Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Bauer lyžoval na sněhu. V tunelu

Česko

PRAHA Běžec na lyžích Lukáš Bauer si vyzkoušel uprostřed horkého léta lyžování na sněhu. Koncem minulého týdne zkoušel dvojnásobný bronzový medailista z olympiády ve Vancouveru přenést rychlost z tréninku na lyže v tunelu v německém Oberhofu. Třídenní kemp absolvoval s Martinem Jakšem a Jiřím Horčičkou.

Bauerův týden začal s kolegy rychlostní fází přípravy doma na Božím Daru na kolečkových lyžích, který zakončil v tunelu na sněhu. „Povedly se nám tři velmi kvalitní dny se zaměřením na rychlostnější tréninky. Různě jsme si nastupovali, dělali krátké sprinty, ale každá jednotka v tunelu měla dvě hodiny, takže jsem zničený. Byl jsem hodně unavený, ale dva dny to byl hodně kvalitní trénink,“ přemítal běžec.

Před letní přípravou Bauer vyhlásil, že se chce zkusit v tréninku zaměřit více než jindy na rychlost, aby mohl konkurovat soupeřům třeba v prologu Tour de Ski či ve finiši, jelikož se více jezdí závody s hromadným startem.

Teplotní šok – 35 stupňů „Využívám proto jiný typ tréninku než dosud a chtěl jsem nejen zrychlit trénink na kolečkových lyžích, ale přenést to i na normální lyže,“ řekl vicemistr světa z Liberce na svém webu.

Na kolečkových lyžích se totiž jezdí technicky jinak než na normálních. „Takže je potřeba, abych si zvykl na rychlost i na lyžích, přičemž se jezdí klasicky i volně,“ doplnil Bauer.

Vítěz Světového poháru z roku 2008 se s parťáky musel vypořádat s velkým teplotním rozdílem. Zatímco venku sluníčko vyhnalo rtuť teploměru k třicítce, v tunelu je okolo minus pěti stupňů.

„Je to teplotní šok, první den si tělo zvykalo, když jsme vylezli po dvou hodinách do takového vedra, ale všichni jsme to přežili,“ usmíval se.

Z dvou dnů „sprintů“ měl Bauer dobrý pocit. Poslední den zvládl vše podle plánu, ale už v sobě necítil jiskru. „Měl jsem pocit, že nemůžu. Když donutíš jezdit starýho psa krátce rychle a mnohokrát za sebou, tak to dost vyčerpává a ke konci mi docházelo. Byl jsem rád, že jsme jeli po třech dnech domů,“ konstatoval Bauer. V tunelu se potkal i s domácími jezdci.

Běžně v něm trénují třeba Axel Teichmann i Jens Filbrich, lyže na sněhu testovala biatlonistka Andrea Henkelová. A jaký je v tunelu sníh? „Je úplně jiný než v zimě. Je to cukr krupice a ne klasické vločky, ale to stačí. Mnohem lepší a hezčí je ovšem lyžování na sněhu v zimě,“ porovnával Bauer.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: