Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Boj o Čapka. Nakladatelství vydalo dílo nelegálně. Selhal člověk, omlouvá se držiteli práv

Česko

  5:00
PRAHA - Spor mezi dvěma nakladateli rozpoutala před několika dny pohádková knížka Povídání o pejskovi a kočičce. Stěžejní dílo Josefa Čapka uvedlo v listopadu v upraveném znění do prodeje nakladatelství Omega. Licenční práva ale až do konce roku drží pouze nakladatelství Triáda, které se proti kroku konkurence ohradilo. Omega se již omluvila, selhal prý lidský faktor.

Josef Čapek při práci v roce 1930. foto: ČTK

Od smrti ilustrátora a spisovatele Josefa Čapka uplynulo přes 70 let. Dosud přitom není zřejmé, kdy přesně autor slova „robot“ a bratr uznávaného spisovatele Karla Čapka zemřel. Patrně se tak stalo v dubnu roku 1945 za epidemie tyfu v německém koncentračním táboře Bergen-Belsen, krátce před jeho osvobozením.

POHNUTÉ OSUDY: Vymyslel slovo ‚robot‘. Josef Čapek zemřel v koncentračním táboře

Čapkovy tělesné pozůstatky se ale nikdy nenašly. Soud proto následně v roce 1948 rozhodl, že za „den, který Josef Čapek nepřežil“, se považuje 30. duben 1947. A právě toto datum je také důležité v otázce nakládání s autorskými právy na jeho díla.

Autorský zákon říká, že majetková práva jsou uvolněna až 70 let po autorově smrti, přičemž lhůta se počítá od prvního dne následujícího roku. V případě Josefa Čapka - vzhledem k prohlášení soudu – uplyne tento termín letos posledního prosince. Kromě nakladatelství Triáda, které jako jediné v Česku momentálně drží licenci na tištěná díla, tak nesmí nikdo jiný Čapkovy knihy do 1. ledna 2018 distribuovat.

Soudní prohlášení Josefa Čapka za mrtvého.

Počátkem listopadu se ale v e-shopu knihkupectví Knihy Dobrovský objevila v prodeji autorova nejznámější pohádková publikace Povídání o pejskovi a kočičce od nakladatelství Omega. To mimo jiné spadá do portfolia společnosti Dobrovský, s.r.o., stejně jako zmiňované knihkupectví. Proti prodeji se pochopitelně ohradil výhradní držitel tuzemského oprávnění. „Vydávají nelegální vydání s cílem se obohatit,“ nelíbí se Robertu Krumphanzlovi, šéfredaktorovi Triády.

Jediný prodaný kus koupila Triáda

Nezákonný výtisk bylo možné v internetovém obchodě pořídit několik dní, než jej knihkupectví stáhlo. Podle marketingového ředitele společnosti Adama Pýchy došlo k pochybení, kniha letos neměla být vůbec do prodeje uvedena.

„Bohužel byla chybou lidského faktoru a přechodu na nový informační systém naskladněna. Ihned, když jsme tuto chybu zjistili, byl titul stažen z prodeje,“ vysvětlil Pýcha serveru Lidovky.cz. V současnosti Knihy Dobrovský uvádí jako datum vydání 25. ledna, tedy dobu, kdy práva na díla muže, jenž strávil část života v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald, již budou uvolněna.

Na levé straně verze nakladatelství Triáda, které do konce roku 2017 jako jediné vlastní licenci, na pravé kniha od nakladatelství Omega.

Podle Pýchova vyjádření se nelegálního Povídání o pejskovi a kočičce od Omegy prodal pouze jediný kus. Pokud tomu tak skutečně je, koupili si jej právě zástupci konkurenčního nakladatelství.

„Již jsme držiteli práv zaslali omluvu a návrh kompenzace za naši chybu,“ uvedl šéf marketingu s tím, že nedopatření společnost mrzí a snaží se jej řešit. V rámci vyrovnání proto Triádě nabídla inzertní prostor zdarma a nadstandardní propagaci produktů.

Specifický případ, míní advokátka

Licencovaný nakladatel zatím netuší, jak bude dále postupovat. Bránit se může právní cestou, na tuto variantu ale pravděpodobně nedojde. „Když jsem při konzultaci s právníky zjistil, jak složitě by se to vleklo, usoudil jsem, že to za tu energii nestojí. Kdyby s tím někdo z nás trávil čas, dělal by to na úkor práce, kterou chceme skutečně dělat,“ vysvětlil Krumphanzl.

Podle jeho slov to přitom není poprvé, kdy někdo nezákonně distribuoval publikace, na něž Triáda drží výsadní práva. Čapkovu pohádku v minulosti uvedlo na trh bez oprávnění také Ottovo nakladatelství. Stejnou nepříjemnost řešil Robert Krumphanzl a jeho kolegové i s nakladatelstvím Alpress v souvislosti s Deníkem Anny Frankové. Do této záležitosti se vložila i basilejská instituce Anne Frank Fonds. Ta spravuje veškerá autorská práva spojená s dívkou, jež stejně jako starší z bratrské dvojice Čapků nepřežila hrůzy nacistických táborů. Alpress trest pravděpodobně nemine.

Advokátka Irena Holcová, specialistka na autorské právo, tvrdí, že právě nejasná Čapkova smrt činí tento případ specifickým. Prohlášení soudu za mrtvého by podle jejích slov mělo být považováno za rozhodující, představuje však zároveň takzvanou vyvratitelnou domněnku.

„Z občanského zákoníku vychází, že pokud byl někdo prohlášen za mrtvého, nevylučuje se důkaz, že zemřel dříve nebo později,“ přiblížila Holcová. Pokud by tak Omega měla patřičné důkazy, že Josef Čapek opravdu zemřel v roce 1945, mohl by rozhodnutí justičního orgánu z roku 1948 zpochybnit. Doba ochrany práv by tak vypršela již v roce 2015 a Čapkova díla by mohla být volně vydávána již nyní.

„Kniha neodpovídá originálu“

Zástupcům Triády se ovšem nelíbí ještě jedna skutečnost. A to, že Omega ve své verzi knihy některé originální pasáže svévolně upravuje, čímž znehodnocuje spisovatelův původní text. Namátkou nedodržuje odstavce nebo nahrazuje knižní slova a archaismy „modernějšími“ výrazy. Místo příslovce „cožpak“ se tak v textu objevuje pouze „copak“, spojka „ba“ je zase místy vyměněna za příslovečnou spřežku „dokonce“.

Porovnání. Na levé straně původní znění od nakladatelství Triáda, napravo upravená verze od Omegy s korektorskými značkami.

Omega svůj postup hájí tím, že chtěla knihu udělat srozumitelnější pro současné děti. Čtenářský zážitek by úpravy textu prý neměly ovlivnit.

„Čtením původního znění se děti slova, která neznají, učí a získávají kulturní vzdělávání. Čapkův text je možné upravit, zjednodušovat, ale změny musí být provedeny profesionálně,“ oponuje Krumphanzl. Tentokrát tomu tak podle něj není, protože jednou je zastaralé slovo opravené, podruhé nikoliv. Čtenáři navíc s faktem, že nečtou knihu v originále, nejsou v anotaci či tiráži titulu nijak seznámeni.

V autorském zákoně se rovněž píše, že dílo smí být použito jen způsobem, jenž nesnižuje jeho vlastní hodnotu. Zdali v příběhu o soužití pejska a kočičky ke znehodnocení došlo, nelze podle advokátky Ireny Holcové jednoznačně posoudit. „Někdy mohou být úpravy ku prospěchu věci,“ podotkla. Zmínila přitom dalšího velikána tuzemské literatury, autora Starých pověstí českých a signatáře Manifestu českých spisovatelů Aloise Jiráska.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...