28. prosince 2009 20:38, aktualizováno  21:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Al Kajda označila páteční útok na letoun za odplatu proti USA

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Letadlo společnosti Delta stojí na záběrech televize CNN na dráze detroitského letiště. Podivný pasažér vzbudil dva dny po nezdařeném teroristickém útoku paniku a byl zatčený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Delta stojí na záběrech televize CNN na dráze detroitského letiště. Podivný pasažér vzbudil dva dny po nezdařeném teroristickém útoku paniku a byl zatčený. | foto: Reuters

ADEN Regionální větev mezinárodní teroristické sítě Al Kajda na Arabském poloostrově se přihlásila k pátečnímu nepodařenému útoku na americký letoun. Na svých internetových stránkách podle agentury AP uvedla, že atentát byl odpovědí na nedávný útok proti muslimským bojovníkům v Jemenu.

Americký prezident Barack Obama v reakci na nezdařený útok na letadlo USA nařídil revizi systému registrace cestujících a pravidel bezpečnosti letecké dopravy. Požádal rovněž svůj tým národní bezpečnosti, aby trvale vyvíjel tlak na teroristy, kteří si berou za cíl USA.

Spojené státy a Saúdská Arábie se obávají, že Al Kajda využije nestability v Jemenu k útokům proti tomuto významnému vývozci ropy.

Nálož nevybuchla kvůli "technické chybě"
Al Kajda v prohlášení zveřejněném na internetu potvrdila předchozí dohady, že třiadvacetiletý nigerijský sebevražedný atentátník Umar Farouk Abdul Mutallab s ní spolupracoval. Použil prý "technicky vyspělou nálož", kterou vyrobila její regionální skupina. Nálož podle prohlášení Al Kajdy nevybuchla kvůli "technické chybě".

Al Kajda na Arabském poloostrově vznikla spojením islámských radikálů se sídlem v Jemenu a v Saúdské Arábii, poznamenala AP.

Mutallab se pokusil vyhodit do povětří letadlo na pravidelné lince mezi Amsterodamem a Detroitem s téměř 300 lidmi na palubě. Byl k tomu nejspíš již z Nigérie vybaven silnou výbušninou, kterou se mu podařilo dostat přes letištní kontroly. Zároveň není dosud jasné, proč nálož nevybuchla.

Zpřísněné kontroly vedly ke zpoždění letů
Po dvoudenním zpřísnění byla bezpečnostní pravidla na palubě amerických transatlantických letadel zmírněna, uvedla AP s odvoláním na nejmenovaného oficiálního představitele. Je prý již jen na uvážení kapitána, zda cestující smějí mít opět na klíně deky či laptopy, nebo zda se smějí pohybovat po kabině v závěru letu.

Zpřísněné osobní kontroly na letištích u linek do USA vedly o víkendu ke zpoždění linkových spojů a ke komplikacím na mnohých letištích světa. V pondělí se však podle agentury AFP již začalo dařit i přes větší kontroly odbavovat letadla včas.

Místní Al Kajda v dnešním prohlášení také vyzvala všechny muslimy, aby vyhnali bezvěrce z Arabského poloostrova zabíjením například pracovníků ambasád křesťanských zemí. Současně v něm volá po "totální válce".

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz