Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Asijský trh zachraňuje české strojírny

Česko

Jen díky poptávce z asijských zemí nemusejí další firmy v oboru energetického strojírenství následovat Alstom a propouštět své zaměstnance.

PRAHA Zakázky z Turecka, Číny, Indie a dalších mimoevropských států zachraňují výsledky společností vyrábějících zařízení a technologie pro energetiku.

Jen tak společnosti mohou vynahradit výpadek zakázek ve starých členských státech Evropské unie. Nízké ceny elektřiny, stlačené dolů vlivem ekonomické krize, vedly k výraznému omezení investic do stavby uhelných a plynových elektráren v západní Evropě.

Francouzský Alstom již oznámil z tohoto důvodu razantní propouštění a omezení výroby. Výrobu elektrárenských kotlů v brněnském závodě zastaví úplně. Jiné společnosti, které Lidové noviny oslovily, však propouštění neplánují. Výpadek v západní Evropě kompenzují zakázkami z Asie a také ze zemí střední a východní Evropy.

Například v Turecku se českým strojařům podařilo letos získat řadu významných zakázek. Konsorcium společností Vítkovice Power Engineering, BTG Energy a Ferrit počátkem srpna uzavřelo smlouvu s tureckým holdingem Naksan v celkové hodnotě téměř 440 milionů eur (10,8 miliardy korun). Zakázka zahrnuje výstavbu elektrárny o výkonu 290 megawattů a zahájení těžby přilehlého ložiska hnědého uhlí.

„Vedle kontraktu v Turecku skupina získala zakázky v Indii, pracuje na výstavbě slovenské jaderné elektrárny v Mochovcích a podílí se významnou měrou na modernizaci uhelných elektráren společnosti ČEZ,“ dodává mluvčí holdingu Vítkovice Eva Kijonková.

Nejedná se o ojedinělý případ. Plzeňský podnik Škoda Power v pondělí oznámil, že získal zakázku v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun. Pro nově budovanou elektrárnu ve středním Turecku dodá tři 133megawattové turbíny, elektrický generátor, řídicí systém a další zařízení. Zákazníkem je Yildizlar Holding, který podobně jako Naksan a další investoři využívá příležitosti dané rychlým růstem spotřeby elektrické energie v Turecku.

Propad zakázek nepostihl ani největšího evropského konkurenta Alstomu, kterým je německý koncern Siemens. Brněnský závod Siemens Industrial Turbomachinery má pro současný obchodní rok, který začal 1. října, potvrzeny zakázky na výrobu či servis více než 50 turbín, což oproti minulému obchodnímu roku představuje nárůst o 40 procent.

Za růstem stojí zvýšený zájem zákazníků z Indie, Číny a USA, naproti tomu v Evropě je patrný jistý útlum. „V poslední době výrazně sílí poptávka firem, které vyrábí tepelnou či elektrickou energii z biomasy a ze spalování odpadů. Znatelný je naopak pokles poptávek z chemického průmyslu,“ uvedl mluvčí českého zastoupení koncernu Siemens Pavel Kaidl.

Siemens v České republice zaměstnává přes 10 tisíc lidí, z toho přes 800 pracuje v brněnském závodu na výrobu parních turbín.

„Počet zaměstnanců jsme udrželi a v tomto roce jej dokonce mírně navyšujeme s tím, jak se nám daří získávat nové zakázky,“ dodává Kaidl.

Alstom v pondělí oznámil, že sníží během 18 měsíců počet svých zaměstnanců o zhruba čtyři tisíce. Rušit bude pozice vázané na dodávky zařízení pro uhelné a plynové elektrárny, přičemž propouštění postihne hlavně závody ve Švýcarsku, Německu a Spojených státech. Přijaté objednávky ve druhém čtvrtletí klesly meziročně o 35 procent na 1,95 miliardy eur.

Brněnský závod Alstomu postihne propouštění také. Již koncem loňského roku Alstom oznámil, že v důsledku celosvětové hospodářské krize a omezování výstavby nových uhelných elektráren zastaví v Brně výrobu elektrárenských kotlů. Ponechá zde pouze opravy kotlů a výrobu ohříváků vzduchu. Během letošního roku Alstom v Brně propustí 400 z původních 667 zaměstnanců.

***

VýZNAMNé LETOS ZÍSKANé ZAKÁZKY ČESKýCH STROJÍRENSKýCH FIREM V ASII

Turecko Škoda Power - tři parní turbíny pro elektrárnu Cankiri- Orta Vítkovice Power Energineering spolu s firmami BTG Energy a Ferrit - výstavba 290megawattové elektrárny Adularya a zahájení těžby uhlí Čína Siemens Industrial Turbomachinery Brno - dodávka sedmi parních turbín pro elektrárny na spalování biomasy Škoda JS - výroba vnitřních částí reaktoru pro jadernou elektrárnu Taishan Wikov MGI - dodávka převodovek pro čínského výrobce větrných elektráren v hodnotě přes 360 milionů korun

Indie Škoda Power - dvě 280megawattové turbíny pro paroplynovou elektrárnu ve státě Maharashtra Filipíny ČKD Blansko Holding - výstavba vodní elektrárny na ostrově Mindanao o výkonu 8,6 megawattu Jižní Korea Mavel - dodávka 11 turbín o celkovém výkonu 16 megawattů pro malé vodní elektrárny Ázerbájdžán Siemens Industrial Turbomachinery Brno - dodávka parní turbíny pro spalovnu odpadů v Baku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!