Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Američané utíkají z Londýna

Česko

Hlavní město Velké Británie – Mekka finančního světa – bývalo cílem statisíců Američanů. Posílaly je tam jejich mateřské firmy a štědře je za to platily. V důsledku krize se ale nyní Američané houfně stěhují zpátky za Atlantik.

LONDÝN Britská metropole ztrácí pro Američany své kouzlo jako centrum finančního světa, kde je možné pohodlně žít a dělat kariéru.

Londýnské finanční firmy masivně propouštějí. Svaz Britského průmyslu uvádí, že za prvních devět měsíců letošního roku zmizí v britské finančním průmyslu 45 tisíc pracovních míst. Už loni přitom londýnské finanční instituce propustily přes 29 tisíc lidí.

Navíc někteří američtí zaměstnavatelé v důsledku krize omezují své výhody pro zámořské zaměstnance, jako je daňové vyrovnání, výuka pro děti nebo příspěvek na životní náklady. Kvůli tomu se Američanům nyní život v Londýně prodražuje. Poslední kapkou pak je nový plán britské vlády zvýšit daně na padesát procent pro všechny, kteří vydělávají více než 150 tisíc liber (téměř 4,4 milionu korun) ročně. Krok přišel poté, co se měsíční schodek britského rozpočtu vyšplhal v červenci na hrozivých osm miliard liber.

Podle britského statistického úřadu Office of National Statistics je tento trend jasně patrný již od začátku tohoto roku. Počet amerických občanů v Británii se v září snížil meziročně o 3,8 procenta na 126 tisíc.

„Zahraniční pracovníci cítí, že se tón změnil. Jsou zde méně vítáni,“ řekl Mark Tilden, konzultant společnosti CRA International Inc, který loni napsal zprávu pro londýnskou radnici o dopadu daní na rozhodování firem přestěhovat se. „Schopnost Londýna přilákat talenty šla dolů,“ dodal.

Podle výzkumu společnosti KPMG International plánuje 41 procent firem přehodnotit své programy zahraničních pracovníků. Ankety se zúčastnilo kolem 100 firem, z niž 60 pocházelo ze Spojených států. Dvaadvacet procent z dotázaných firem v uplynulých dvanácti měsících odvolalo domů své zámořské zaměstnance nebo je nahradilo místními.

Do Británie se také stěhuje méně lidí. Podle americké společnosti Primacy Relocation LLC, která se specializuje na stěhování lidí pro firemní zákazníky, klesl počet přesunů zaměstnanců z USA do Británie o čtvrtinu.

Mezinárodním školám chybí studenti Odchod amerických zaměstnanců začínají pociťovat i školy pro mezinárodní studenty, které jejich děti obvykle navštěvují.

Soukromá škola American School in England, která sídlí v hrabství Surrey, očekává letos o čtyři procenta méně studentů než loni. „Jedná se o první pokles studentů od teroristických útoků 11. září 2001,“ řekla prozatímní ředitelka školy Karen Houseová. Sedmdesát procent ze 750 studentů školy jsou přitom Američané.

Menší zájem zaznamenala i londýnská škola ACS International Schools, která má 2500 studentů ve třech kampusech. „Čekáme menší pokles v počtu studentů. Celkově letos nebudeme mít naplněnou kapacitu,“ řekl marketingový manažér školy Mark London. „Většina z našich rodin patří k zahraničním pracovníkům, kteří pracují ve Velké Británii nebo v Londýně. Velké společnosti budou nepochybně snižovat jejich počet,“ dodal London.

***

Počet amerických občanů v Británii se v září snížil meziročně o 3,8 procenta na 126 tisíc

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...