Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Ani Sověti nebyli tak naivní

Socialismus se definitivně znemožnil. Nestačil k tomu krach východního bloku, potřebovali jsme ještě eurozónu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

V65í60t 35P28á60t25e74k 8656371479607

Jestli něco řešení současného globálního prů... určitě nepomůže,
ba ani nikam neposune naše poznání, tak jsou to rozjímání na téma, zda je správnější říkat systému, ve kterém žijeme, socialismus nebo kapitalismus. Nemluvě o úvahách, zda řešením je více socialismu nebo více kapitalismu.Že nelze vstoupit dvakrát do téže řeky, věděl už Hérakleitos.
0/0
25.10.2011 13:39
Foto

Kastelán

Evropský most odnikud nikam
Na nedávné rodinné procházce jsem narazil na velkoryse postavený most pro pěší. Architektonicky i stavebním provedením se jednalo o pěkné dílo. Háček byl ale v tom, že most vedl takřka odnikud nikam. Lidem na nedělní procházce most uspoří asi dvacet vteřin chůze, protože místo obcházení jakési rokle je možné tuto rokli přejít po mostě. Jakmile jsem se přesvědčil, že několikamilionový most je skutečně možné pohodlně a bezpečně obejít, a tudíž byl postaven naprosto zbytečně, tak už jsem šel najisto po tabulce upozorňující na financování z nějakého fondu EU. Tabulka o financování fondem EU tam samozřejmě byla. Tento most považuji za místní symbol Evropské unie. Za peníze daňových poplatníků EU se u nás (i v zahraničí) staví naprosto nesmyslné stavby. A to všechno za situace, kdy státům EU roste zadlužení a některé z těchto států dokonce krachují. Je nabíledni, že EU je naprosto neschopná alokovat investice, takže místo soukromých prorůstových investic zde máme veřejné investice do mostů které vedou odnikud nikam. Domnívám se, že špatná alokace investic (a finančních prostředků vůbec) ze strany EU (ale i některých národních států) je skutečnou příčinou krize. Řešením tudíž nemůže být "více Evropy" a "více státu". Evropské státy mohou v globalizovaném světě dobře fungovat pouze po oslabení role EU a posílení svobodného trhu. Evropané musí znovu uvěřit, že nejlepším řešením bude, když se o sebe a o svoje rodiny dokážou postarat sami. Samozřejmě ale platí, že lidé se o sebe dokážou postarat pouze když nebudou národními státy zdaňováni téměř až k smrti a nakonec ještě dobíjeni byrokracií EU. Východiskem tedy musí být pravicová politika malého státu a "malé" EU.
0/0
12.10.2011 21:30
Foto

Cernys

Re:
jen pro informaci: o tom, kam se pošlou evropské peníze, nerozhoduje úředník v Bruselu, ale v naprosté většině národní stát. Vláda vyjedná, jak se budou prostředky rozdělovat (tzv. operační programy) a ministerští, krajští nebo obecní politici (resp. úředníci) pak podporují jednotlivé projekty. Nenáviděný Brusel může později přijet projekt zkontrolovat a pokud se mu nezdá efektivní, peníze nepřidělí nebo je chce zpět. V severních nebo jižních Čechách by mohli vyprávět, co se stane, když se postaví zbytečnosti.To, že se u nás staví zbytečnosti, není vina Bruselu (co je Brusel? 27 států, jeden z nich i ČR), ale našich nekompetentních, mnohdy i úmyslně škodících představitelů.
0/0
13.10.2011 7:58
Foto

Bluuus09

Ale no tak, "Brusel" je snad
Ale no tak, "Brusel" je snad už dostatečně zaužívaná zkratka, o tom se snad už nemusíme dohadovat.Nějak se mi ale nezdá, že byste měl názor, že ten, kdo na něco peníze vydává, si projekty zkontroluje až "pak někdy". Ten "Brusel" a to martýrium kolem získávání prostředků na projekty z "Bruselu" má právě nesmyslným vydáním zabránit.Nevím jak vy, ale já pár projektů osobně zažil, i v mezinárodním měřítku, takže můžu klidně říci, že model hodný, starostlivý úředník z "Bruselu" vs. nepoctivý, chamtivý úředník či firma z Čech je nesmysl. Pakáž je na obou stranách.Bohužel již sama existence a provozování "bruselských fondů" je naprostá ptákovina, takže se nedivme vzniklým ptákovinám všude po Evropě.
0/0
14.10.2011 18:01
Foto

trocha autobiografie?
Zda se mi, ze by se tezko hledal lepsi priklad chucpe. Pan Studynka pise o prohnilosti socialistickeho systemu, avsak zrovna te nejprohnilesi fazi v 80. celkem pritakal (alespon takto ho popisuje jeho fanousek"JUDr. Ing. Bohumil J. Studýnka, CSc.- narozen roku 1948- má třicetileté profesní zkušenosti v mezinárodním obchodě, bankovnictví, pojišťovnictví i průmyslu. Do roku 1989 působil zejména v Státní bance československé a Živnobance Londýn......."Ta zprava o prohnilosti muze sice byt autenticka, ale trochu prilis smichana s autobiografii
0/0
12.10.2011 18:29
Foto

Rem

Ale dnešní skuteční vládci nejsou už vůbec naivní...
A nezdá se Vám, že reální vládci světa, TI skuteční šéfové současného globálního korporátně-finančního fašistického systému, s velkou radostí a s pocitem dobře vykonané práce sledují své dosazené kašpary. Jak správně píšete, nové, nezvané a v případě evropské komise nikým nevolené eurounijní ideology. I když s těmi volbami - když nechali naposled zvolit Yes We Can Obamu, se svou mocí, svou finanční silou a svými masmédii mohou nechat zvolit příště třeba i Mickey Mouse. A kašpárci opravdu velmi dobře vykonávají svou černou práci. Bohužel jen pro NĚ.
0/0
12.10.2011 17:23