Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Agentura prý lže o zásobách ropy

Česko

List The Guardian tvrdí, že agentura IEA podvádí a nadhodnocuje světové zásoby ropy

LONDÝN Výhled vývoje energetického sektoru od Mezinárodní energetické agentury (IEA) je dokument, který ovlivňuje politiku vlád i velké firmy. Letos tomu ale může být jinak. Podle listu The Guardian totiž agentura podvádí: prý nadhodnocuje skutečné světové zásoby ropy ve snaze nevyvolat paniku na trhu a zalíbit se Spojeným státům a dalším zemím, které agenturu platí. Ropa údajně rychle dochází, ale zveřejnění tohoto varování by vedlo k rychlému růstu cen a tím by zbrzdilo hospodářské oživení Západu.

Práskači na scéně Podle oficiálního odhadu agentury „World Energy Outlook 2009“ uveřejněného v úterý mají dodávky ropných produktů na světový trh růst až do výše 105 milionů barelů denně v roce 2030. „Nabídka ropy (uvedená ve zprávě) je mnohem větší, než je ospravedlnitelné,“ řekl ale britskému deníku The Guardian jeden z vysoce postavených úředníků agentury. Nechtěl být jmenován, protože se bál „odvety“.

Podle jeho údajů půjde na trh maximálně 90–95 milionů barelů ropy denně a toto množství se bude dále snižovat. Světová poptávka po ropě je přitom na příští rok agenturou odhadovaná na 86,2 milionů barelů (nyní je 84,9 milionu barelů) a postupně poroste. Hlavně kvůli vzrůstající spotřebě Číny a Indie. To znamená, že brzy bude ropy méně, než kolik jí bude potřeba a cena ropy – pokud nebudou nalezeny nějaké alternativní zdroje levné energie, které jsou ale nyní v nedohlednu – rychle poroste.

„Už jsme vstoupili do zóny,ropného vrcholu‘. Myslím si, že situace je skutečně špatná,“ uvedl pro Guardian další úředník. I on si přál zůstat v anonymitě. Jako ropný vrchol, se označuje situace, kdy už nelze najít nové zdroje ropy a její produkce nezadržitelně klesá. To se stalo například Spojeným státům v sedmdesátých letech. Vedlo to k růstu ceny nafty a benzinu, protože ropa zdražila a musela se dovážet. Jenže teď by nebylo ropu odkud dovézt. Podle obou úředníků IEA bude těžba ropy klesat a klamný obrázek o jejím dostatku vyvolává agentura tím, že správě nezapočítává postupné vyčerpávání současných ropných polí a nadhodnocuje šanci na nalezení dalších zásob. K tomu však není třeba zlého úmyslu – stačí se spoléhat na oficiální údaje zemí těžících ropu či na data naftařských společností.

Například Saúdská Arábie nadhodnocuje své ropné zásoby, uvedl například Saddad al Husejní, bývalý šéf divize průzkumu saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco, Jde zejména o největší saúdskoarabské ropné pole Ghawar, které je největším těženým ložiskem ropy na světě. Důvody pro papírové nadhodnocování ropných zásob jsou dva: Pro Saúdskou Arábii je sice na první pohled výhodnější vyvolat dojem, že ropy je málo, aby se zvýšila její cena. Jenže země je součástí ropného kartelu OPEC a v něm je těžba omezena kvótami. Pokud bude země předstírat, že má víc ropy, její kvóta bude větší. Za druhé Saúdská Arábie chce vypadat jako stabilní dlouhodobý dodavatel ropy. Jinak by USA a další vyspělé země mohly začít usilovněji hledat jiné dodavatele nebo více investovat do vyvíjení alternativních zdrojů energie.

Nelžeme, ale nejsme tak skeptičtí Takovou situaci ovšem nechce nikdo veřejně přiznat a přestavitelé Agentury se také okamžitě obvinění obou informátorů Guardianu popřely. „Nevím, proč něco takového bylo v zájmu USA,“ prohlásil zástupce ředitele agentury Richard Jones v CNN. Varovali jsme, že ropa dochází, ale nemyslíme si že tak rychle, jak to vidí teoretici ropného vrcholu, dodal.

Autor: