Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Barroso to má už téměř jisté

Česko

Summit Evropské unie – Záruky pro Irsko před referendem a jednání o osudu Barrosa

Současný šéf Evropské komise nemá protikandidáta. A lídři států EU ho chtějí i na dalších pět let

BRUSEL (od zvláštní zpravodajky LN) Zůstane José Barroso šéfem Evropské komise i na dalších pět let? Takové bylo jedno z hlavních témat dvoudenního summitu Evropské unie, který začal včera odpoledne v Bruselu. „V sedmadvacítce existuje naprostá shoda na designaci Josého Barrosa na pozici šéfa Komise. Evropské volby napověděly, že by to mohla být realistická kandidatura,“ uvedl ještě před zahájením summitu český premiér Jan Fischer, který schůzce předsedá. Pravdou je, že Barroso nemá žádného protikandidáta a podporu nejsilnější lidovecké frakce v parlamentu. Včera mu vyjádřili podporu šéfové všech států EU.

Na druhou stranu ale řada socialistických a dalších europoslanců má s jeho setrváním v čele Evropské komise problémy. A bude to právě Evropský parlament, který nového šéfa Komise v jeho funkci nakonec posvětí.

Barroso včera v dopise nastínil evropských státníkům své priority pro následující pětiletý mandát. „Věřím, že v čase krize potřebujeme silnou Evropu a silnou Evropskou komisi více než jindy. Potřebujeme více Evropy, nikoli méně Evropy,“ uvedl portugalský politik. Předpokládalo se, že Barroso svůj program podrobněji představí lídrům sedmadvacítky na pracovní večeři (kde se měl podávat mimo jiné candát s bramborovým salátem či pečená kachní prsa). Jisté bylo jedno – Barroso získá na evropské schůzce jen „politickou nominaci“, formálně nominován nebude. V předběžných závěrech, ze kterých citoval internetový portál EUObserver.com, má být pouze uvedeno, že „Evropská rada zdůrazňuje svůj záměr nominovat“ Josého Barrosa, formální souhlas ale přijde až „později“. Podle českého ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho by mělo v červenci následovat právní rozhodnutí Evropské rady, které bude nejspíš učiněno písemně - tedy evropští lídři se nebudou osobně scházet. Mezi tím budou probíhat jednání s frakcemi v Evropském parlamentu.

Socialisté jsou proti Podle dosluhujícího šéfa Evropského parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa bude nejdůležitějším datem 9. červenec, kdy se setkají právě šéfové všech frakcí. „Tam se rozhodne, jestli volba šéfa Evropské komise bude už na programu schůze Evropského parlamentu, která začíná 14. července,“ uvedl Pöttering. „Máme ale několik frakcí, které si zařazení nepřejí. Já doufám, že se to změní,“ dodal. Pro odklad schválení nového šéfa Komise jsou i Němci – čekají na výsledek svých zářijových voleb – a i některé další země, které zase chtějí počkat až na opakované říjnové referendum o Lisabonské smlouvě v Irsku.

Kromě volání po odkladu zaznívají z europarlamentu i dosti kritické hlasy na samotného Barrosa. „Barroso není dobrým kandidátem. Socialisté pro něj v červenci hlasovat nebudou,“ citovala agentura AFP šéfa eurosocialistů, Němce Martina Schulze. Jak dodal, hlasovat o šéfovi této prestižní instituce již v létě je „předčasné“. Eurosocialisté navíc ještě stále doufají, že Barrosovi najdou ze svých řad silného protikandidáta.

Autor: