Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Belgií otřásá nevlastní sestra krále

Česko

Belgický král Albert II. má možná nevlastní sestru. Podle knihy vlámského autora Léa Van Audenhaega je Ingeborg Verdunová dcerou předchozího panovníka Leopolda II. a rakouské krasobruslařky Liselotte Landbeckové.

BRUSEL Belgickou královskou rodinou a hlavně místním tiskem otřásá „královský“ skandál. V médiích se už několik dní horlivě spekuluje, zda měl otec krále Alberta II. poměr s krasobruslařkou a zda z tohoto vztahu vzešla nemanželská dcera. Ta by byla nevlastní sestrou nynějšího belgického monarchy. Rozruch vyvolala kniha vlámského autora Léa Van Audenhaega.

„Každý teď chce vědět, kdo je Ingeborg Verdunová, která se narodila v prosinci 1949 v jedné antverpské nemocnici,“ napsal včera list La Capitale. Její matkou měla být rakouská krasobruslařka Liselotte Landbecková. Ta sice ještě žije, ale ve věku pětadevadesáti let jí zdraví neumožňuje, aby situaci vyjasnila.

Dílko, jehož autor matku i dceru znal, je založeno na nepřímých potvrzeních. V roce 1939 se podle pisatele Leopoldovy děti (Baudouin, Albert a Charlotte) chtěly naučit bruslit a průvodkyní jim měla být právě zmiňovaná Liselotte, která si prý hned padla do oka s králem Leopoldem.

Královský palác se odmítá k celé věci jakkoli vyjádřit. „Nemáme ve zvyku reagovat na takové záležitosti,“ uvedl jeho mluvčí.

Na různých belgických serverech či stránkách novin se nyní vedou někdy i poměrně vášnivé debaty, nakolik je možné vměšovat se členům královské rodiny do soukromých záležitostí nesouvisejících s výkonem jejich funkce a kde končí a začíná hranice soukromí veřejně činných osobností.

Někteří těmto spekulacím věří, jiní je považují za fantazie. Například historik Francis Balance upozorňuje, že bez jasných důkazů nelze vyvozovat žádné jasné závěry. Bizarní je podle něj to, jakým způsobem autor knihy a někdejší novinář o věci informuje. Každopádně zdůraznil, že i kdyby to byla pravda, nemělo by to žádný vliv na obsazení belgického trůnu. „Nevlastní děti měli všichni naši panovníci,“ podotkl také.

Jaký otec, takový syn Koneckonců i sám Albert II. má podle některých zpráv nevlastní dítě. Jde o belgickou sochařku Delphine Boëlovou. Skutečnost se stala známou už před lety, když vyšla kniha Maria Danneelse, přičemž Albert II. pak připustil existenci nemanželského poměru i z něj vzešlé dcery. Jeho manželka Paola se kvůli tomu chtěla rozvést, ale nakonec se vše utišilo.

Belgická královská rodina a zejména král se v zemi sužované vážnou politickou krizí a spory znesvářených jazykových komunit, Vlámů a Valonů, těší na rozdíl od politiků poměrně velké oblibě. Bývá nahlížena jako záruka alespoň pomyslné stability a jednoty země, na niž se pravidelně snáší hrozba možného rozpadu.

Podobně jako tomu je v jiných monarchiích, jsou pak členové královské rodiny pod drobnohledem médií a veřejnosti. V Belgii se často hovoří třeba o tom, kolik peněz dostávají ze státního rozpočtu, jindy se zase mluví o hrozbách, které jim někdo adresuje. Bulvárně zaměřená média ráda přetřásají drobné přestupky, jako jsou pokuty za překračování rychlosti, anebo donekonečna rozebírají, zda se členové chovají a oblékají „comme il faut“.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: