodobém plánu nákupů a slabé kontrole zadávání zakázek.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...