Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Armáda ukazovala svou sílu

Česko

Egypt v obležení armády - Osud prezidenta mají v rukou vojáci. Z věznic uprchly tisíce zločinců

Podle opozičního vůdce Muhammada Baradeje musí Husní Mubarak bleskově opustit úřad

KÁHIRA/PRAHA „Mubaraku, Mubaraku, letadlo čeká,“ skandovali o víkendu Egypťané v ulicích Káhiry. Opět žádali, aby egyptského prezidenta potkal stejný osud jako jeho tuniského kolegu - Zín Abidín bin Alí ze země uprchl a nyní se skrývá v Saúdské Arábii.

Mubarakův osud je nahnutý už několik dní. Odborníci se ale shodují, že jak to s ním dopadne, závisí hlavně na armádě. Jenže přikloní se generálové dosud loajální vůči prezidentovi k demonstrantům? Na tuto otázku není lehké odpovědět. Vojáci byli na jednu stranu protestujícími v ulicích bouřlivě vítáni, třásli si s nimi rukou a fotili se s jejich dětmi. Na některé tanky demonstranti dokonce nastříkali nápisy „Pryč s Mubarakem“, „Pryč se zrádcem“. A vojáci se nebránili. „Napsali to protestující. Je to jejich názor,“ uvedl jeden z příslušníků armády pro agenturu Reuters.

V Alexandrii zase lidé vykřikovali hesla jako „Armáda a lid společně změní režim!“. Podle amerického politologa Andrewa Pierra na tom není nic překvapivého. Každý Egypťan ve věku od 18 do 30 let musí odsloužit jeden až tři roky povinné vojenské služby. „Tihle chlapci se stanou vojáky třeba na dva roky a nemyslím si, že by chtěli v ulicích střílet své bratry, sestry a rodiny,“ citovala Pierra CNN. Egyptská armáda je desátou největší na světě a čítá téměř půl milionu mužů.

Na druhou stranu jsou to ale právě vojáci, kdo má nyní ve městech udržovat pořádek poté, co se policisté z ulic zcela stáhli. A přijeli dokonce i s tanky, tedy těžkou bojovou technikou. Včera podle svědků navíc nad Káhirou přelétaly i bojové letouny a vrtulníky. A na náměstí Tahrír, hlavní místo, kde se lidé setkávají, dorazily další tanky. Armáda začala tedy naplno ukazovat svou sílu ve snaze odstrašit demonstranty od dalších protestů. Mubarak měl prý také včera schůzku s nejmenovanými armádními generály. Jak dopadla, ale nebylo včera večer jasné. Zřetelně z toho ale vyplývá, že si egyptský prezident uvědomuje, kdo má teď v rukou jeho osud. Na armádu ale spoléhá i opozice. Její vůdce, bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej včera pro CNN uvedl, že získal od protestujících skupin mandát k sestavení vlády. „Doufám, že budu brzy v kontaktu s armádou. Je potřeba, abychom spolupracovali. Armáda je součástí Egypta,“ řekl Baradej, nositel Nobelovy ceny za mír.

Podle Baradeje by měl také nynější egyptský vládce ihned opustit svůj post. „Je to tady v Egyptě každému jasné, Mubarak musí dnes odejít,“ řekl opozičník, který do země přicestoval po dlouhé době minulý týden ve čtvrtek. „Musí odejít dnes a následovat bude hladký přechod k vládě národní jednoty. Ta připraví podmínky pro svobodné a spravedlivé volby,“ dodal. Baradej se včera večer objevil i na náměstí Tahrír a demonstranti ho bouřlivě přivítali.

„Máme jeden hlavní požadavek - konec tohoto režimu a začátek nové epochy, nového Egypta,“ prohlásil Baradej před davy lidí na náměstí. Zároveň vyzval Egypťany, aby byli trpěliví, protože podle něj „ke změně dojde v příštích dnech“.

***

Stalo se o víkendu

* Husní Mubarak poprvé jmenoval viceprezidenta. Druhým mužem v zemi se stal šéf zpravodajské služby Umar Sulajmán. Mubarak tak naznačil, že právě on by mohl být jeho nástupcem v prezidentské funkci.

* V noci na včerejšek propukly vzpoury a požáry v několika věznicích. Uprchly přitom tisíce vězňů, jen z trestnice Abú Zaabal severně od Káhiry se podařilo dostat na svobodu zhruba 6000 odsouzených. Jsou mezi nimi islámští extremisté, včetně 34 členů islámské organizace Muslimské bratrstvo, i těžcí zločinci.

* Chaotická situace „vyhnala“ ze země rodiny bohatých egyptských a arabských podnikatelů. Mezi desítkami cestujících na palubě 19 soukromých letadel odcestovala například rodina hotelového magnáta Husajna Salima, blízkého Mubarakova důvěrníka.

Autor: