Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bezdomovci se klidí z ulic

Česko

Vyhlášky zřejmě zabraly.

Žebráci a bezdomovci z centra Brna si hledají nové útočiště, nebo způsob, jak vyzrát na městské strážníky.

BRNO Narazit v centru Brna na žebráka či bezdomovce s lahví alkoholu je vzácnější než před měsícem. Výrazně jich ubylo, i když nelze vyloučit, že roli hraje i deštivé počasí.

Žebráci už tolik nezabírají lavičky na náměstí Svobody ani další svá oblíbená místa. „A hlavně zmizela ta skupinka se psy, která kolemjdoucí žádala o,drobasy‘,“ připomíná Pavla Trnková, která pravidelně centrem Brna chodí.

„Rozdali jsme už i první pokuty. I když je to s vymahatelností obtížnější, mnozí si začali dávat pozor,“ tvrdí mluvčí městské policie Denisa Kapitančíková. „Když jsme tento týden chtěli s televizí natočit kontrolu takové skupiny, měli jsme co dělat, abychom nějakou našli,“ dodává. Na druhé straně mladý cizinec na invalidním vozíku, který se už jednou do konfliktu se strážníky dostal, tento týden opět žebral u ústí náměstí Svobody.

Zůstává problém: kam vlastně někteří mizí. V to, že v městské vyhlášce hledají „volné“ ulice, nikdo příliš nevěří. „Možná spíš čekají, jak dlouho vydržíme vyhlášky soustředěně hlídat,“ míní jeden ze strážníků v centru města.

Fronty u azylových center a sociálních zařízení ale zatím žebráci a bezdomovci v jedné osobě nestojí. „Žádný zásadní, dramatický nárůst jsme neznamenali,“ uvedl sociální kurátor magistrátu Ladislav Ptáček. Přesto podle něj vyhláška bezdomovce příliš nepotěšila. „Mají tendenci to vnímat jako útok na svoji osobu, jako odmítnutí společnosti, která jim nechce podat pomocnou ruku. Vyhlášku nedoprovází žádné jiné opatření, jde v zásadě skutečně o čistě represivní pokyn. A represe sama o sobě moc neřeší, zvláště u těchto lidí, jejichž problémy jsou komplexní,“ doplnil.

Také klienti Armády spásy nový předpis zaznamenali. „Zatím jsou z toho rozpačití. Ale právě našich klientů, kterých se vyhláška dotkne nejvíc, se nikdo na nic neptá. S bezdomovci se nikdy nemluvilo a mluvit nebude,“ řekl Pavel Kosorin z Armády spásy. On osobně ale patří k zastáncům vyhlášky. „Ne však proto, aby policisté měli klacek na bezdomovce. Myslím si, že v sociálním státě, v 21. století a v zemi a městě, kde je tolik přebytků, je prostě nedůstojné lidské osoby, aby žebrala na ulici peníze na jídlo,“ doplnil Kosorin.

Právě azylové domy a další podobná sociální zařízení nabízejí bezdomovcům a lidem v obtížné sociální situaci to, co potřebují: zadarmo hygienu, jídlo a oblečení. „V rámci množiny bezdomovců tu ale existuje podmnožina lidí, v Paříži, New Yorku, Vídni i v Brně, která nikdy nevyhledá sociální zařízení. Protože se prostě vymyká jakýmkoli pravidlům. V rámci ochrany většiny jsem pak ochoten přistoupit i na to, že je potřeba použít i tu silovou složku, aby se nekradlo a neroznášely nemoci,“ podotkl.

V čem se sociální pracovníci shodují, je to, že kromě vyhlášky je nutné nadále komplexně s bezdomovci a žebráky pracovat a nabízet jim nejrůznější formy pomoci. S ohlasem se například setkává akce, kdy už na třináct brněnských restaurací a jedna pekárna daruje odpoledne zbylá meníčka a jídlo bezdomovcům.

***

NOVÉ VYHLÁŠKY Nežebrat, nepít, nepobuřovat * V Brně platí od začátku měsíce dvě nové vyhlášky. Dosud mohli strážníci bezdomovce z centra vykazovat, pokud zjistili, že budí veřejné pohoršení. To bylo často velice složité dokázat, museli k tomu najít svědky. * Nyní tak mohou učinit také v případě, pokud žebrají – tedy žádají po kolemjdoucích peníze. Zákaz se týká celého centra a některých dalších čtvrtí moravské metropole. * Postižitelné také je, pokud na veřejných prostranstvích pijí alkoholické nápoje. Pokuta může překročit desítky tisíc.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: