Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Brazílii zachránil z penalty Kaká

PRETORIA Dlouho se na Poháru FIFA schylovalo k velkému překvapení, jenže fotbalisté Brazílie ho na poslední chvíli odvrátili.

Jihoameričané vykročili za obhajobou triumfu na turnaji těsným vítězstvím 4:3 nad Egyptem. O výhře favorita rozhodl proměněnou penaltou v poslední minutě záložník Kaká. Ve druhém utkání skupiny B otočili úřadující mistři světa Italové skóre v duelu s USA a při historické premiéře na turnaji vyhráli 3:1.

Egypťané se ještě odvolali V Bloemfonteinu viděli diváci hektický úvod zápasu, v prvním poločase padly čtyři branky a Brazílie vedla. Avšak ve druhé půli stačila Egyptu na vyrovnání jediná minuta. Snažení afrického šampiona ale zhatil v poslední minutě Ahmed El Mohamádí, když po rohovém kopu zastavil střelu Lúcia na brankové čáře rukou. Záložník dostal červenou kartu a Kaká z nařízené penalty rozhodl.

Vedení egyptského týmu se však proti nařízené penaltě po utkání odvolalo. Rozhodčí Howard Webb prý nařídil pokutový kop na základě videozáznamu, což je v rozporu s pravidly. „Pokud vím, tak podle videa se rozhodovat nesmí,“ stěžoval si trenér Hassan Šehata, podle něhož Webb i jeho asistent nařídil rohový kop a na hru rukou ho upozornil až čtvrtý sudí.

Brazílie - Egypt 4:3 (5. a 90. z pen. Kaká, 12. Luis Fabiano, 37. Juan - 9. a 55. Zidan, 54. Shawky), USA - Itálie 1:3 (41. Donovan z pen. - 59. a 90.+4 Rossi, 72. De Rossi).