Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On-line s Jakubem Klouzalem, whistleblowerem z ministerstva zahraničí

Jakub Klouzal dostal první Cenu za odvahu roku 2012

UKONČENO

Jakub Klouzal upozornil na předražené zakázky na ministerstvu zahraničí, kde pracoval jako ředitel odboru IT. Čtyři jeho podněty police odložila, i tak se případem zabývá Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Z ministerstva odešel, po upozornění na nekalou praxi se stal obětí nátlaku a výhrůžek. Naopak Nadační fond proti korupci ho před týdnem ocenil Cenou za odvahu s finanční odměnou 100 tisíc korun. Vyplatí se v Česku upozorňovat na korupční praktiky, nebo je výhodnější zavírat před zlem oči a mlčet? Jsou české úřady a ministerstva nenávratně prorostlá korupcí, nebo se situace zlepšuje? Ptejte se oceněného whistleblowera Jakuba Klouzala, odpovídat bude v úterý od 10:00.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
 1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
 2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
 3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
 4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
 5. Podepište se.
 6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (22.10.2012 17:26) Alan
Chtěl byste ještě pracovat ve státní správě po zkušenosti, kterou máte?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 9:55)
Dobrý den, ve státní správě už bych rozhodně pracovat nechtěl. Moje dosavadní zkušenost byla naprosto odstrašující.
OTÁZKA (22.10.2012 17:25) Em.
Dobrý den, myslíte si, že podobně děsivá situace jako na MZV panuje i na dalších ministerstvech? Máte pro to nějaké důkazy? Díky
ODPOVĚĎ (23.10.2012 9:55)
Dobrý den, důkazy nemám, ale osobně mohu potvrdit, že v oblasti IT se tyto machinace dějí i na ostatních ministerstvech. Pro mne byl šok, jak moc je státní správa nakažená a zaplevelená. Rád bych vám odpověděl pozitivněji ale bohužel.
OTÁZKA (22.10.2012 17:17) Jag
Ahoj, rad bych se zeptal jestli se pan Schwazenberg sam aktivne podilel na tech nekalostech pripadne je tise toleroval? Nekde jsem cetl, ze Vam bylo vyhrozovan likvidaci, bojite se jeste o svuj zivot? Pripadne zivot Vasi rodiny? Litoval jste nekdy, ze jste se nezachoval jinak? Diky
ODPOVĚĎ (23.10.2012 9:56)
Ze své zkušenosti nevím, že by se pan Schwarzenberg aktivně na nekalostech podílel, ale bohužel je tiše toleruje. Myslím, že se jimi nechce zabývat a hlavně se tím nechtějí zabývat jeho podřízení a dle mého soukromého soudu toho ani nejsou schopni. O svůj život se již nebojím a ani o život své rodiny. V současnosti již nikomu “kšefty“ nekazím a veškeré dokumentace, které jsem za ty tři roky života nashromáždil, jsou již v rukách třetích osob. Udělal jsem to záměrně, abych již nebyl zajímavý.
OTÁZKA (22.10.2012 16:58) Tomáš
Dobrý den, z médií jsem se dozvěděl, že jste shromáždil důkazy o předražených zakázkách, či přímo korupci, které po vás policie následně vůbec nechtěla. Nenapadlo vás třeba ty důkazi policii aktivně předat? Jestli je to jak říkáte, tak policie sice pochybyla, ale váš postup nebyl o nic lepší.
ODPOVĚĎ (23.10.2012 9:57)
Dobrý den, Veškeré důkazy jsem ukázal ministru Schwarzenbergovi a ten mi řekl abych je uložil u advokáta. Tak jsem také učinil. Jeho podřízení si je měli posléze vyzvednout. Dohoda byla, že mi bude zajištěna anonymita, šetření proběhne systémem padni kam padni a MZV mi poskytne případnou právní podporu. Nic z toho ze strany ministra a jeho lidí nebylo dodrženo a nakonec mi bylo vyhrožováno a byl jsem donucen rezignovat a následně jsem byl velice ošklivým způsobem vyhozen. I to že mne chtějí vyhodit jsem ke knížeti eskaloval. Na polici jsem jít nechtěl protože jsem měl s ministrem dohodu a navíc jsem zažil situaci kdy se člověk na nějž bylo podáno trestní oznámení seznámil se spisem a mohl si to vyřídit se svědky. Dokumentace a důkazy obsahují stovky stran které jsem shromažďoval a analyzoval ve svém volném čase. Nejsem právník, jsem IT manažer a analytik. Proto jsem se obrátil na nadační fond proti korupci. Pochybení je zejména na straně pana ministra a jeho podřízených. Sám za sebe jsem nemohl udělat více. Ministrovi jsem celou situaci průběžně eskaloval a věděl že si jeho lidé podklady vůbec nevyzvedli. Také jsem mu řekl, že mi bylo vyhrožováno a že jsem materiály předal nadačnímu fondu. Neudělal vůbec nic. Bohužel.
OTÁZKA (22.10.2012 14:22) Marek
Předně Vám chci vyjádřit podporu. A nyní k dotatu, jaké kroky podnikl ministr zahraničí, předseda TOP 09 a prezidentský kandidát po té, co jste mu oznámil podezření z korupce na jím řízeném úřadě ?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 9:57)
Děkuji vám moc za podporu. Pan ministr řekl, že se celá věc musí prošetřit systémem padni kam padni. Posléze ale na celou záležitost rezignoval a nechal mne v tom, přestože měl průběžně o celém dění informace. Samotnému se mi nechtělo věřit, že by něco takového udělal. Rovněž byl informován o tom že se tam tyto machinace dějí dále a to i po mém odchodu. Na tyto informace nereaguje a MZV se snaží zamést celou věc pod koberec.
OTÁZKA (22.10.2012 12:47) Petr
Můžete říci, co v současné době děláte a zda budete výhledově kandidovat do senátu nebo do PS. ? Budete se aktivně účastnit boje proti korupci ?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 9:58)
Dobrý den, Působím v bankovním sektoru jako architekt se specializací na cyber security. Lidí s kvalifikací a znalostmi jaké mám já je ve státní správě bohužel jako šafránu. O žádné kandidatuře do senátu neuvažuji. Nejsem politik. Jsem IT analytik a manažer a zajímají mne podnikové procesy a IT architektura. Ano budu se aktivně účastnit boje proti korupci, nebo se o to budu alespoň pokoušet. Každý slušný člověk, který identifikuje jak moc je to prorostlé a jaké zlo to generuje by s tím chtěl dále bojovat.
OTÁZKA (22.10.2012 12:34) Petr Konečný
Dobrý den, děkuji, že jste se pokusil věc dotáhnout do konce. Jsou lidé, kteří stáli za předraženými zakázkami, stále na ministerstvu? A realisticky: je šance, že tunelování MZV někdy skončí? Děkuji, držím palce.
ODPOVĚĎ (23.10.2012 9:58)
Dobrý den, Děkuji za podporu. Ano, lidé kteří za zakázkami na MZV stáli, stále na ministerstvu pracují. Až na jednu výjimku a mne nebyl nikdo další potrestán. Někteří dokonce povýšili  Není to jenom o MZV. Tunelování státní správy obecně neskončí dříve, než bude ve společnosti fungovat povědomí o principech demokracie a lidé ponesou vlastní občanskou odpovědnost a lidé kteří z eráru kradou nebudou společensky dehonestováni. Zatím je to naopak. Pokud se ptáte jestli se dá zastavit ta příšernost která se děje teď, tak upřímně nevím. Jsem spíše skeptický. Ale i tak věřím, že má cenu bojovat a tlačit na pomyslnou bránu z druhé strany.
OTÁZKA (22.10.2012 12:05) Jan Kaczor
Pane Klouzale, lidé, kteří takto upozorní na nějakou nekalost, mají poté často problém najít si práci (například případ pana Michálka). Zažil jste něco podobného, když jste, s pověstí "udavače" (tím nechci říci, že Vás já za udavače mám, ale mnoho lidí to tak jistě vnímalo) hledal práci poté, co jste byl z ministerstva vyštván?Děkuji,
ODPOVĚĎ (23.10.2012 9:59)
Dobrý den, Setkal jsem se s tím bohužel i já. Konkrétně když si personální agentura po x kolech výběrového řízení zavolala na MZV o referenci. Bylo jim naznačeno (off record), že nejsem validní a odešel jsem protože jsem tam prováděl ekonomické nekalosti. Je to k vzteku ale je to tak.
OTÁZKA (22.10.2012 12:01) Martin Starý
Dobrý den, rád bych zeptal, jak se k celé věci stavěl ministr Schwarzenberg? Měl vůli věc vyšetřit a případně odvolat odpovědné úředníky? Nebo vás prostě hodil přes palubu?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:00)
Dobrý den, Ze začátku vůli měl. Zaúkoloval své přímé podřízené, ale těm se do toho nechtělo. Potom mne hodil přes palubu a rozhodně za to nikdo nenesl odpovědnost. Ještě přidám perličku, že jsem první případy eskaloval již při prvním Schwarzenbergově angažmá na ministerstvu a to někdy začátkem roku 2008. Dopadlo to obdobně nikdo nebyl potrestán a o mně začali říkat, že jsem paranoidní:)
OTÁZKA (22.10.2012 18:57) Pavel
Nechapu proc pana Klouzala nazivate "whistleblower" a jeste se ty anglicke vyrazy snazite sklonovat. Cestina neni dost "IN"? To je jako clanek v nejakem platku pro pubertaky! Vam pane Klouzal fandim a doufam, ze se najde i vice takovych jako jste vy, kteri se tomuto korupci prolezlemu systemu postavi. Take samozrejme doufam i v to, ze je prislusne organy nalezite potrestaji!
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:00)
Dobrý den, bohužel také neznám český výraz pro whistleblowera. Děkuji vám mnohokrát za podporu. Je to fajn když vás někdo po tom všem podpoří. V potrestání odpovědných ze strany pana ministra i ze strany policie bohužel nevěřím. Děkuji za dotaz i podporu.
OTÁZKA (22.10.2012 20:13) Radek
Byl jsem okraden vícekrát, ale 2 x jsem se pokusil sjednat nápravu a dodal policii perfektní důkazy včetně podezřeých (jasných zlodějů), ale vždy to policie pro mě nepochopielně odložila, teď např. se mi snaží tvrdit, že to ukradli "neúmyslně", když už je jasné, že kradli. Mám podezření i na spoluvinu policie, podezřelí si s uniformovanými strážníky tykají. Co se s tím dá dělat? Jak jste dokázal nečinnost policie zdolat? Mám se bát následné šikany ze strany policie?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:01)
Dobrý den, odpověď na tohle není úplně jednoduchá, každá situace má svoje rizika a specifika. Já jsem musel nad každým konkrétním případem pečlivě rozvažovat a přemýšlet než jsem udělal další krok. Pokud máte pravdu a policie je v tomto případě viníkem, pak je šikana z její strany skutečně možná a měl byste být velice opatrný. Pokud máte kopie materiálů, které jste předal policii, zkuste se poradit s advokátem. Pokud je z důkazů zjevné že se jedná o korupci ze strany policie, zkuste kopie zaslat NFPK. Každopádně buďte ale v této situaci velice opatrný. Možná že by pomohlo najít někoho čestného který má nad strážníky pravomoc a situaci mu inkognito vysvětlit. Ale nikdy nečekejte úspěch, podívejte, jak jsem dopadl já  Držím palce, JK.
OTÁZKA (22.10.2012 20:22) Karel a Karel
Zdravíme z Prahy 6, držíme palce a přejeme hodně úspěchů
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:01)
Děkuji za podporu!
OTÁZKA (22.10.2012 20:51) Jůlina
Zdravím vás, kde je podle vás chyba, že to celé neskončilo u soudu - na straně MZV nebo policie? Z toho co jsem dosud četla byl i ministr nepříjemně překvapen, že to policie odložila. A z jakého (formálního?) důvodu vás odvolali z té funkce vedoucího na ministerstvu? Resp. jaké místo vám nabídli jako náhradu.
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:01)
Dobrý den, Chyba je na straně ministra. Nedovede řídit své podřízené a je manažersky velice slabý. Jeho podřízení jsou nekompetentní, nechtějí věci řešit a preferují své osobní zájmy (budoucí velvyslanecké posty) před spravedlností a zájmy české republiky. Takže chyba je, že nezpracovali materiály důkladně, některé si ani nevyzvedli. Rezignoval jsem z postu ředitele “dobrovolně“, po úniku informací od ministrových podřízených mi bylo opět vyhrožováno a spolu s klacky pod nohami se to již nedalo vydržet. Nabídli mi pozici administrátora systému Lotus Notes, se kterým jsem nikdy nepracoval a zaškolení trvá cca 1rok. Odmítli mi zajistit odborné školení. Pozici na kterou jsem byl kvalifikován a o kterou jsem žádal a byl na ni kvalifikován mi odmítli nabídnout. Prostě se mne zbavili :)
OTÁZKA (22.10.2012 21:01) Viktor Vereš
Už jste pochopil, že K. Schwarzenberg v korupci jede taky, a proto jste neměl naději na úspěch?(viz jeho přiznaná korupce při restitucích nebo tvrzení, že je ministr dopravy Vít Bárta pitomec, protože sepsal něco, co si ostatní jen myslí. Na mysli měl Bártovu strategii, jak pomocí vstupu do politiky posílit své ekonomické zájmy.)
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:02)
Upřímně řečeno k tomuto dotazu bych se nerad vyjadřoval:) Jenom řeknu, že to jak se ministr zachoval je absurdní, je to lidské, morální a manažerské selhání a samozřejmě to otvírá prostor pro jisté spekulace. Rozhodně se mi za to ani neomluvil a nedodržuje další a další sliby. Bohužel.
OTÁZKA (22.10.2012 21:21) Ivan
Ceho se musi, podle vas, jedinec v podobne situaci zasadne vyvarovat, aby uspesne upozornil na porusovani zakona a pritom neztratil zamestnani ?
ODPOVĚĎ (23.10.2012 10:03)
Aby ti co na ně upozorňuje nebyli jeho nadřízení anebo je musí dostat do nějakých kleští. Tzv. je vyklinčovat. Ale pravděpodobnost, že zůstanete čestný a bez ohnutých zad je v tom mixu klientelismu, nekompetence a ekonomických zájmů velice malá.