Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Barrichello triumfoval po pěti letech

Velkou cenu Evropy formule 1 ve Valencii vyhrál jezdec Brawnu, vítěz kvalifikace Hamilton dojel druhý

VALENCIA/PRAHA Dlouhých pět let čekal na vítězný pocit. Včera se nejzkušenější pilot formule 1 Rubens Barrichello dočkal. Sedmatřicetiletý Brazilec si pro své desáté vítězství v kariéře dojel ze třetího místa po kvalifikaci.

„Byl to fantastický víkend. Nikdy na něj nezapomenu, tím spíš, že jsem na něj čekal pět roků,“ zasnil se jezdec stáje Brawn GP.

Barrichellovi zajistily triumf ve Velké ceně Evropy ve Valencii zastávky v boxech. Celé závodní pole od začátku vedla dvojice McLarenů s Lewisem Hamiltonem a Heikem Kovalainenem.

Ty však přišly o náskok u mechaniků, když se Barrichello při své první zastávce dostal před Kovaleinena a při druhé i před lídra Hamiltona. „Auto bylo perfektní. Musím za to týmu moc poděkovat. Chci, aby tenhle okamžik trval napořád,“ usmíval se šťastný vítěz.

Jeho stájový kolega a vedoucí muž šampionátu Jenson Button se trápil a svůj Brawn dovezl na sedmém místě. „Rubens odvedl výbornou práci a vítězství si zasloužil. Čekal na to dlouho, pět let. Mám z něho radost. Samozřejmě bych byl radši, kdybych stál na nejvyšším stupínku já, ale nestojím,“ mávl rukou.

Úřadující mistr světa Hamilton sice kvalifikační vítězství nepřetavil ve výhru v závodě, zklamaný ale nebyl. A to i přesto, že při druhé zastávce v boxech jeho tým zaváhal a neměl pro něj připravené pneumatiky. „Takové věci se stávají. Za tu dobu, co závodím, se toto stalo teprve asi podruhé. I tak si všichni zaslouží poplácat po zádech,“ pochválil svůj tým čtyřiadvacetiletý Brit.

McLareny prošly za poslední týdny výkonnostním skokem, monoposty týmu z Wokingu jsou nyní srovnatelné s konkurenčními vozy Brawn GP. „Můžu odjet spokojený domů s vědomím, že jsem dělal, co jsem mohl,“ pronesl Hamilton.

Badoer prohrál i s nováčky „Vyhráváme a prohráváme společně. Tým vynaložil obrovské úsilí, takže brát druhé místo jako samozřejmost, nebo být zklamaný, není na místě,“ dodal.

Jeho stájový kolega Kovalainen dojel čtvrtý za Kimmim Räikkönen z Ferrari.

Druhý jezdec stáje z Maranella ale fanoušky nepotěšil. Náhradník za zraněného Felipeho Massu Ital Luca Badoer navázal na poslední místo z kvalifikace předposledním místem ve včerejším závodě.

Osmatřicetiletý jezdec několikrát chyboval a bylo na něm vidět, že deset let nejel žádný závod. „Dejte mi čas. Už mě unavuje opakovat pořád dokola ten samý fakt: formuli 1 jsem řídil naposledy před deseti měsíci,“ říkal Badoer po sobotní kvalifikaci.

Jenže v té byli úspěšnější i mladíci, kteří formuli 1 řídili poprvé před měsícem.

Výsledky: 1. Barrichello (Braz./Brawn) 1:35:51,289 (prům. rychlost 193,344 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -2,358, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -15,994. Pořadí MS (po 11 ze 17 závodů): 1. Button (Brit./Brawn) 72 b., 2. Barrichello 54, 3. Webber (Austr./Red Bull) 51,5. Pohár konstruktérů: 1. Brawn GP 126, 2. Red Bull 98,5, 3. Ferrari 46.