Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Pavel se setká se Steinmeierem a Scholzem. Trump očekává své zatčení

Bývalý prezident Donald Trump. foto: ap

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Prezident Petr Pavel se v Berlíně setká s německým kolegou Frankem-Walterem Steinmeierem a se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem. Německo je po Slovensku a Polsku třetí zemí, kterou Pavel po nástupu do funkce navštívil. Pavel o cestě řekl, že ji chce využít ke znovunastavení prezidentských vztahů a že v Berlíně neočekává žádná sporná témata.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dnes zhodnotí hospodaření s energiemi v ČR v uplynulé zimě a představí připravovaná opatření pro posílení energetické bezpečnosti Česka. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva Česko už v lednu splnilo evropský cíl na úsporu plynu za topnou sezonu. Podařilo se také minimalizovat podíl ruského plynu na dodávkách do ČR.

Na ministerstvu zemědělství (MZe) se dnes poprvé sejde meziresortní skupina, která se má zabývat vysokými cenami potravin. Kromě zástupců MZe mají být součástí skupiny zástupci ministerstva financí a obchodu, zástupci úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Český statistický úřad zveřejní informace o pohybu obyvatelstva za loňský rok. Kromě celkového počtu obyvatel země statistici oznámí, kolik se za rok narodilo dětí, kolik lidí naopak zemřelo, nebo kolik se do Česka přistěhovalo cizinců. Mezi zveřejněnými údaji budou také statistiky sňatků a rozvodů.

Olomoucký vrchní soud se bude znovu zabývat případem mladíka souzeného za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Případ soud nařídil již na konec února, odročil ho však kvůli výslechu znalců z oboru psychologie a psychiatrie, obhajoba totiž přišla těsně před jednáním s novými důkazy. Brněnský krajský soud mladíkovi uložil podmíněný trest, dohled probačního úředníka a ústavní léčbu. Muž je již plnoletý, v době činu mu bylo 17 let, souzen tak byl jako mladistvý.

Druhým dnem pokračuje státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě. Po pondělní neformální schůzce se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem se dvojice sejde znovu na oficiálním jednání, jemuž budou přítomny i delegace. Návštěvu Ruska zakončí čínský vůdce ve středu.

Americký exprezident Donald Trump avizoval, že v tento den očekává své zatčení. O obžalobě bývalé hlavy státu se spekuluje v souvislosti s případem údajných plateb za mlčenlivost v kampani před volbami roku 2016. Trump vyzval své stoupence k protestům.

Muzeum literatury v Praze dnes mimořádně vystaví rukopisy slavného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Od vydání posledního dílu Haškova opusu letos uplynulo 100 let stejně jako od Haškova úmrtí. Letos se také připomíná 140. výročí Haškova narození. Muzeum při této příležitosti vystaví také dlouho neznámou Haškovu povídku Vepřová historie. Obě akce se konají jako součást letošního projektu Hašek 100.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...