Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

On-line s Jakubem Klouzalem, whistleblowerem z ministerstva zahraničí

Jakub Klouzal dostal první Cenu za odvahu roku 2012

UKONČENO

Jakub Klouzal upozornil na předražené zakázky na ministerstvu zahraničí, kde pracoval jako ředitel odboru IT. Čtyři jeho podněty police odložila, i tak se případem zabývá Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Z ministerstva odešel, po upozornění na nekalou praxi se stal obětí nátlaku a výhrůžek. Naopak Nadační fond proti korupci ho před týdnem ocenil Cenou za odvahu s finanční odměnou 100 tisíc korun. Vyplatí se v Česku upozorňovat na korupční praktiky, nebo je výhodnější zavírat před zlem oči a mlčet? Jsou české úřady a ministerstva nenávratně prorostlá korupcí, nebo se situace zlepšuje? Ptejte se oceněného whistleblowera Jakuba Klouzala, odpovídat bude v úterý od 10:00.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (22.10.2012 22:31) Darja
Díky vám za vaši odvahu a poctivost. Clověk opravdu podléhá hrozné depresi a beznaději když vidí tu nekonečnou zlodějnu hlavně v těch horních patrech. Chtěla bych se jen zeptat - máte pocit nebo zkušenost, že více úplatní jsou ti starší nebo i mladí lidé? Pořád se říká, že mladá generace to spraví, věříte tomu? Děkuji.
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:03)
Dobrý den, děkuji za podporu. Myslím, že věk nehraje roli. Já nastoupil na pozici ředitele ve 29 letech a stejně jsem se nenechal zlomit a můj nadřízený nastoupil na pozici vrchního ředitele v 27 letech a jel jak fretka. Je to o jednotlivcích a kvalitě osobnosti. Důležitý je pozitivní příklad a mantinely, které společnost nastavuje. Nespraví to mladé generace ale dlouhodobě budovaná slušná společnost a kvalitní demokracie. Děkuji za dotaz.JK
OTÁZKA (23.10.2012 2:26) Jiří Hovorka
Dobrý den. Vážit si čistého štítu více než pohodlí je dnes vzácné - Vám i Vašim rodičům/vychovatelům blahopřeji. Rád bych se zeptal, zda byste při pohledu zpět něco udělal jinak nebo lépe? Který krok byl pro Vás nejobtížnější a s čím jste v té chvíli potřeboval pomoci a našel jste ji v sobě nebo Vám někdo pomohl? Poradil/vzkázal byste něco budoucím whistleblowerům? Děkuji.
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:03)
Mnohé díky. Určitě bych některé věci udělal lépe. Například bych si hned od počátku pořizoval zvukové záznamy. Nejobtížnější pro mne bylo když jsem to celé pochopil. Smířit se s tím co se děje bylo těžké a také tam chodit každý den na 12-14 hodin denně a předstírat že nic nevím. Pak je také hrozně náročné usilovně pracovat i v přesčasech a o víkendech na věcěch které paralelně shazujete. Je to psychické peklo Ostatním whistleblowerům bych vzkázal ať jsou opatrní a přemýšlí než podniknou další krok. Jedině tak uspějí a také že ohnutá záda se dají jen velmi těžko narovnat :)
OTÁZKA (23.10.2012 7:53) Frantisek Klinger
Dobry den, jakou roli ve Vami rozkryte kauze sehral pan Schwarzenberg? Bylo dle Vas v jeho zajmu to ututlat?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:04)
Dobrý den, ze začátku byla jeho role pozitivní a pak velmi negativní. Jsem přesvědčen, že například posvětil moje vyhození z ministerstva. Jinak to celé nedává smysl. Navíc se mi pokoušeli podstrčit při odchodu papír se závazkem mlčenlivosti výměnnou za jeden měsíční plat. Jestli to chtěl ututlat původně to nevím, ale teď se o to již delší dobu snaží. Bohužel.
OTÁZKA (23.10.2012 8:28) Anna Mikesková
Dobrý deň, pane Klouzale. Máte za svoju odvahu môj obdiv a úctu. Môžete dať stručný návod, ako von z tohoto morálneho marasmu v ktorom sa nachádzame? Ako môžeme, my ľudia dosiahnuť to, aby sa dodržiavali zákony, ak sú dobré, aby sa zmenili, ak dobré nie sú, aby spravodlivosť dostihla každého, teda aj politika? Vyriešia voľby niečo? Americká novinárka Emma Goldman kedysi dávno povedala, že keby voľby niečo zmenili, dávno by ich zakázali. Tiež tomu veríte?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:04)
Dobrý den, děkuji za podporu, moc si vážím vašich slov a děkuji za ně. Stručný návod neexistuje. Demokracie se může dostat do takového stavu zaplevelení že již z něho není jiné cesty než další katarze. To v jakém stavu je demokracie v ČR je otázkou, ale určitě se blížíme nějakému kritickému bodu. Ale rozhodně má cenu s tím bojovat a jít pozitivním příkladem. Lidé kteří uplácí se musí dostat na okraj společnosti a společnost jim musí dát najevo že takoví lidé do ní nepatří. Je pravdou že volby nic zásadního neřeší (od toho jsou revoluce:)ale pomáhají udržovat balanc a rovnováhu a zahrnují nějaký odraz stavu společnosti. Je to špatný systém ale lepší nemáme. Základem jakékoli krize je jak říká Baťa “mravní bída“ s tou musíme bojovat. Děkuji za dotaz, JK.
OTÁZKA (23.10.2012 9:02) Andy
Pokud vezmeme v potaz nikou moralku v Cesku /to je ale dlouhodoby problem uz od rozbiti Rakouska Uherska/, myslite ze se da neco zmenit? Vetsina cechu vyrusta v algoritmech zavisti, nenavisti, intolerance, ale zaroven i s pocitem, ze je mozne vse ukrast, znici a korupce je normalni ukaz.
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:04)
Dobrý den, musíme jít příkladem. Nic jiného nám nezbývá. Kdybych nevěřil ve změnu tak bych nebojoval:)
OTÁZKA (23.10.2012 9:19) Tomáš
Na NFPK mi jsou podezřelé jejich politické ambice (Michálek, Randák..) a s rostoucím mediálním zájmem o ně poroste i vliv nové instituce (tedy i potenciální zkorumpovatelnost) a pod svícnem je tma... Jejich tvrzení, že korupce je v Česku oslavovaná a je to zde norma je také manipulativní (jde pouze o státní správu). Jejich představitelé ale žádnou "kvalitu charakteru" neprokázali...Nemáte pocit, že Vás pouze zneužívají a fotí se s Vámi (koupili si Vás za 100.000,-)? Myslíte si opravdu , že odměny za odvahu s korupcí ve státním sektoru něco zásadního udělají? Děkuji a přeju hodně štěstí.
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:05)
Dobrý den tohle je zajímavá otázka. Než jsem šel na nadační fond proti korupci, tak jsem si jednotlivé lidi dlouho lustroval. Za pana Janečka dám ruku do ohně a myslím, že i pan Randák je velice slušný člověk a že mu za mnohé česká republika vděčí. Správně ale vnímáte riziko korumpovatelnosti. Přeji lidem, kteří ve fondu pracují, aby se jim NFPK podařilo udržet čistý a nepošpiněný. Věřte, že je to někdy velice těžké protože relativizovat je jednoduché. Zatím jim moc věřím a jsem jim zavázán. Finanční odměna je jen třešnička na dortu. Důležitější je ta morální a pravní podpora kterou mi poskytli. Odměny nic nezmůžou, ale ta podpora a pozitivní příklad je důležitý. Necítím se fondem využíván. Oslovil jsem ho a se vším souhlasil a jsem si vědom rizika, které to nese. Dělám to na základě důvěry k lidem z fondu. Ke korupci. Je plošná. Netýká se jen státní správy. Směs klientelismu, korupce a nekompetence rozebrala již spoustu velkých podniků v ČR. Následky neseme všichni. Korupce ve státní správě je ale nejnebezpečnější, a když to pak vidíte na vlastní oči… ty následky jsou odporné. Je to zmar. Mnohé díky za podporu. JK
OTÁZKA (23.10.2012 9:39) eudoxos
Dobrý den, velké IT firmy často vysoutěží podobné zakázky u různých subjektů a recyklují tentýž produkt, který jen doupraví. Kde by podle Vás narazila snaha, aby při výrobě software na míru přecházela autorská práva automaticky na zadavatele (kraj, ministerstvo), který by povinně zveřejňoval zdrojový kód (včetně zadávací, návrhové, vývojářské a uživatelské dokumentace) na speciálním portálu. Každá zakázka v IT (v určité hodnotě) by musela nejprve zjistit, zda by nebylo levnější již existující software upravit - úpravu by opět vysoutěžila nějaká firma. Pokud vím, snaží se o něco podobného projekt osor.eu, ale ten je na dobrovolné bázi. Díky za odpověď, vážím si Vás a držím palce.
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:06)
Dobrý den. Nápad je to jistě zajímavý, ale nemůžete nutit soukromé firmy aby zveřejňovaly zdrojový kód. Je to jejich přidaná hodnota a mnohdy cena firmy. Problém je jinde. Státní úředníci velice často hrají s IT firmami a pak se podepisují nekvalitní smlouvy a celé projekty jsou nalajnovány tak aby byly co nejdražší a aby generovaly co nejvíce souvisejících nákladů. Dalším problémem je negramotnost IT ředitelů ve státní správě. Jsou to často političtí dosazenci a nebo zajišťovači finančních toků. Současný provozní náměstek MZV nerozumí financím ani provozu. Současný vrchní ředitel IT sekce nemá o IT ani mlhavou představu, je to průměrný uživatel. Ten předchozí neuměl pracovat ani s excelem, člen rady vlády pro kybernetickou bezpečnost si myslí, že IT rozumí (má ho jako koníček) ale když začne mluvit se skutečnými IT odborníky tak je to jak z Cimrmana. Aplikační ředitel nerozumí aplikacím. Pak je to ráj pro různé sígry. Pochopitelně. Mnohé díky za podporu a za dotaz.JK
OTÁZKA (23.10.2012 9:55) Zuzana
Jak se stavíte k (ne)reakci knížete Schwarzenberga, opravdu nešlo zabránit Vašemu vyhazovu?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:11)
Už to prostě nechtěl řešit. Obtěžovalo ho to. Myslím si, že na můj vyhazov nakonec kývl. Byl jsem třikrát za jeho osobní tajemnicí a žádal ho o pomoc. Lidsky a morálně selhal na plné čáře. Navíc by to narušilo ekonomické zájmy mocných lidí a generovalo další problémy. Dále se po zveřejnění článků v MF nechal slyšet, že se se mnou chce mimosoudně vyrovnat za ten vyhazov a že se chce osobně setkat. Určili jsme termín do kdy kontatuje mé právníky a soud s mimosoudním vyrovnáním. Jak média utichla tak ho to opět přestalo zajímat. Termín nedodržel. Neomluvil se a osobně jsme se nesešli. Bohužel. Děkuji za dotaz. JK.