Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

BAE si zaplatila beztrestnost

Česko

Britský zbrojařský koncern BAE zaplatí pokutu 8,65 miliardy korun. Úřady ho na oplátku přestanou stíhat

LONDÝN / NEW YORK Šest let trvající vyšetřování britského zbrojařského koncernu BAE Systems končí dohodou. Světová dvojka na poli armádních dodávek zaplatí britským a americkým úřadům zhruba 8,65 miliardy korun. Výměnou se obvinění z korupce, která se měla odehrát i v České republice, nikdy nedostanou před soud.

Dohoda britského protikorupčního úřadu (SFO) a amerického ministerstva spravedlnosti totiž uzavírá vyšetřování údajné korupce největší evropské zbrojařské firmy při dodávkách zbraní do Saúdské Arábie, České republiky, Maďarska a Tanzanie.

Vrámci mimosoudního vyrovnání se BAE přiznává ke dvěma obviněním – úmyslnému falšování dokumentů a porušení pravidel při vyúčtovávání. Jako trest musí zbrojařský koncern zaplatit Spojeným státům pokutu ve výši 400 milionů dolarů a Velké Británii pokutu v hodnotě 30 milionů liber.

Předseda BAE Dick Olver v tiskové zprávě sice uvedl, že koncern svých kroků lituje a že firma za své chyby přebírá plnou odpovědnost, jakákoli obvinění z korupce při získávání zakázek však firma i nadále odmítá. Z dohody navíc vyplývá, že další vyšetřování v této kauze nebude pokračovat. Za necelých devět miliard korun se tak BAE zbavila nebezpečí soudního stíhání pro korupci.

To pobouřilo řadu jednotlivců i organizací, které trápí, že již nebude příležitost objevit pravdu kolem údajné korupce. Britský úřad SFO navíc v pátek stáhl i obvinění rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho kvůli údajné korupci BAE v Česku, Maďarsku a Rakousku.

„Jeden den se bývalý zástupce BAE objeví před soudem a čelí obvinění z korupce, druhý den je BAE zproštěna viny výměnou za přiznání účetnického přestupku,“ uvedla v tiskové zprávě Kaye Stearmanová, mluvčí britské organizace Campaign Against Arms Trade (Kampaň proti obchodu se zbraněmi). „Tato dohoda znamená, že se nikdy nedozvíme pravdu o závažných obviněních proti BAE. Britská pokuta je možná nevídaná, ale velmi snadno může vytvořit dojem, že obvinění úplatkáři se mohou z problému vyplatit,“ uvedl v tiskové zprávě Nicholas Hildyard z britské neziskové organizace The Corner House.

Podle obou organizací tak dohoda britských a amerických úřadů se zbrojařským koncernem vyvolává jen další otázky a žádá si skutečnou spravedlnost. „Nyní je ještě více než dříve potřeba, aby se zveřejnila pravda o aktivitách BAE ve střední a východní Evropě a v Africe,“ uvedla Stearmanová.

Půl miliardy za gripeny Podle britského deníku The Daily Telegraph americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že BAE v České republice a Maďarsku zaplatila nejmenovanému agentovi 19 milionů liber (zhruba 570 milionů korun) na zajištění dodávek letounů Jas-39 Gripen. V materiálu amerického ministerstva se hovoří o „osobě A“, která měla prostřednictvím různých firem, včetně offshorových, získat od BAE více než půl miliardy korun na „marketingové služby a poradenství“. Alespoň část z těchto plateb přitom prý měla souvislost s pokusem podpořit a získat uzavření pronájmu stíhaček Gripen. Zisk, jehož prý britský zbrojařský koncern díky kreativnímu účetnictví dosáhnout, údajně přesáhl 200 milionů dolarů.

Pronájem 14 letadel Gripen na deset let dohodla vláda Vladimíra Špidly v roce 2003. Smlouvu o pronájmu, který přijde na 20 miliard korun, podepsali zástupci armády v červnu 2004.

***

Vyšetřování Mezníky vyšetřování BAE Systems

1985

Britská vláda s vládou Saúdské Arábie podepisuje smlouvu na dodávky letounů Tornado a Hawk. Celá zakázka má hodnotu 50 miliard liber.

Květen 2004

V britských novinách se objevují první nařčení z korupce a zprávy o tom, že firma BAE Systems získala saúdskoarabskou zakázku pomocí plateb z tajného fondu v hodnotě

60 milionů liber.

Listopad 2004

BAE Systems potvrzuje, že ji vyšetřuje britský protikorupční úřad (SFO). Popírá však jakákoli pochybení.

Prosinec 2005

BAE Systems potvrzuje, že se dohodla se Saúdskou Arábii na dodávce 72 letounů Eurofighter. Dohodu dokončuje v následujícím roce.

Prosinec 2006 Úřad SFO ukončuje vyšetřování BAE Systems a je obviněn z podlehnutí politickému tlaku ze strany britské vlády, která si nechce zhoršit vztahy se Saúdskou Arábií.

SFO odmítá tato nařčení.

Červen 2007 BAE Systems přiznává, že je vyšetřována americkým ministerstvem spravedlnosti kvůli podezření z korupce v souvislosti se Saúdskou Arábií.

Říjen 2009

SFO oznamuje, že chce požádat britskou prokuraturu, aby zahájila

stíhání BAE Systems pro

korupci při získávání zakázek v České republice, Rumunsku, Jižní Africe a Tanzanii.

Únor 2010

Vyšetřování BAE Systems končí dohodou, podle níž firma zaplatí britským a americkým úřadům v přepočtu zhruba 8,65 miliardy korun výměnou za ukončení stíhání. BAE System nepřipustila možnost, že by mohla dávat úplatky. Žádné další vyšetřování se již neočekává.

Autor: