Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

8 tipů, jak uspět při přijímačkách

Česko

O úspěchu při přijímacích zkouškách nerozhodují jen znalosti, ale i momentální „forma“ každého uchazeče. Důležité je především zachovat chladnou hlavu.

Pro většinu současných žáků devátých tříd základních škol tento týden nastane jeden z nejdůležitějších dní v jejich dosavadním životě – bude se rozhodovat o jejich přijetí na střední školu či do učebního oboru.

Ačkoliv přibývá škol, které od klasických přijímacích zkoušek upouštějí, mnozí uchazeči se stále této nepopulární prověrce svých znalostí nevyhnou. Pro úspěšné zvládnutí přijímaček existuje několik léty osvědčených pravidel: 1. Poslední den zvolněte Odborníci radí věnovat poslední den před zkouškami spíše odpočinku a relaxaci než učení. Co jste se nestihli naučit do té doby, totiž už jen těžko doženete a přijít ke zkouškám unavený není rozhodně dobrý recept.

2. Vyspěte se a najezte se K tomu, abyste byli schopni podat optimální výkon, jet potřeba se dobře vyspat a nasnídat se tak, jak jste zvyklí. S tím samozřejmě souvisí nutnost jít večer včas spát, počítejte totiž s tím, že vás může přece jen zaskočit nervozita a nebudete schopni hned usnout.

Pokud to není výslovně pořádající školou zakázáno, není od věci si vzít s sebou alespoň lehkou svačinu, a především pití. Celkem mohou zkoušky i s přestávkami trvat i několik hodin.

3. Vyražte včas Na cestu do školy, kde se přijímačky konají, je dobré si nechat určitou časovou rezervu. Jednak bude nutné na místě najít učebnu a připravit si všechny pomůcky a současně se vyhnete zbytečnému stresu v případě dopravní zácpy či zpoždění prostředků veřejné dopravy. Pokud cestujete na větší vzdálenost a ke zpoždění například vlaku dojde, nechte si o tom vystavit potvrzení, mělo by vám být uznáno jako omluvenka.

4. Věci si přichystejte už večer S předcházejícím souvisí rada připravit si již večer předem všechny potřebné pomůcky, jako jsou psací potřeby, tabulky či kalkulačka, pravítka a kružítka. Nezapomeňte také na přezůvky.

Je samozřejmě vhodné přijít ke zkouškám slušně oblečen, i když to výsledek ovlivnit nemůže. Rodiče by však neměli nutit své potomky obléci si něco, v čem se necítí dobře a pohodlně, mnohem důležitější než estetické působení na pedagogy je totiž v každém případě klid a pohoda uchazeče.

5. Nestresujte se zbytečně V duchu si cestou do školy projděte, co všechno jste v přípravě stihli a co všechno umíte, dodá vám to potřebné sebevědomí a klid. Uvědomte si také, že zřejmě nikdo z vašich konkurentů nebude umět všechno, proto nepanikařte, když skutečně narazíte na příklad nebo otázku, kterou nezvládnete. Soustřeďte se proto především sami na sebe a nevšímejte si ostatních. A samozřejmě se v žádném případě nepokoušejte opisovat. Pokud se ponoříte do řešení otázek a zadání a začnete psát, nervozita sama opadne.

6. Začněte od nejjednoduššího Pozorně si přečtěte zadání úloh a začněte od těch, které vám připadají snadné a jejichž řešení vám nezabere příliš času. Pokud byste postupovali opačně, mohlo by se stát, že spotřebujete většinu vymezené doby na úlohu, kterou stejně nakonec nevypracujete správně, a už vám nezbude čas na příklady, které byste jinak snadno zvládli. Ubíhající čas sledujte průběžně. Pokud například zjistíte, že již polovina určené doby uplynula a vy jste zatím sotva ve třetině, je to jasný signál, že musíte zrychlit, a naopak. 7. Nechte si čas na kontrolu Nejzbytečnější jsou vždy chyby, které děláme z nepozornosti a přehlédnutím. Proto je více než užitečné projít si výsledky a řešení na závěr ještě jednou. Z tohoto důvodu si pokud možno zapisujte i všechny dílčí výpočty, pomocné nákresy apod. Pomůže vám to snáze včas objevit případnou chybu a zjistit, kde jste ji konkrétně udělali. Tam, kde to jde, jako v případě některých matematických příkladů, provádějte zkoušku.

8. Využijte přestávku k odpočinku Přestávky, které budou mezi jednotlivými testy z různých předmětů, věnujte odpočinku.

Rozebírat s ostatními výsledky už odevzdaného testu vám nebude k ničemu. Jednak se pravděpodobně neshodnete na správném řešení, takže jistotu nezískáte a zjištěné chyby nejen že už nemůžete nijak opravit, ale budou vás zbytečně znervózňovat před další částí přijímaček. Snězte si proto raději svačinu a především myslete na něco příjemného, co vůbec nesouvisí se školou a přijímacím řízením.

Autor: