15. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

600 žalob v Česku kvůli dieselgate a Havlíček bude řešit výrok o Romech a medúzách

Miloš Zeman jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Žalobu na automobilky Volkswagen a Škoda Auto kvůli podvodné úpravě obcházející emisní měření u dieselových motorů (dieselgate) podalo dalších téměř 600 lidí. Žaloba přijde v pátek na Obvodní soud pro Prahu 8.

121 milionů. Celková žalovaná částka podle firmy Safe Diesel,  která majitele dotčených vozů zastupuje, činí zhruba 121 milionů korun a dále se zvyšuje s tím, jak se k žalobě přidávají další majitelé aut. Mezi nimi jsou spotřebitelé, podnikající fyzické osoby i právnické osoby.

Už v březnu se na soud prostřednictvím firmy obrátilo prvních pět osob. Společnost pro každého majitele požaduje od automobilek kompenzaci 220 000 Kč. Podle zástupců Škody nevznikla ale uživatelům těchto vozů žádná újma.

„Otravný Romové.“ Náměstek ministra průmyslu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný přirovnal na facebooku Romy k medúzám, protože jsou podle něj „otravný a k ničemu“. Ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jiří Havlíček (ČSSD) označil výrok za nepřijatelný a distancoval se od něj. V pátek bude s Novotným o jeho vyjádření mluvit a poté rozhodne o dalším postupu. „Povedu s ním na toto téma zásadní rozhovor, z něhož následně vyplynou příslušné závěry,“ řekl Havlíček.

Začátek prodeje nového Samsungu. Nejnovější telefon z řady Galaxy Note jihokorejské společnosti Samsung Electronics v předběžných objednávkách překonává všechny své předchůdce. Informovala o tom dnes firma. Nový telefon Galaxy Note 8 je nástupcem přístroje Galaxy Note 7, který musel Samsung loni kvůli problémům s baterií stáhnout z trhu. Dnes se začne nový telefon prodávat.

Talim míří na Kjúšú. Tajfun Talim, který se na poslední chvíli vyhnul Tchaj-wanu, ve čtvrtek nad Východočínským mořem zesílil a a zřejmě bude směřovat k japonskému ostrovu Kjúšú. Ve čtvrtek odpoledne SELČ provázely živel nárazy větru o rychlosti až 250 kilometrů za hodinu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz