Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác

Basketbalistky odvrátily odjezd

LJEPAJA Až zvrat v závěrečných sekundách zajistil českým basketbalistkám na ME v Lotyšsku v posledním utkání skupiny A těsné vítězství nad Ukrajinou 79:77 a tím postup do osmifinále. Jedenáct minut před koncem přitom prohrávaly o 16 bodů a hrozila jim třetí prohra. Ta by znamenala odjezd domů a nejhorší vystoupení na ME v historii samostatné České republiky. Ukrajina-Česko 77:79 Český tým, který hrál chvílemi křečovitě a po většinu utkání stahoval ztrátu soupeřek, rozhodl o vítězství až v závěrečné čtvrtině. Tříbodový koš Peckové 43 vteřin před koncem znamenal vyrovnání na 75:75. V koncovce školácky ztratila nejlepší Ukrajinka Gorbunovová míč, stáhla unikající Veselou, která proměnila oba trestné hody, a český tým šťastné vítězství udržel.

„O půli byla bouřka, vyříkali jsme si povinnosti. Důležité bylo, že pak začaly bojovat i mladší hráčky,“ přiblížil trenér Milan Veverka dění v šatně v přestávce.

Do poločasu totiž Ukrajinky hrály jednoduše s rychlými protiútoky a jistým zakončením. Český tým se trápil a soupeřky vedly o půli o deset bodů 41:31. Po pauze získaly šestnáctibodový náskok 57:41, naději přineslo až snížení na 61:64.

Čtyři minuty před koncem vedly Ukrajinky zase o deset bodů, pak ale ztratily klid... „Postup je důležitý, mladé hráčky mohou získat další zkušenosti,“ dodal kouč. Nejvíc bodů: Ogorodnikovová 23 - Vítečková 16, Pecková a Bednářová po 15, Veselá 11. Trestné hody: 11/9 - 21/17. Fauly: 22:14. Trojky: 8:10. Čtvrtiny: 21:21, 41:31, 57:44. Další utkání skupiny A: Španělsko - Slovensko 71:5. Konečné pořadí: 1. Španělsko 6, 2. Slovensko 5, 3. ČESKO 4, 4. Ukrajina 3.