Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bezděkova komise II: Změňte penze!

Česko

PRAHA Jedním z nejpalčivějších problémů, kterým se bude nová vláda vzešlá z květnových voleb zabývat, je důchodová reforma v Česku. Včera se kvůli tomu poprvé sešla takzvaná Bezděkova komise složená z odborníků na důchodový systém. Jejím úkolem je do voleb připravit tři varianty důchodové reformy, vodítko pro budoucí vládu.

Založení v pořadí již druhé Bezděkovy komise inicioval ministr financí Eduard Janota. Její činnost potrvá do konce funkčního období současné vlády, což by mělo být do konce letošního června. První komise skončila již v roce 2005. Předsedal jí stejně jako nyní Vladimír Bezděk, nynější šéf pojišťovny Aegon. Už před pěti lety komise vypracovala propočty variant důchodové reformy podle zadání tehdejších parlamentních stran. Problematika důchodové reformy ale byla tehdy odložena na „vedlejší kolej“. Komise opráší i staré propočty Nynější komise chce při tvorbě variant důchodové reformy využít také propočty, které vypracovala již před pěti lety. „Chceme oprášit některé z výpočtů vytvořených před pěti lety a pokusit se identifikovat několik variant, kudy by se český důchodový systém mohl dál ubírat,“ uvedl Bezděk.

Tým se podle něj už nebude zabývat politickými variantami řešení důchodové reformy. Komise bude v propočtech vycházet hlavně z budoucího ekonomického a demografického vývoje v zemi. Výsledkem by měl být určitý poměr mezi dosavadním průběžným systémem financování a novým fondovým systémem důchodů.

Vypracované scénáře důchodové reformy hodlá ministr financí Janota představit politikům i veřejnosti. Měly by sloužit zejména novému ministru financí, který povede tento úřad po letošních volbách do sněmovny. „Jako neúspěch bych bral, když se nám to nepodaří,“ uvedl Bezděk. Přestože pět let staré výpočty politici dosud v praxi nevyužili, sám se neobává, že by se situace zopakovala. „Myslím si, že situace je nyní již jiná. A především dříve nebo později se s důchody v Česku bude muset něco udělat,“ dodal staronový šéf komise.

Současný důchodový systém založený na mezigenerační solidaritě, kdy důchody seniorů nyní financují lidé v produktivním věku, je dlouhodobě neudržitelný. Problémem je, že národ stárne, tedy že přibývá důchodců. Proto je nutné systém změnit, než začne kolabovat.

„Pokud se s důchody v Česku nic dělat nebude, začne se v budoucnu výrazně snižovat poměr důchodu k průměrnému platu pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky. Ti se pak ve svém důchodovém věku dostanou na hranici chudoby,“ varuje Bezděk.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...