5. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš se setká s Merkelovou, guvernér ČNB představí nové bankovky v hodnotě 100 a 200 Kč

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

PRAHA Český premiér Andrej Babiš bude v Berlíně jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Budou jednat o ekonomice, evropském rozpočtu a migraci. Imunitní výbor rozhodne, zda doporučí vydat komunistu Zdeňka Ondráčka, a guvernér ČNB představí novou „stovku“ a „dvoustovku“.

V poledne přijme německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně českého premiéra Andreje Babiše. Společná tisková konference se očekává kolem 13:45. Ve 14:30 se Babiš setká se šéfem parlamentu Wolfgangem Schäublem. Dopoledne položí věnec u památníku berlínské zdi. Babiš se během minulého týdne setkal s premiéry Maďarska, Itálie a Malty a hovořil s nimi o pohledu české vlády na nelegální migraci. Jako řešení vidí bilaterální dohody se severoafrickými státy a takzvaný Marshallův plán pro Afriku. „Jednání s kancléřkou Merkelovou bude primárně o ekonomické spolupráci, ale budu jí chtít vysvětlit i svůj pohled na nelegální migraci a předložím jí celoevropské řešení,“ řekl Babiš serveru Lidovky.cz. „Dalším hlavním tématem bude evropský rozpočet, který se mi výsostně nelíbí. Budeme se ale bavit i o vyzbrojování armády nebo o vědecko-výzkumné spolupráci,“ popsal Babiš.

V 08:30 má sněmovní mandátový a imunitní výbor projednávat žádost policie o vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Případ se týká Ondráčkových výroků o někdejším kandidátovi na prezidenta Michalu Horáčkovi. Komunistický poslanec obvinil v médiích koncem loňského roku během kampaně před lednovými prezidentskými volbami Horáčka ze spolupráce s StB. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel a na poslance Ondráčka podal začátkem tohoto roku trestní oznámení. Policie sice později vyšetřování odložila, ale podle serveru Novinky.cz státní zastupitelství policii případ vrátilo. „Pan Ondráček, navzdory dokumentům, které jsem zveřejnil, mě označil za spolupracovníka StB (komunistické Státní bezpečnosti) a veksláka,“ uvedl na Twitteru Horáček.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok představí nové vzory bankovek 100 Kč a 200 Kč. Těmito novými vzory ČNB uzavírá čtvrtou emisi bankovek, zahájenou v roce 2009. Novináři budou mít možnost jako první získat nový vzor obou bankovek, a to výměnou za starší platný vzor stejné nominální hodnoty.

V 09:15 se koná na pražské Císařské louce briefing k odběru vzorků vody z Vltavy, které Greenpeace otestuje na přítomnost mikroplastů. Loď vyplouvá v 10:00 a plavba bude zakončena na Kampě nejpozději ve 12:00.

V Bruselu se uskuteční tisková konference zástupců maďarských nevládních organizací o situaci v zemi. Zástupci maďarské Amnesty International, maďarského Helsinského výboru a dalších organizací budou s novináři hovořit týden před hlasováním Evropského parlamentu, který by mohl rozhodnout, že v zemi hrozí vážné porušení unijních principů a smluv.

V Turnově na Semilsku představí projekt Odstranění manganu z vodovodní sítě Turnovska za bezmála 69 milionů korun. Součástí projektu je i výstavba vodojemu, který tvarem připomíná fotbalovou trofej pro mistra světa.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz