Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Afghánistán? Práce na několik let

Česko

říká generál James C. McConville, pod jehož velení spadají také Češi v provincii Lógar

FRANTIŠEK ŠULC LN Jak by podle vás měla Česká republika v Afghánistánu dále postupovat? Navýšit síly? Rozšířit civilní část provinčního rekonstrukčního týmu?

Co je nyní zapotřebí, je více odborníků na rozvoj z řad civilistů. Vyplývá to ze současné protipovstalecké strategie – nezaměřujeme se ani tak na nepřítele, jako na obyčejné Afghánce. Válka v Afghánistánu zničila životy mnoha lidí a ti si nepřejí nic jiného, než aby jim vláda zajistila nejlepší možné služby. Rozvoj proto bude v příštích několika letech nejdůležitější.

* LN Takže byste přivítal rozšíření civilní části českého PRT?

Český PRT je dost velký a má velké možnosti. Jsme velice spokojeni.

* LN Co očekáváte od blížícího se jara? Podle statistik se zvyšuje počet útoků…

To, co se děje, se nedá posuzovat jen podle počtu útoků. Násilí a s ním spojené aktivity jsou pouze jedním z indikátorů. Navíc, do Afghánistánu míří další jednotky, takže se dá očekávat, že míra násilí ještě vzroste. Naší snahou je zajistit bezpečnost Afgháncům a dá se očekávat, že nepřítel bude chtít nové síly vyzkoušet. Na jaře by se tedy mohla situace zhoršit. Je ale nutné připomínat, že vojenská síla je pouze malý díl celku. Musíme zajistit bezpečnost, bez které nedosáhneme pokroku v rozvojové činnosti, kterou se zabývá třeba český rekonstrukční tým. Tradiční vojenská strategie se soustřeďuje na porážku nepřítele, my se ale snažíme získat na svou stranu obyčejné lidi tím, že zlepšujeme kvalitu jejich života. Je zapotřebí oddělit teroristy a povstalce od těch Afghánců, kteří chtějí normálně žít.

* LN Budete v Afghánistánu využívat i zkušenosti z Iráku?

Před časem, myslím, že to byl předseda sboru náčelníků štábů, řekl ohledně americké strategie, že v Iráku děláme, co musíme, zatímco v Afghánistánu, co můžeme. V Afghánistánu je průměrná délka života 45 let a 50 procent obyvatelstva vydělává méně než dolar denně. Musí se toho ještě mnoho zlepšit. Terorismus je posilován nevzdělaností a beznadějí. A my chceme dát lidem naději a příležitosti a ve chvíli, kdy je budou mít, předpokládám, že už nebudou mít důvod k tomu, aby kladli výbušniny nebo zabíjeli nevinné lidi na tržištích.

* LN Co bude podle vás znakem obratu ve vývoji? Třeba v Iráku to bylo vystoupení iráckých kmenů proti povstalcům.

Afghánistán a Irák jsou velice rozdílné země. Sloužil jsem v Iráku, tak to vím. Co se týče změny Afghánistánu jako takového, to zabere ještě hodně času. A navíc je to na Afgháncích. Bude to jejich volba. Afghánci žijí, jak žijí, a jsou spokojeni se svým životním stylem. Pro některé z nás to nemusí být uspokojivé, ale pro ně ano. Nejsme tam proto, abychom měnili jejich životní styl, ale abychom jim dali příležitost moci se sami rozhodnout.

* LN Jedním ze způsobů protipovstaleckého boje je rozmisťování malých jednotek ve vesnicích a městech, aby zajišťovaly bezpečnost pro místní obyvatelstvo, a tím je oddělily od povstalců. Plánujete totéž v Afghánistánu?

Už to děláme. Posílení našich sil by mělo dát čas afghánské vládě a afghánským silám, aby se mohly zlepšit a převzít odpovědnost za bezpečnost. Afghánská národní armáda je dobrá – zatím malá, ale rozroste se. Afghánská policie potřebuje zlepšení. A afghánská pohraniční policie nebyla ani dobře vyzbrojena, ani připravena, ale to se mění. Provádíme přes zimu rozsáhlý program, kdy ji vyzbrojujeme a cvičíme. V posledních měsících se to týkalo 52 rot pohraniční policie. Na hranici se vracejí zpátky s lidmi z našich sil, což by mělo zlepšit kvalitu jednotek. Letos v zimě jsme také spustili cosi, co nazýváme „zimní ofenzivou“. V minulosti nepřítel přes zimu obvykle odpočíval, ale loni jsme si řekli, že mu to nedovolíme.

* LN Jak byste chtěl, aby Evropané změnili své chování? Co například očekáváte a co byste chtěl od nadcházejícího summitu NATO?

Očekávám, že partneři budou přispívat tolik, kolik budou moci v rámci svých možností.

* LN Vy jste diplomat...

To je pravda. (směje se)

* LN Čeho se vám v rámci operace nedostává?

Dlouhodobě máme problém s helikoptérami – Česká republika dodává Afgháncům helikoptéry a my také. Silniční infrastruktura je ve velmi špatném stavu, i přesto, že se zlepšuje. Je složité se dostat z bodu A do bodu B, a to i v případě, kdy by tam nebyl žádný nepřítel. Proto jsou helikoptéry důležité. Nejenom pro vojáky, ale také pro rozvojovou činnost. Další věcí je, že potřebujeme dostatek sil pro výcvik afghánských vojáků a policistů.

* LN Kdy myslíte, že to skončí? Spojenci v Afghánistánu působí už delší čas...

Určitě to bude trvat ještě několik let. Záleží na tom, jak si definujete, za jakých okolností budou splněny cíle. Myslím, že jasněji bude po srpnových volbách, kdy budou mít Afghánci šanci zvolit prezidenta, postupně se zlepší tamní armáda i policie. Ale Afghánistánem se budeme zabývat minimálně ještě dalších tři až pět let.

***

Je třeba oddělit teroristy od těch, kteří chtějí normálně žít

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...