Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Běží ti čas, občane“

Česko

Policisté vydírali řidiče, vyhrožovali mu násilím i vězením. Řekli si o deset tisíc korun

PRAHA Policií otřásá nová aféra. Trojice pražských „mužů zákona“ totiž neváhala kvůli svému obohacení používat praktiky, které jsou běžné spíše v rejstříku členů zločineckých organizací.

Co se stalo? Policisté z pražské místní služebny na Zličíně letos v létě při běžné dopravní kontrole chytili muže, který řídil automobil bez řidičského průkazu. Místo vyšetřování trestného činu jej ale začali postupně zastrašovat vězením, násilím a nakonec se jej rozhodli vydírat. „Na kolik si ceníš svobody?“ udeřili na něj údajně, když jej předtím služebním autem odvezli na odlehlé místo. Jeden z nich mu podle inspekce ministra vnitra, která včera případ zveřejnila, dokonce vyhrožoval fyzickým útokem.

Podle mluvčí inspekce Martiny Lídlové si policisté „černému“ řidiči řekli o deset tisíc korun a propustili jej se slovy: „Běží ti čas.“

Vyšetřovatelé inspekce spolu se státním zástupcem nyní policisty trestně stíhají ze čtyř trestných činů včetně zneužívání pravomoci a vydírání. V případě odsouzení jim hrozí až osmiletý trest vězení. „Všichni tři již byli od policie vyhozeni. Šlo o muže kolem třiceti let. U policie sloužili mezi dvěma a třemi roky. Víc vám prozatím nemohu prozradit,“ uvedl Ján Mikulovský z tiskového oddělení pražské policejní správy.

Ministr vnitra Ivan Langer v odhalení zkorumpovaných policistů vidí především kvalitní práci své inspekce. „Za poslední roky jsme materiálně i personálně inspekci posílili. Její kvalitní práce je vidět právě při odhalování podobných případů kriminality příslušníků policie,“ odpověděl včera ministr vnitra na dotaz ohledně stále většího počtu případů úplatných policistů v posledních letech.

Lídlová včera ale odmítla zveřejnit způsob, jak se celý skandál dostal na světlo. Připustila však, že byl vyšetřovatelům oznámen třetí osobou. Podle popisu samotného vydírání je velmi pravděpodobné, že vyděrači byli nakonec zadrženi při předávání peněz. „Několikrát se s ním telefonicky spojovali a požadovali domluvenou finanční hotovost. Poškozený jim nakonec předal deset tisíc korun,“ sdělila Lídlová.

Poslední zveřejněný případ ukazuje také na fakt, že kriminálních činů se dopouštějí i nově přijatí policisté. Vnitro se dlouhodobě potýká s odchody starších policistů do výslužby a s nedostatkem nově příchozích. Podle ministra vnitra Ivana Langra jsou ale přijímací procedury pro nové policisty velmi přísné a nováčci nemají větší problémy se zákonem než „mazáci“. „Určitou roli u nich ale může hrát celkový nedostatek vnímání autority. Myslím, že se na tom mohlo podepsat i zrušení povinné vojenské služby, kde si mladí muži tyto věci osvojili,“ doplnil Langer.

Jak ale ukazují případy z posledních dvou let, heslo „Pomáhat a chránit“ si po svém vykládají i služebně starší muži zákona. Dokladem může být případ nevídaně rozsáhlé korupce na kladenském dopravním inspektorátu.

V březnu 2007 zde inspekce ministra vnitra obvinila dokonce jedenáct policistů z přijímání úplatků a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Tamní policisté podle inspektorů dlouhodobě při silničních kontrolách vybírali pokuty bez vydávání potvrzení. Peníze jim končily v kapsách.

Autor: